Ciekawostki tygodnia – część 3


1


Najgroźniejszy ssak

Jakie zwierze zabija rocznie najwięcej ludzi? Słoń, lew, nosorożec, tygrys…? Co ciekawe żaden z wymienionych. W kategorii najniebezpieczniejszego ssaka zdecydowanie przewodzi, zdawało by się spokojny z natury – hipopotam.

Zabija on rocznie więcej ludzi, niż wszystkie wyżej wymienione zwierzęta razem wzięte. Większość przypadków śmiertelnych zdarza się w wodzie, gdy np. łódź zahaczy o śpiącego hipka.

Nie ma on w przyrodzie godnego sobie przeciwnika. 99 % zwierząt podejmujących z nim walkę, ginie szybko, poprzez stratowanie, utopienie, lub przegryzienie.

Dorosły osobnik mierzy do 4,5 metra i waży nawet 3 tony. Potrafią rozwierać paszczę do szerokości jednego metra i jednym kłapnięciem swoich ponad 30 cm kłów, zabić dorosłego krokodyla. Nie trzeba mówić co stanie się z człowiekiem, który stanie mu na drodze.

Dodatkowo posiada naturalną ochronę w postaci aż 4 cm grubości skóry. Istny czołg w świecie zwierząt.

Paradoksem jest to, że taka „maszynka” do zabijania żywi się roślinkami.

Jednak nie można powiedzieć, że zabija dla zabawy. Co prawda łatwo je rozdrażnić, ale większość ataków spowodowanych jest obrona swoja, potomstwa, lub swojego terytorium.


2


Segregacja śmieci w Japonii

Nie tak dawno w Polsce zaostrzyły się przepisy dotyczące segregowania śmieci. Wiele osób sprzeciwiało się temu mówiąc, że zajmuje to zbyt dużo czasu.

W Japonii to dopiero mają z tym dużo „zabawy”.

Zasada jest taka, że wszystko to co zabiera się ze sobą, musi wrócić z powrotem do domu.

Na ulicach nie ma koszy. Przy każdym bloku mieszkalnym, lub skupiskach domków, znajdują się specjalne pojemniki, na najróżniejsze rzeczy. Segregacja odbywa się w domu. I nie jest ona pobieżna jak u nas w kraju.

Japończycy chcąc pozbyć się butelki, do jednego pojemnika wyrzucają etykietę, do drugiego nakrętkę, a do trzeciego resztę butelki.

Podobnie to wygląda z każdym innym przedmiotem składającym się z różnych materiałów.

Oddzielne kontenery mają również na resztki jedzenia.

Osobiście, mimo że widzę w tym wiele plusów, mam nadzieje, że u nas w Polsce segregacja śmieci nie osiągnie tak wysokiego poziomu:)


3


Superwulkan

Mało kto wie, że pod słynnym Parkiem Yellowstone, który kojarzą nawet małe dzieciaki za sprawą misia Yogi, znajduje się wielkich rozmiarów, aktywny wulkan.

Odkryto komorę z magmą mająca imponujące wymiary 60km długości 30 km szerokości i 660 km głębokości. Jest ona ponad 5 km pod ziemią. Wybuch takiej ilości lawy zniszczył by całkowicie większą część Stanów Zjednoczonych, oraz spowodował nieodwracalne zmiany klimatyczne na całym świecie. Nastała by wieloletnia epoka lodowcowa.

Niepokojący jest fakt, że centralny punkt podziemnego wulkanu podnosi się rocznie aż o 7 cm.

Naukowcy zapewniają że do wybuchu może dojść niedługo, jednakże określenie niedługo
w przekroju historii ziemi, może oznaczać kilkaset tysięcy lat. Więc raczej może być ciężko dożyć do tego momentu.


4


Największa piramida na świecie

Wiele osób błędnie uważa piramidę Cheopsa za największą tego typu budowlę na świecie. Fakt, jest ogromna, ale większą odkryto w mieście Cholula, w stanie Puebla, w Meksyku.

Była to świątynia ku czci Quetzalcoatla, budowana od III wieku p. n.e. do IX wikeu n.e.

Szacuje się że objętość tej piramidy wynosi 3,3 milony metrów sześciennych (prawie o milion metrów sześciennych większa od egipskiego kolosa).

Według wierzeń Azteków piramidę zbudował gigant Xelhua.

Piramida ta przez wieki była nieużywana i stopniowo porastała roślinnością. W 1519 roku, gdy dotarli do Meksyku Hiszpanie pod dowództwem Hernána Cortésa, piramida wyglądała jak naturalne wzgórze. Na jej szczycie wybudowano kościół katolicki.

W latach 30. XX wieku archeolodzy odkopali znaczną część tej niezwykłej budowli.


5


Zamarznięty mamut

Na wyspie Lachowskiej znajdującej się na Syberii odkryto w czerwcu tego roku ( 2013) idealnie zachowany fragment zamarzniętego mamuta.

Przypuszcza się że odkryty okaz to samica mająca ponad 50 lat, która utknęła w bagnie około 12 tysięcy lat temu. Nie potrafiąc się uwolnić prawdopodobnie umarła z głodu.

Zachowały się dwie nogi i dolna część korpusu. Resztę zjadły dzikie zwierzęta. Niesamowite jest to że krew mamuta nie zamarzła, a tkanka mięśniowa ma kolor świeżego mięsa.

Istnieje realna szansa, że tym razem uda się przywrócić do życia ten wymarły gatunek. Trwają prace nad udanym klonowaniem.

Autor: MR