dysk golf

Jak sama nazwa wskazuje sport ten wywodzi się z tradycyjnego golfa, z tą różnicą, że zamiast kija i piłeczki golfowej używa się frisbee i kosza, który jest „celem”.

Gra rozgrywana jest w około 40 krajach na całym świecie, przede wszystkim w Ameryce Północnej, Środkowej i Zachodniej, Japonii, Korei Południowej, Nowej Zelandii i Australii.

Istnieje ponad 3 000 pól do dysk golfa.

W Polsce sport ten nie jest jeszcze popularny. Nie ma żadnego oficjalnie zatwierdzonego pola do gry.

Nie ma dokładnej informacji na temat kiedy ten sport powstał. Przypuszcza się że mogły być to lata około 1900 roku.. Dysk golf popularny stał się w latach 60-dziesiątych.

Prawdziwym pionierem w tym sporcie jest Kevin Donnelly. Uprawia on ten sport od 1959 roku do dzisiaj.

Zasady

Zasad nie jest dużo i nie są zbyt skomplikowane. Pierwszy rzut wszyscy gracze wykonują po kolei, z jednego ustalonego miejsca.

Każde kolejne rzuty z miejsca, gdzie uprzednio upadł ich dysk i tak aż do momentu trafienia do kosza.

Podobnie jak w tradycyjnym golfie chodzi o to, żeby trafić do „celu” w jak najmniejszej ilości rzutów.

Po rozegraniu meczu każdemu z graczy sumuje się liczbę punktów z poszczególnych koszy.

Gracz, który uzyskał najmniejszą ilość punktów wygrywa mecz.

W zależności od pola golfowego kosze mogą być różnego rodzaju i na innych wysokościach.

Oficjalnymi turniejami i zatwierdzaniem oficjalnych pól dysk golfowych zajmuje się The Professional Disc Golf Association (Stowarzyszenie Zawodowych Graczy w Dysk Golfa).

Posiadają blisko 50 tysięcy zarejestrowanych zawodników. Turnieje w dysk golfa podobnie jak w tradycyjnego golfa rozgrywane są zwykłe w pięknych okolicach.

Większość pól do gry w Disc Golfa składa się z 18 lub 24 koszy, czasami zdarzają się małe pola z jedynie 9 koszami. Odległości między „celami” wahają się zazwyczaj od 50 do 150 metrów. Na nowo budowanych polach, często odległość ta przekracza 150 metrów.

Najlepsza lokalizacja na pole golfowe to mieszanka terenów leśnych i terenów otwartych (np. pola, łąki), oraz obecność różnych wzniesień, akwenów wodnych itd.

Największą imprezą międzynarodową jest United States Championship Golf Disc.

Dysk golfistom może zostać każdy: dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku, inwalidzi itd.. W zasadzie każdy kto jest w stanie rzucić dyskiem.

Jedyna różnica między zaawansowanymi, a początkującymi graczami jest tempo gry, które zależy od umiejętności i stopnia zaawansowania.

Zabawa ta jest dużo tańsza od tradycyjnego golfa. Dysk amatorski można zakupić za około 40zł, a kosz można zrobić samemu (profesjonalny kosztuje od 400-700 zł).

Gra ta nazywana była często golfem dla ubogich.

Mając w posiadaniu dysk i „kosz” można zabawę zorganizować niemalże w każdym miejscu.

Zalecane są otwarte, zadrzewione tereny, tak żeby zabawa była nie tylko przyjemnością, ale i wyzwaniem.

Siłowanie na rękę

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa jest to sport łączący akrobatykę rowerową z piłką nożną.

Fistball

Fistball

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo