Noszenie żon

nieznane sporty

Noszenie żon, jest to sport wywodzący się z Finlandii, mający swoje początki w XIX wieku. Obecnie główne zawody odbywają się w kolebce, czyli fińskim mieście Sonkajrvi. Nagrodą jest tyle litrów piwa, ile kilogramów waży kobieta zwycięzcy.

Sport ten również uprawiany jest w Australii, Stanach Zjednoczonych, Hong Kongu i Estonii.

Ostatnimi czasy stał się popularny w Azji. Pieszczotliwie nazywany jest: BHAARYAASAMETHAM

Zasady

Zasady konkurencji noszenie żon, są proste. Kto pierwszy doniesie swoją wybrankę na linie mety, pokonując specjalnie przygotowany tor przeszkód ten wygrywa. Technika nie jest jednak dowolna, trzeba dostosować się do jednego z góry narzuconego stylu i go utrzymać do końca wyścigu.

Tor musi mieć 253,5 metra, posiadać 2 suche miejsca i jeden rów z wodą o głębokości około 1 metra.

Kobieta zgłoszona do zawodów niekoniecznie musi być zamężna, można również pożyczyć żonę sąsiada. Wymogiem jest jedynie wiek (powyżej 17 lat) i waga ( powyżej 49 kg). Tragarz musi nosić pas uciskowy na brzuch, a jego „bagaż” – kask ochronny. Ubezpieczenia zdrowotne załatwiane są we własnym zakresie.

Obowiązuje całkowita zasada fair play. Wszyscy zawodnicy muszą okazywać radość, gdyż w przeciwnym wypadku mogą zostać zdyskwalifikowani. Podczas jednego wyścigu na torze znajdować się mogą jedynie dwie pary. Trzeba również zapłacić wpisowe w wysokości 50 euro. Najważniejsza zasada – wszyscy muszą fantastycznie się bawić:).

Poza zwycięzcami biegu publiczność wybiera jeszcze nagrody specjalne dla najsilniejszego męża i dla najsympatyczniejszej pary, oraz wyróżnienie za najciekawszy kostium.

Historia

Pod koniec 1800 roku banda Herkko Rosvo-Ronkainena, zamieszkująca fińskie lasy zasłynęła tym , że dopuszczała się „kradzieży” kobiet z pobliskich wsi. Porwania wyglądały w ten sposób, że kobiety zarzucane były na barana i wynoszone biegiem w las. Okupem za nie często były duże ilości piwa.

Był to również sposób na pokazanie swojej siły i sprawności. Nowi rekruci, którzy najszybciej wracali zostawali przyjęci do ścisłego grona bandy.

W późniejszych latach często dochodziło do sytuacji, gdy młodzi mężczyźni z pobliskich wiosek porywali w podobny sposób młode kobiety, które potem zostawały ich żonami.

Mistrzostw świata

Coroczne Mistrzostwa Świata odbywają się od 1992 roku w fińskim mieście Sonkajrvi

Od 1998 roku do 2008 mistrzostwa świata w noszeniu żon wygrywali Estończycy. Wprowadzili oni nowy skuteczny styl noszenia, który polegał na tym, że „żona” wisiała głową w dół przerzucona przez plecy , owijając nogi wokół szyi „tragarza”.

W kolejnych latach , aż do dnia dzisiejszego niepokonana jest fińska para : Taisto Miettinen i Kristiina Haapanen.

Rekord świata należy do estońskiej pary Margo Uusorg i Birgit Ullrich, która w 2000 roku pokonała trasę w 55,5 sekund.

Organizowany jest również konkurs drużynowy, w którym zespół składający się z trzech mężczyzn i kobiety, jak w sztafecie w wyznaczonych do tego miejscach przekazują „noszoną żonę”. Przed wyruszeniem w dalszą część dystansu „tragarz” musi wypić specjalnie na ta okazję sporządzony drink.

Jest też również sprint na 100 metrów gdzie biegnie się po powierzchni składającej się głównie ze żwiru i piasku i jednego miejsca z wodą o głębokości 1 m.

Zobacz na własne oczy

Ze stolicy Finlandii, Helsinek, dzieli nad do Sonkajrvi, miasta organizującego Mistrzostwa Świata w noszeniu żon, odległość około 500 km. Alternatywa może być bezpośrednie dotarcie do Kuopio, największego miasta w okolicach miejsca docelowego.

W 2014 roku Mistrzostwa Świata odbędą się w dniach 4-5 lipiec. Impreza rozpocznie się o godzinie 17.

Cena biletu :
– 1 dzień – 15 euro
– 2 dzień – 25 euro
Dzieci poniżej 15 lat płacą 5 euro.

Ciekawostki

1. Były gwiazdor NBA – Dennis Rodman był obecny na Mistrzostwach Świata w noszeniu żon odbywających się w 2005 roku w Sonkajärvi. Niestety nie mógł wystąpić z powodu problemów zdrowotnych.


2. Prezenterzy znanej stacji telewizyjnej BBC : Bushell Mike i Steph McGovern, podczas jednych z zawodów w noszeniu żon w 2013 roku zamienili się rolami. Kobieta doniosła do mety swojego partnera.

materiał zewnętrzny

Siłowanie na rękę

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa jest to sport łączący akrobatykę rowerową z piłką nożną.

Fistball

Fistball

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo