Mimo, że jest to dyscyplina bezkontaktowa, widzowie na brak walki i emocji nie mogą narzekać.

Najbardziej popularny jest w Austrii, Belgii, Włoszech, w Czechach, Francji, Niemczech, Japonii, Danii, Rosji i Szwajcarii.

Sport ten wymyślił w 1893 roku Niemiec amerykańskiego pochodzenia – Nicholas Edward Kaufmann.

Był on znanym „artystą” rowerowym.

Wykorzystał swoje umiejętności ratując rannego pieska, którego położył na przednim kole roweru i jadąc na tylnim, pokonał kilka kilometrów dzielących go od domu.

Podsunęło mu to ciekawy pomysł jak urozmaicić akrobację rowerową.

Zaczął ćwiczyć jazdę starając się kontrolować piłkę kołem. Swoją nowa pasja zaraził przyjaciela, z którym zaczął udoskonalać swój pomysł.

Aby zabawa była bardziej emocjonująca, musieli wprowadzić elementy rywalizacji. Obaj byli wielkimi fanami piłki nożnej, więc wybór był oczywisty.

W ten oto sposób powstała piłka rowerowa, która oficjalnie zaprezentowana została w Niemczech w 1901 roku.

Zasady

Piłkę dotknąć można każdą częścią roweru, oraz głową. Bramkarz, czyli zawodnik znajdujący się w polu bramkowym, może w jego obrębie złapać piłkę ręką.

Strzały oddaje się uderzając piłkę przednim kołem. Zawodnicy nie mogą dotykać nogami ziemi.

Piłka ma średnicę maksymalnie 18 cm i waży około pół kilograma.

Wypełniona jest co ciekawe nie powietrzem, a przeważnie włosiem końskim. Dzięki temu piłka ta nie odbija się od podłoża.

Istnieją 3 wersje piłki rowerowej.

1

Pierwsza, najstarsza i najbardziej popularna wersja jest pojedynkiem dwuosobowych ekip na krytym boisku o wymiarach 11 x 14 m.

Czas gry zależy od wieku zawodników. Uczniowie grają 2 razy po 5 minut, juniorzy ( U19) 2 razy po 6 minut, a dorośli 2 razy po 7 minut.

Bramka ma wymiary 2 x 2 m, a przed nią znajduje się półkole będące polem bramkowym o promieniu 2 metrów.

Boisko otoczone jest około półmetrową bandą, od której można odbijać piłke.

2

W drugiej wersji, dodanej dopiero w 1970 roku, każda z drużyn wystawia swoich pięciu zawodników, a pojedynek rozgrywany jest na boisku do piłki ręcznej.

Czas gry wynosi 2 razy 15 minut.

3

Trzecia wersja rozgrywana jest na trawie, na połowie piłkarskiego boiska.

Każda z drużyn wystawia po 6 zawodników.

Mistrzostwa Świata

Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1929 roku. Organizowane są co roku głównie w Niemczech.

Na ostatnich MŚ w Czechach w 2013 roku. Wzięło udział 38 drużyn z aż 21 krajów.

Frekwencja wynosiła blisko 10 000 osób na każdym meczu, oraz 3 miliony widzów przed telewizorami.

W 2012 roku pierwszy raz podczas Mistrzostw Świata całe podium zajęły drużyny z jednego kraju czyli Austrii.

Najlepszą reprezentacją w historii są Niemcy, którzy wygrali Mistrzostwa Świata 32 razy.

Na drugim miejscu są Czesi – 25 razy i na trzecim Szwajcarzy – 18 razy.

Polska

W Polsce piłka rowerowa popularna była w latach 50-tych i 60-tych głównie na Śląsku.

Istniała wtedy polska liga zwana „Cyrkiem Braci Skrzypczyków” – na część braci bliźniaków, którzy w piłce rowerowej reprezentowali nasz kraj na arenach międzynarodowych.

Polska liga nie była niestety na zbyt wysokim poziomie, gdyż mimo dużego zainteresowania, brakowało funduszy na profesjonalny sprzęt.

Zawodnicy często sami przerabiali swoje „standardowe” rowery.

Ciekawostki

1. 22 lipca 1956 roku przed meczem piłkarskim Polska – NRD, otwierającym nowo wybudowany chorzowski Stadion Narodowy rozegrano pokazowy mecz piłki rowerowej pomiędzy wyżej wymienionymi reprezentacjami. Para braci Skrzypczyków przegrała niestety z NRD, mimo to dzień ten zapisał się w historii tego sportu. Padł wtedy nieoficjalny rekord frekwencji na meczu piłki rowerowej. Na trybunach zasiadało ponad 100 tysięcy ludzi.

2. Najlepszymi graczami w historii byli bracia Pospíšil z Czechosłowacji, którzy wygrali Mistrzostwa Świata aż 20 razy w latach 1965 – 1988.

3. Najlepsi zawodnicy potrafią uderzyć piłkę z prędkością 90 km/h.

4. Specjalnie przystosowany do tego sportu rower kosztuje 6 000 – 10 000 złotych.

5. Za zdobycie Mistrzostwa Polski zamiast medali, czy pucharów wręczano zwykłe wazony.

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Fistball

Fistball

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.