Legenda brytyjska.

W maleńkiej wiosce Ranwoth, w okolicach Norfolk mieszkał wysłużony pułkownik, który popadł w zgubny nałóg alkoholowy. Był strasznym snobem, czującym się mistrzem we wszystkim czego się podjął.

W grudniu 1770 roku podczas święta wsi, ku uciesze zgromadzonych mieszkańców, na pojedynek w wyścigu łowiectwie wyzwał pułkownika, jeden z jego sąsiadów. Odmowa oznaczała by okazanie słabości więc po chwili obaj panowie dosiedli koni i stanęli na starcie. Wyścig od samego początku nie układał się po myśli pułkownika. W momencie jak zaczęła zarysowywać się coraz większa przewaga jego rywala, sięgnął po bron i z diabelną miną strzelił w plecy konkurenta, który spadł pod kopyta swego konia i został stratowany na śmierć. 

Nikt nie odważył się skrytykować postępku generała, więc na wieczornym bankiecie, wszyscy bawili się w najlepsze, przelewając przy tym litry alkoholu. Nikomu nie popsuło humoru nagłe nadejście burzy. W pewnej chwili drzwi od ratuszu gdzie odbywał się bankiet, otwarły się na oścież z trzaskiem, a w nich stanęła postać w długim czarnym płaszczu. Nikt nie był w stanie dostrzec jego twarzy. Złapał on pułkownika, mocnymi szarpnięciami wywlókł z izby i trzymając pod pacha wskoczył na konia, ruszając z nim w mrok nocy. Przerażeni biesiadnicy dostrzegli tylko unoszącą się z pod kopyt konia parę.

Od tamtego dnia nikt już nie widział pułkownika. W ich odczuciu był to diabeł, który ukarał w ten sposób pułkownika, wygrywając z nim, nie dając mu żadnych szans.

Podobno do dziś w tym samym miejscu każdego roku, 31 grudniu widać poświatę postaci na koniu, przemieszczającej się po jeziorze, unosząc się nad chmurą pary.

   


Wszyscy, którzy mają możliwość samemu sprawdzić prawdziwość tej legendy małe miasteczko zaprasza na sylwestrową noc.

Cena hotelu dwupokojowego odległego o 2,9km od Ranwoth wynosi około 400zł.

Dojazd: 171 km na północny wschód od Londynu.

Atrakcje: Kościół z 1370 roku do którego z pewnością uczęszczał legendarny "nieszczęśnik", wiele starych chałup, a jezioro jest rajem dla żeglarzy.

stat4u