Wulingyuan – jest to rezerwat przyrody w górach Wuling Shan w północno-zachodniej części chińskiej prowincji Huan. W parku znajduję się 3103 niesamowitych kwarcowych kolumn piaskowych, większość mierząca ponad 200m, a niektóre ponad 800m. W 1992 roku Wulingyuan wpisany został na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park o powierzchni 369km2 w 88 % pokryty jest lasami, przecinają go liczne strumienie, w rozlewiskach natrafić można na groźnie wyglądające bagna, pełno jest jaskiń, największa ma długość 11km. 

Piękno terenu podziwiać można z 560 punktów widokowych, a często obniżające się chmury tworzą niesamowity efekt otulając ogromne kolumny. Są w sumie dwa szlaki główne : jeden liczący 14, a drugi 70km.

Wejście do parku znajduję się w pobliżu miasteczka Zhangjiajie. Koszt trzydniowego pobytu kosztuje około 120zł, w cenie wliczone jest podstawowe ubezpieczenie. Do dyspozycji zwiedzających są darmowe przejazdy autobusami kursującymi miedzy najważniejszymi miejscami, oraz dwie kolejki linowe. 

Przed wyruszeniem w podróż najlepiej dokładnie zaplanować miejsca, które chcemy zobaczyć. Park jest ogromny i z pewnością 3 dni na zwiedzenie wszystkich atrakcji okaże się nie wystarczającym. Mapę kupujemy przed wejściem. Dostępne są w języku chińskim oraz angielskim.

  

Największe atrakcje to:

Huang Shi Zhai – najwyższy obszar parku mający około 120m wysokości. Można się dostać kolejka linową lub pokonać drogę pieszo po 3 878 schodkach.

 

Kongzhong Tianyuan – jest to ogród z którego jest piękny widok na smukłe szczyty otaczajacych piaskowców.

Xianren Qiao – jest to stary wąski skalisty most bez balustrady zawieszony nad głęboką przepaścia. Brak możliwości przejscia po nim, chociaż nie brakuje odważnych którzy pokonuja płot z drutem kolczastym i łamią ten zakaz.

 

W pobliżu znajdują tarasy widokowe miedzy innymi "Tron Cesarza".

 

Złoty potok – ciągnie sie kilka kilometrów przez park, sówj początek ma przy wejsciu.Idąc w zdłuź niego około 4,5km dochodzimy do stromych schodów któe warto pokonać gdyż prowadza one do najpiękniejszych miejsc w parku.

Na szczycie schodów sa dwie drogi, czesto jeżdża tamtedy autobusy. Kierujac sie w prawo dotrzemy do pierwszego mostu na swiecie. W lewo dojedziemy do Xianren Qiao ( opisany powyzej).

Pierwszy most świata – Tian Xia Di Yi Qiao- jest to naturalny most skalny podobny do Xianren Qiao ale z balustradami dzięki czemu mozna przez niego przejsc. 

stat4u