10 faktów, których nie wiedziałeś o Makau

Chiny, ciekawostki

kasyno w Makau

Makau jest znane opinii publicznej jako drugie Las Vegas, ale to miasto (lub region administracyjny, jak się powszechnie uważa) ma wiele innych ciekawych cech. W poniższym tekście opowiemy o tych najbardziej imponujących.

1. Okazuje się, że Makau otrzymało swoją nazwę przez przypadek. Podróżnicy z Portugalii pytali mieszkańców, jak nazywa się ten obszar, na co ci odpowiadali „A-Ma-Gau”, wierząc, że pytanie odnosi się do miejscowej świątyni „A-Ma”. Z kolei Portugalczycy przyjęli tę nazwę jako nazwę, od której Makau przyjęło się na stałe.

2. Roczne przychody Makau z gier hazardowych są trzykrotnie wyższe niż Las Vegas. Dlatego też słuszniej jest uważać, że to Makau jest stolicą hazardu, a nie Las Vegas. Dochody kasyn w Makau rosną z roku na rok, mimo że istnieje wiele online kasyn z bonusami bez depozytu, w których można grać za darmo. Ludzie wciąż wolą prawdziwą interakcję, mimo że jest ona droższa.

3. Jest to drugie statystycznie najbogatsze terytorium na świecie, z PKB per capita wynoszącym 114 430 dolarów. A jego rezerwy budżetowe w 2016 roku wynosiły aż 55 000 000 000 dolarów.

4. Makau ma największą gęstość zaludnienia na ziemi. Na obszarze zaledwie 30,5 km2 mieszka 648 000 osób, co oznacza, że na jedną milę kwadratową przypada ponad 55 000 osób. Co więcej, każdego roku Makau odwiedza ponad 30 milionów osób.

5. Mieszkańcy Makau otrzymują około 1200 dolarów rocznie z podatków od lokalnych kasyn. Mieszkańcy mogą więc zarabiać także na turystach, którzy, nawiasem mówiąc, bardzo przeszkadzają w prowadzeniu normalnego trybu życia w mieście.

6. Makau jest jedyną europejską kolonią w Chinach. Miasto zostało wydzierżawione przez Portugalię w 1557 roku i oficjalnie przeszło pod kontrolę królewską w 1887 roku. Pod patronat chiński powróciło dopiero w 1999 roku. Mimo to w mieście zachowała się architektura i mentalność europejska.

7. Patois to język miejscowego ludu Makan. W 2009 roku został on zakwalifikowany przez UNESCO jako zagrożony. Jego obecna sytuacja jest nieznana, ale już w 2000 roku posługiwało się nim zaledwie 50 osób.

8. Ojczyzna pierwszej kuchni fusion łączącej kuchnię portugalską i południowochińską. Do lokalnych specjałów należą minchi i afrykański kurczak, a najsłynniejszym lokalem jest Riquexo, prowadzony przez Aidę De Jesus w wieku 102 lat.

9. Ma najwyższy punkt do skoków na bungee – 233 metry. Jest to jeden z powodów dużego napływu turystów spragnionych dużej dawki adrenaliny (oczywiście, oprócz samych kasyn).

10. Historyczne centrum miasta jest od 2005 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponad 20 miejsc w mieście świadczy o współistnieniu wielu kultur, co jest ewenementem na naszej planecie.

materiał zewnętrzny

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski, zwany również sztokholmskimi szkierami, jest największym archipelagiem w Szwecji. Jak powstał Archipelag Sztokholmski? Jakie są główne atrakcje Archipelagu Sztokholmskiego?

Stan Wisconsin

Stan Wisconsin

Tennessee to piękny stan położony w południowo-wschodniej części USA, z malowniczymi krajobrazami górskimi, rzekami i parkami narodowymi, kulturą muzyczną i artystyczną, a także z bogatą historią związaną z walką o wolność i rewolucją przemysłową.

Sezon narciarski trwa – ciekawostki i porady dla narciarzy

Sezon narciarski trwa – ciekawostki i porady dla narciarzy

Sezon narciarski to czas pełen emocji i niezapomnianych wrażeń dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportami zimowymi, odpowiednie przygotowanie do sezonu jest ważne, aby czerpać z niego maksymalną radość i unikać niepotrzebnych kontuzji. W tym artykule znajdziesz szereg przydatnych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie i z uśmiechem na twarzy spędzić czas na stoku.

Stan Vermont

Stan Vermont

Vermont jest jednym z najmniejszych stanów USA, położonym w regionie Nowej Anglii na północnym wschodzie kraju. Z jakimi stanami graniczy Vermont? Jaką długość i szerokość ma stan Vermont?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo