Namibia ciekawostki – część 4

ciekawostki, Namibia

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-20 18:35:13

Namibia grafika3

90. Średni zarobek w 2022 roku – 12 000,00 NAD w przeliczeniu 3 400,00 PLN.

91. Nazwa państwa Namibia pochodzi – od nazwy pustyni Namib, która znaczy w jęz. Nama – „miejsce gdzie nie ma nic”. Afryka Południowo-Zachodnia, afrykanerski Suidwes-Afrika z niem. – Südwestafrika (1884 – 1990).

92. Narodową potrawą jest – Pap, to rodzaj owsianki robionej na wodzie lub mącznej papki połączonej ze szpinakiem, podawane zawsze z mięsem.

93. Narodowym tańcem jest – Oshiwambo.

94. Narodowym kwiatem jest – Welwitschia, ta niesamowita roślina pustyni Namibii jest połączeniem trawy, drzewa i krzewu określa się ją jako drzewo reliktowe.

95. Narodowym drzewem jest – Drzewo kołczan w rzeczywistości jest najwyższym gatunkiem aloesu. Wiecznie zielone osiągające w naturze wysokość 9 m przy szerokości korony do 6 metrów.

96. Narodowym ptakiem jest – Afrykański Orzeł Rybny.

97. Narodowym napojem jest – Oshikundu zrobiony ze sfermentowanej mąki z prosa mahangu, otrębów i mąki ze słodu z sorgo zmieszanych z letnią wodą. Napój ten trzeba wypić w ciągu 6 godzin.

98. Narodowy instrument, to – Ekola, to to idiofon tarcia składa się z dwóch do czterech tykw, tworząc połączoną serię komór rezonansowych.

99. Narodowym strojem jest – Ohorokova, to wielowarstwowa sukienka do ziemi, która jest dopasowana u góry i ma szeroką spódnicę na dole. Posiada bufiaste rękawy o długości 3/4 zakończone mankietami. Suknia nosi się z kilkoma halkami pod spodem, tworząc pełniejszą spódnicę. Kolory ohorokove są żywe i mają na sobie przyciągające wzrok wzory.

100. Córka Angeliny i Brada, Shiloh Jolie-Pitt urodziła się 27 maja 2006 roku w Namibii.

101. Namibia jest drugim państwem na świecie po Mongolii, w którym najtrudniej jest spotkać sąsiada.

102. W południowej części pustyni „Namib” występują najwyższe wydmy na świecie, które dochodzą do zawrotnej wysokości ok. 300 m i nawet 50 km długości a temperatura piasku przekracza 80°C.

103. Na pustyni w parku Namib-Naukluft w Namibii, znajduje się wyjątkowa atrakcja turystyczna, na którą możemy dojechać busami. Jest nią „Deadvlei” czyli „Martwe Bagno”, to płaski teren między wydmami kształtem przypominający patelnię, który pokryty jest wyschniętą około tysiąc lat temu białą od soli gliną oraz twardymi jak skała, spalonymi słońcem drzewami akacji. Ten zdumiewający krajobraz przyciąga wielu turystów.

104. Na obszarach dzisiejszej Namibii w 1905 roku, powstały pierwsze niemieckie obozy koncentracyjne. Obecnie w mieście Luderitz na terenie jednego z obozów, mieści się kemping.

105. W północnej części kraju nie wolno hodować gołębi pocztowych. Na fakt, że obecnie piszemy za pomocą poczty elektronicznej, ptactwo to jest tępione z powodu przemytu diamentów. Na terenie RPA strzela się do gołębi z broni palnej.

106. Muzyka „metalowa” w Namibii

Arcana XXII – to grający „Heavy Metal” zespół, który powstał w 1997 roku i wydał 4 albumy. W 1999 r. – „Fallen from Grace” w 2002 r. – „This Burning Darkness” w 2005 roku – „Your Fatal Embrace” oraz w 2022 roku – Anthems of Adversity”. Przykładowe utwory, to – „Sacrifice” oraz „Easy Come-Easy Go” (YouTube). Jest to zespół najbardziej doświadczony i najdłużej grający „metal” w tym kraju.
Fading Reign – to grający „Death Metal” zespół, który powstał w 2008 roku wydał jeden krążek. W 2010 r. – „Fading Reign” w kawałku – „Infinity” (YouTube) To zespół bardzo dobrze grający, który może się podobać.

Autor: DIAMENT M.D.

 

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Nasi eksperci z Namibii


Anna


W Namibii od 2000 roku
www: africangamesafari.com
Mieszkam w Johannesburgu, w RPA. Pracuję jako pilot dla
Africangamesafari. Specjalizuję się w wycieczkach do Namibii.

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

Namibia quiz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *