Niemcy ciekawostki – część 7

ciekawostki, Niemcy

Heidelberg

163. Narodowym napojem jest – piwo Lager.

164. Narodowym strojem jest – Dirndls – Strój dirndl składa się z bluzki – zazwyczaj białej, ciasno skrojonego gorsetu z dużym dekoltem, spódnicy, która powinna sięgać przynajmniej do kolan, i fartucha, który musi być kilka cm krótszy od spódnicy. Mówi się też, że węzeł zawiązany na fartuchu oznacza status kobiety. Po lewej stronie zawiązują go panny lub kobiety w trwałych związkach partnerskich, po prawej stronie formalne mężatki, a z tyłu wdowy. Większość dirndli ma też kieszeń po prawej stronie w spódnicy, czyli Kittlsack.

165. Nazwa Niemcy pochodzi od słowa niemy, ponieważ Słowianie nie potrafili zrozumieć germańskiej mowy sąsiadów. Zaczęto nazywać ich niemymi, czyli Niemcami.

166. Niemieckie „Fast foody”. Mimo że połowa mieszkańców Stanów Zjednoczonych uważa „fast food” za danie narodowe, a 80% Indie za stan, wynika to z braku zainteresowania i raczej niewiedzy, gdyż 70% mieszkańców nigdy nie opuściło swojego stanu, lecz geneza „fast foodów” jest inna niż im się wydaje. Otóż :”Hot Dog” – czyli gorący pies pochodzi z Niemiec. Czasy sięgają ok. 1600 roku, gdzie Johann Georghehner rzeźnik, wynalazł kiełbaski „Dachsund”, czyli „Jamnik”. Szybko zdobyły popularność a za ocean trafiły wraz z przybyciem w 1871 r. Charlesa Feltmana, gdzie otworzył pierwszą budkę serwującą „Frankfurtki” w bułce maślanej. Nazwa „Hot Dog” powstała dzięki Stevensowi, który podczas meczu polo sprzedawał krzycząc „kupujcie jamniki, póki są gorące”. Jednak na plakacie reklamowym, jego rysownik nie wiedząc jak zapisać niemiecką nazwę jamnik, zapisał po prostu „Dog” – czyli pies. „Hamburger” – nazwa jako potrawa oraz słowo wywodzi się od befsztyku z siekanej wołowiny, nazywanego „hamburger steak”,który do amerykańskiej kuchni trafił przez Imigrantów z Hamburga. „Hamburgera” w postaci jakiego znamy w 1904 roku wylansował garncarz Fletcher Davis, który podczas swoich wystaw garncarskich proponował; mielonego kotleta na w grzance z sałatą oraz musztardą i majonezem.

167. Wynalazki z Niemiec, to między innymi: Zegarek kieszonkowy, Eter, Prąd elektryczny, Skrzynka pocztowa, Odkrycie uranu, Maska przeciwgazowa, Morfina, Parafina, Telegraf, Hulajnoga, Maszynka do mielenia mięsa, Harmonijka ustna, Plan lekcji, Trotyl, Zapalniczka, Nawozy sztuczne, Ozon, Betoniarkę budowlaną, Palnik gazowy, Dziadek do orzechów, Rower, Lodówka, Silnik tłokowy czterosuwowy, Tramwaj elektryczny, Choinkę, Elektrowóz, Drzwi obrotowe, Motocykl, Motorówka, Samochód, Emerytura, Soczewki kontaktowe, Lotnia, Silnik wysokoprężny, Autobusy, Heroina, MP3, Suszarki do włosów, Fotokomórka, Promienie X, Bombki choinkowe, Słup ogłoszeniowy, Dziurkacz biurowy, Aspiryna, Ekran LCD, Walkman, Silnik odrzutowy, Wiertarka,

168. Najwęższa ulica na świecie została wybudowana w Niemczech w wyniku złego zaplanowania po ogromnym pożarze w mieście Reutlingen i znajduje się na ulicy Spreuerhofstrasse, która w najszerszym miejscu ma 50 cm a najwęższym 31 centymetrów.

169. Niemieccy bracia Dassler Adolf i Rudolf w 1924 roku założyli firmę „Adidas”, której nazwa pochodzi od zdrobnienia, niezwykle popularnego w latach (1939-1945) imienia Adolf, czyli das Adi – „Adidas”, która początkowo produkowała buty dla Wehrmachtu. Po jednej z kłótni braci, Rudi postanowił odejść z firmy i założyć inną o nietrafionej nazwie „Ruda” od pierwszych sylab imienia i nazwiska. Nazwę tą szybko zmienił na obecnie znaną „Puma”. Firma „Adidas w 2006 roku kupiła firmę „Reebok” jednak nie chciała zmieniać nazwy.

170. Dziś mało kto wie, że legendarny zespół z Liverpool zaczynał swoją przygodę a później karierę muzyczną w Hamburgu. Pięciu zupełnie nieznanych członków zespołu, przybyło 17 sierpnia 1960 roku, żeby zarabiać pieniądze grając w tutejszych klubach w dzielnicy „Czerwonych Latarni”. Do dziś istnieje kino „Bambi”, gdzie podczas pierwszego pobytu mieszkali członkowie zespołu, żywiąc się parówkami, piwem i środkami pobudzającymi oraz istnieje działający klub „Indra”, w którym zagrali pierwszy raz w Hamburgu. Wraz z kolejnymi przyjazdami zespół Johna Lennona „The Beatles” grał w coraz lepszych klubach. Historię ich pobytu w Hamburgu, możemy obejrzeć w filmie pod tytułem „Backbeat”.

171. W mieście Triberg znajduje się największy zegar z kukułką na świecie. Zbudowany w formie domu na ścianie frontowej wisi cyferblat ze wskazówkami. Całe wnętrze budynku zajmuje drewniany mechanizm zegara, którego największe koło zębate ma średnicę 12 m oraz 80 cm kukułka pojawiająca się nie przerwanie od 1984 roku regularnie co 30 minut. Zegar został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

172. Ogród zoologiczny „Zoologischer Garten” w Berlinie jest największym na świecie.

173. Wybudowany w latach 1846–1851 nad doliną rzeki – „Göltzsch” w Saksonii, został największy na świecie most kolejowy „Göltzschtalbrücke” z ok. 26 000 000 cegieł, którego długość wynosi 574 metry.

174.

Muzyka „metalowa” w Niemczech.

Niemcy, to naród, który od zawsze był umuzykalniony i miał wspaniałych kompozytorów. To samo tyczy się muzyki „metalowej”, gdzie w gatunku obfituje w gwiazdy światowego pokroju, a obecnie posiada masę zespołów, na temat których można napisać niejedną książkę. Wybiorę, więc parę gwiazd z gatunku, o których trzeba wspomnieć.

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.Zapraszamy również na:

czy wiecie pamiętacie poznajcie

Nasi eksperci z Niemiec

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Niemcy quiz

Najnowsze artykuły o Niemczech:
Niemcy ciekawostki – część 7

Niemcy ciekawostki – część 7

Nazwa Niemcy pochodzi od słowa niemy, ponieważ Słowianie nie potrafili zrozumieć germańskiej mowy sąsiadów. Zaczęto nazywać ich niemymi, czyli Niemcami. Najwęższa ulica na świecie została wybudowana w Niemczech

Niemcy ciekawostki – część 6

Niemcy ciekawostki – część 6

W 862 roku w Niemczech powstała najstarsza na świecie winnica – Staffelter Hof. W Ulm znajduje się najwyższy kościół na świecie – Katedra w Ulm (161,53 m). W Niemczech powstał serial z największą ilością odcinków „Piaskowy Dziadek” (22 200).

Góry w Niemczech i Austrii – dlaczego warto je odwiedzić?

Góry w Niemczech i Austrii – dlaczego warto je odwiedzić?

Wędrowanie po górskich szlakach niesie ze sobą wiele korzyści. Spacerowanie po górach to aktywność wytrzymałościowa, dzięki której w lepszy sposób można zadbać o kondycję fizyczną. To również możliwość zbudowania lepszej odporności, która przyda się w szczególności, kiedy temperatury za oknem będą spadać. Wędrując po górach można także popracować nad wyrzeźbieniem swojej sylwetki. W szczególności, że takie z pozoru niewinne spacerowanie, to aktywność podczas której pracują łydki, uda, brzuch, pośladki, ręce i stawy. Jeżeli spacerować, to w miłych okolicznościach, mając przed sobą niesamowite widoki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.