Dom Winchester

Lokalicacja:
USA, Kalifornia.


Jest to niezwykły, tajemniczy, nieukończony do dzisiaj, nawiedzany przez duchy dom.

Znajduje się w San José, stolicy hrabstwa Santa Clara w stanie Kalifornia.

Rezydencja zasłynęła swoją imponującą wielkością, oraz zupełnym brakiem jakiegokolwiek planu końcowego budowy.

Dom Pani Winchester

Po śmierci córki, męża oraz teścia, Pani Winchester odziedziczyła olbrzymia fortunę, około 20 milionów dolarów oraz 50% udziałów w firmie dające jej dziennie 1 000 $ ( na dzisiejsze czasy ponad 26 000 $).

Jednak nie dawało jej to szczęścia, cały czas czuła, że coś jest nie tak. Miała wrażenie, że ktoś ją obserwuje, czuła czyjąś obecność. Doprowadzało ją to do obłędu, popadała w coraz to większą depresje.

Pomocy szukała u zaprzyjaźnionego medium. Podczas seansu , nawiązał on kontakt z jej mężem, który powiedział, że śmierć jego, teścia i córki, jest zemstą złych duchów. Duchów ludzi, którzy zginęli od strzałów z jego strzelby. Nie może się ich pozbyć, musi nauczyć się z nimi żyć bo inaczej zginie.

Poradził jej, żeby wyruszyła na zachód i tam wybudowała dom w którym zamieszka z tymi duchami, ostrzegając że będzie żyła dopóki dom będzie w budowie.

Słowa te Pani Winchester wzięła sobie mocno do serca.

W 1884 roku pojechała do Kalifornii, gdzie zakupiła ziemie i zaczęła budowę zgodnie z radami medium.

Większość dochodów z firmy inwestowała w dom. Budowa trwała nieprzerwanie przez 38 lat, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystkim zarządzała osobiście, aż do śmierci 5 września 1922 roku.

Powstał niesamowity dom, w którym istny labirynt korytarzy łączył w sumie 160 pokojów. Wiele przejść jest ukrytych, są schody prowadzące donikąd, drzwi na piętrze prowadzące na zewnątrz, okna w podłodze, albo ściana za drzwiami.

Te wszystkie poczynania miały na celu zmylić duchy. Doprowadzić do tego, aby nie mogły jej znaleźć i gnębić.

Było również 40 sypialni. Podobno każdej nocy Pani Winchester spała w innym pokoju.

13 była liczbą, która przeważała w domu. Według medium miała ona przynieść szczęście. W każdym żyrandolu musiało być 13 świec, 13 otworów w zlewie, 13 łazienek, 13 drzew przy podjeździe, oraz po 13 szyb okiennych w wielu pomieszczeniach.

W domu również było aż 47 kominków i ponad 10 000 szyb okiennych. Aby pomalować dom potrzeba było 75 tysięcy litrów farby. Dom miał 7 pięter. Konstrukcja składała się z drewna oprawionego cegłą.

Całkowity koszt budowy wynosił 5 500 000 $. Na obecne czasy jest to ponad 75 000 000 $.

W 1906 roku dom uległ poważnemu uszkodzeniu podczas trzęsienia ziemi, odbudowane zostały 4 piętra, które przetrwały do dzisiaj.

Po śmierci Pani Winchester dom został przekształcony w atrakcję turystyczną. W późniejszych latach został ogłoszony jednym z Kalifornijskich zabytków.

Codziennie przeprowadzane są po nim wycieczki.

Ciekawostki

1. W każdy piątek 13-tego, duży dzwon w tym tajemniczym domu, o godzinie 13:00 dzwoni 13 razy w hołdzie Pani Winchester.


2. Ogrodnicy strzygą rośliny tak, aby wyglądem przypominały liczbę 13.


3. Za większością z 2000 pięknie rzeźbionych drzwi znajdowała się ściana.


4. Podobno każdej nocy, Pani Winchester przeprowadzała seans, aby dowiedzieć się co wybudować następnego dnia.


5. Miała skomplikowane szpiegowskie systemy do kontrolowania, a w miarę potrzeby straszenia swoich pracowników.


6. W 1975 roku naukowiec Jeanne Borgen spędził w tym domu noc i twierdził, że nawiązał kontakt z duchem Panią Winchester. Podkreslał, że było to strasznie przerażające doznanie.

Dom ten wynajmowany jest w każdy piątek trzynastego, oraz w Halloween.

Zwiedzanie odbywa się wtedy w godzinach wieczornych, dodatkowo dla lepszego efektu, jedynie przy użyciu latarek.

Trwa to troszkę ponad godzinę, ale wrażenia z tego są nie do opisania. Obowiązkowy punkt dla fanów grozy, przebywających w Kalifornii.

Autor: MR