Preikestolen

Preikestolen

[dcs_rounded_box bgcolor=”#222222″]

Lokalicacja:
Norwegia, Panjin.


Preikestolen jest jednym z najpiękniejszych cudów natury na świecie. Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.


[/dcs_rounded_box]
Red Beach mapa

Pokaż znajomym:

[shareaholic app=”share_buttons” id=”12106943″]

[dcs_rounded_box bgcolor=”#222222″] Preikestolen

Preikestolen jest to klif znajdujący się nad głęboką zatoką Lysefjord w południowo-zachodniej Norwegii. Ma on 604 metry wysokości.

Jest to jedna z największych atrakcji w Norwegii głównie ze względu na rzadko spotykaną w przyrodzie płaską powierzchnię wierzchołka w kształcie kwadratu o boku 25 metrów.

Wygląda to tak, jak by natura celowo stworzyła „taras widokowy”, aby można było podziwiać z niego przepiękną okolicę.

Według geologów górna część wierzchołka klifu pękła pod wpływem wysokich mrozów podczas epoki lodowcowej 10 000 lat temu.

[/dcs_rounded_box]


[dcs_rounded_box bgcolor=”#222222″] Preikestolen

Podróż na szczyt rozpoczynamy w pobliskim mieście Stavander.

Płyniemy promem do Tau, a następnie samochodem jedziemy przez Jorpeland, aż do jeziora Revsvatnet. Stamtąd do Preikestolen dzieli nas odległość około 4 km, którą pokonujemy pieszo.

Nie powinno to zająć więcej niż 4 godziny w obie strony osobie o średniej sprawności fizycznej (różnica wysokości wynosi 350 metrów).

Ciekawą opcją jest przepłynięcie promem zatoką Lysefjord. Chętnych nie brakuje dlatego bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej i mieć szczęście, aby trafić na ładną pogodę. Zdarza się bowiem, że gęste chmury zasłaniają widok na Preikestolen.

[/dcs_rounded_box]

Preikestolen

[dcs_rounded_box bgcolor=”#222222″] Preikestolen

Klif zwiedzać można przez cały rok, jednak zimą, obfite opady śniegu czasem na to nie pozwalają. Najlepiej na wyprawę wybrać się w okresie „letnim” od kwietnia do października.

W deszczowe dni należy zachować szczególną ostrożność, na mokrej skale łatwo się poślizgnąć i spaść z klifu. W takich okolicznościach zginął hiszpański turysta w październiku 2013 roku. Był to pierwszy tego typu wypadek, wcześniej zdarzały się sporadycznie skoki samobójcze.

Mimo potencjalnego zagrożenia klif nie ma żadnych barierek zabezpieczających. Władze postanowiły nie ingerowała w piękno natury co jest bardzo dużym plusem.

Preikestolen odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów.

W sierpniu 2014 roku ukończono poszerzanie drogi prowadzącej na klif, co w znaczny sposób poprawia komfort wyprawy.

[/dcs_rounded_box]

[dcs_bar_header_small over=”false” bgcolor=”#222222″]Ciekawostki[/dcs_bar_header_small] [dcs_rounded_box bgcolor=”#222222″] Preikestolen

[dcs_dropcap3]1[/dcs_dropcap3] Preikestolen nazywany jest Pulpit Rock co oznacza „skalna ambona”.


[dcs_dropcap3]2[/dcs_dropcap3] Według legendy wierzchołek klifu oderwał się w dniu ślubu siedmiu sióstr z siedmioma braćmi w pobliskiej wiosce. Fala powstała na skutek uderzenia zabiła wszystkie osoby bawiące się na weselu.

[/dcs_rounded_box] [dcs_voting class=”alignright”]

Pokaż znajomym:

[shareaholic app=”share_buttons” id=”12106943″]

Autor: MR

[dcs_bar_header_small over=”false” bgcolor=”#222222″]Komentarze[/dcs_bar_header_small]