Sokotra

Lokalicacja:

Jemen, wyspa Sokotra.

Sokotra jest to archipelag czterech wysp i paru wysepek znajdujący się na Oceanie Indyjskim, należący do Jemenu.

sokotra

Główna wyspa mierzy 132 km długości, oraz 49,7km szerokości.

Niesamowitą jej cecha jest to, że co trzecia roślina, występuje jedynie tutaj.

Nie znajdziemy ich nigdzie więcej na świecie, przez co ma miano najbardziej obco wyglądającego miejsca na ziemi. Zajmuje się nią cały czas placówka badawczo-naukowa ONZ.

sokotra

Jedną z najbardziej niezwykłych roślin wyspy Sokotra jest Smocze Drzewo Krwi. Nazwane zostało tak ze względu na czerwony kolor żywicy. W starożytności wykorzystywano ją jako barwniki, robiono z niej pachnidła i środki lecznicze.

Według legendy w wyniku walki smoka ze słoniem ziemia tej wyspy oraz żywica drzew zabarwiła się na czerwono.

Rozłożysta korona o gęstych potężnych liściach sprawia, że Smocze Drzewo Krwi wygląda jak ogromny parasol.

Jest to główny symbol wyspy.

sokotra

Również niesamowicie wyglądają drzewa butelkowe, zwane “różami pustyni”. Mają one grube, bulwiaste pnie, w których zbierana jest woda potrzebna do przetrwania w okresie suszy. Na tym dość ponuro wyglądającym drzewie kwitną delikatne, różowe kwiaty co wygląda niesamowicie nierealnie.

Wyspa Sokotra jest to spokojne niepowtarzalne miejsce, praktycznie bez turystów.

Dzikie miejsce z pięknymi plażami. Turkusowa barwa wody jest tak intensywna, że wydaje się nierzeczywista.

Wyspę dla obcokrajowców otworzono dopiero pod koniec XX wieku, a lotnisko cywilne uruchomiono parę lat temu.

sokotra

Na środku wyspy dominuje krajobraz kamienisty, kryjący wiele tajemniczych jaskiń. Niektóre z nich maja nawet kilkanaście kilometrów.

Płaskowyż ten kończy się stromymi klifami z których widać mały pas pustyni zakończony piaszczystą plaża. Widok jest nieziemski.

Dość zaskakujący dla zwiedzających turystów może być sposób witania się Sokotryjczyków. Dotykają się nosami lub pocierają dłonią o czubek nosa drugiej osoby. Następnie wykonują trudną do opisania kombinacje poklepywań oraz dotknięć ramionami.

sokotra

Najlepszy okres na zwiedzanie wyspy jest między październikiem, a lutym.

Od maja do września panuje okres monsunowy i wyspa od strony morza jest całkowicie niedostępna.

Należy pamiętać o całkowitym zakazie wywozu nasionek, sadzonek i muszelek. Wymagana jest również wiza, o która można ubiegać się w ambasadzie Jemenu w Polsce. Trzeba brać gotówkę, ponieważ nie ma na wyspie bankomatów.

sokotra

W biurach podróży w Polsce można natrafić na różne oferty podróży do Jemenu z opcją zwiedzenia Sokotry.

Nie są to niestety tanie oferty. 16 dniowa wycieczka zorganizowana kosztuje około 5 tysięcy złotych + 4 tysiące przelot na miejsce samolotem w obie strony + około 200zł wiza.

Jednak wydane pieniądze zapewnią nam wspaniałe wspomnienia do końca życia.

sokotra

Ciekawostki

1. Sokotra jest jedynym miejscem na świecie, gdzie używany jest dialekt sokotri, wywodzącego się ze starodawnego języka południowoarabskiego.


2. W starożytności Sokotra rozsławiona była doskonałej jakości żywicą drzew kadzidłowca. Do dzisiaj można ją kupić u lokalnych sprzedawców.


3. Gdzieniegdzie występują drogi asfaltowe, których nawierzchnia jest idealnej jakości. Najstarsza droga ma jedynie kilkanaście lat.


4. Ze względów strategicznych położenia wyspy, w w drugiej połowie zimnej wojny Związek Radziecki zrobił na Sokotrze bazę wojskową. Do dzisiaj w niektórych miejscach można zobaczyć rdzewiejące, przysypane piaskiem czołgi.


5. Miliony lat temu, kiedy kontynenty były połączone ze sobą, Sokotra cały czas była oddzielną wyspą.

Autor: MR