Nigeria ciekawostki – część 4

ciekawostki, Nigeria

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-23 17:41:08

91. W kraju tym wysokość podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 24%, a dla firm 30% (2018 rok). porównaj

92. Podatek od towarów i usług wynosi 5% (2018 rok). porównaj

93. Poziom inflacji w 2018 roku wynosi 11,1%. porównaj

Autor: Fan%

94. Nigeria posiada 21400 kg rezerw złota (2018 rok). porównaj

Autor: Vinamra

95. Około połowa Nigeryjczyków nie ma dostępu do żadnego źródła energii.

Autor: Bartek

96. Najbliższą stolicą w linii prostej od Abudża jest Malabo (Gwinea Równikowa) – 607 km.

97. Najdalej położoną stolicą w linii prostej od Abudża jest Apia (Samoa) – 19478 km.

Autor: GeoM

98. Ruch prawostronny obowiązuje od blisko 5 dekad, ale operatorzy „keke napep” i „okada”, czyli trójkołowców i motocykli, jak również małych żółtych busików, zdają się o tym nie wiedzieć. Podobnie jak nie rozróżniają kolorów sygnalizacji świetlnych.

Autor: Mba

99. Nazwa państwa Nigeria pochodzi – od rzeki Niger, od lokalnej nazwy „Ni Gir” – „rzeka Gir” por. jęz. tuareski „gher n gheren”, „rzeka rzek”. Błędnie wywodzona od łac. niger – „czarny”, od czarnoskórych z kraju; nie ma bowiem na taką etymologię dowodów, poza tym strony portugalscy odkrywcy używali nazw port. więc zastosowaliby słowo negro. Rzeka Niger zwana Jeliba w języku mandingo, Isa Ber – „wielka rzeka” w języku songhaj, a starożytni Rzymianie stosowali nazwy Dasibari lub Quorra.

100. Najwyższym budynkiem Nigerii – jest „NECOM House” daw. „NITEL Tower” w Lagos, ukończony w 1979 r. ma 160 m wysokości i 32 piętra. Na szczycie wieży zainstalowana jest iglica komunikacyjna, która działa jak wszystkie latarnie morskie na świecie.

101. Narodowym kwiatem jest – „Costus Spectabili”, czyli Żółta Trąbka. Kwiat ten widnieje w herbie Nigerii, ale czemu jest namalowany w kolorze czerwonym, to tego nie wiedzą nawet najstarsi górale z Bodzentyna.

102. Narodowym tańcem młodych Nigeryjek jest – „Nkwa umu-Agbogho” nazywany też „panieńskim”, gdyż w tańcu tym młode afroafrykanki uwodzicielsko poruszają zgrabną jeszcze talią, jędrnym biustem i ramionami, aby podkreślić swoje wdzięki dla swej (przyszłej ofiary) potencjalnego męża.

103.

104. Narodowym napojem jest – Ógógóro (Ogog), to destylowany lokalnie ze sfermentowanego soku z palmy Rafia, gdzie jest znany jako domowy wywar.

105. Narodową potrawą jest – ryż po nigeryjsku „Jollof rice”, to zapiekany ryż bardzo popularny w Afryce zach. danie plemienia Wolof nazywane „Benachin” przypominające Risotto, podawane jest bez mięsa.

106. Narodowym strojem jest – Boubou, przez ludy etniczne jak Joruba nazywany też „Agbada”, to rodzaj długiego płaszcza z szerokimi rękawami. Dla mężczyzn szyty jest z jednego kawałka tkaniny o szer. i ok. 1,5 m, ale różnej długości. Materiał ten złożony na pół zszywany jest po bokach, tak by utworzyć swobodne rękawy. Wycięcie na głowę zakończone jest dekoltem w szpic. U kobiet materiał ten ma ok. 3 m szerokość a strój sięga do kostek. Natomiast wycięcie na głowę, zakończone jest dekoltem okrągłym.

107. Narodowym instrumentem jest – Shekere, to rodzaj grzechotki zrobionej z suchej i pustej tykwy, która jest owinięta siateczką z wplecionymi w nią koralikami lub muszelkami Kauri. W trakcie gry wydają charakterystyczny „trzeszczący dźwięk”. Shekere pochodzi z wioski plemienia Joruba.

108. Narodowym ptakiem jest – Orzeł.

109. Sungbo’s Eredo – to największy pojedynczy monument w Afryce.

110.

Muzyka „metalowa” w Nigerii.

Nigeria podobnie jak Niger, czy pośrodku Pacyfiku Nauru jest jednym z nielicznych państw na świecie, gdzie muzyka „metalowa” jest nieznana lub nie dociera do społeczeństwa z powodów religijnych jak i odrębnych kultur, czy też tradycji. W Nigerii „metal” po prostu nie ma prawa bytu. Pomijając fakt, że połowa mieszkańców 110 110 000 mln osób wyznaje islam, to w kraju tym ludność jest podzielona na ok.

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo


Nasi eksperci z Nigerii


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *