Norwegia ciekawostki – część 6

ciekawostki, Norwegia

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-13 14:58:52

Norwegia

145. Narodowym ptakiem jest – Wóz białogardły, czyli Pluszcz zwyczajny.

146. Narodowym kwiatem jest – Bergfrue, czyli Skalnica liścieniolistna.

147. Narodowym instrumentem jest – Hardanger nor. Hardingfele, to rodzaj skrzypiec z 8 lub 10 strunami. Cztery naciągnięte i grane są jak w zwykłych, podczas gdy pozostałe rezonują pod ich wpływem. Używane są głównie w południowo-zachodniej części Norwegii, gdzie najstarsze znane są z 1651 roku, wykonane przez Ole Jonsena.

148. Narodowym strojem Norwegii jest – Bunad, to strój wykonany z materiałów najwyższej jakości, przepięknie haftowane oraz bogato zdobione. Bunad jest zakładany na śluby, rocznice oraz szczególne okazje. Często wartość takiego stroju, można porównać do dobrej klasy samochodu.

zobacz: Symbole narodowe Norwegii

149. W 2019 r. w Brumunddal ukończono – „Mjostarnet”, który jest najwyższym na świecie budynkiem wykonanym z drewna, ma 85 m wysokości, 18 pięter i łączną powierzchnię 11 300 m2. Zawiera biura,hotel, apartamenty, restaurację, drewniany basen oraz oryginalny taras na dachu. Powstał według surowych norm ekologicznych, a same deski odporne są na trzęsienia ziemi oraz ogień.

150. W norweskiej gminie Somna stoi prawie 7,5 metrowy pomnik, największej na świecie krajalnicy do żółtego sera. Pomnik ten ma charakter symboliczny, upamiętniający opatentowanie wynalazku. Wpisany został do księgi rekordów Guinnessa.

151. W Oslo znajduje się budynek, w którym przyznaje się Pokojowe Nagrody Nobla.

152. Rjukan, to w pewnym sensie wyjątkowe miasteczko, które położone pomiędzy dwiema wysokimi górami, co roku przez całą jesień nie docierały promienie słonecznie. Dopiero w 2013 r. zrealizowano innowacyjny pomysł oświetlenia Rjukan, gdzie na zboczach góry zamontowano system dużych luster, które sprawdziły się w swym przeznaczeniu. Miasteczko znane z najlepszego punktu widokowego na Norwegię ze szczytu góry Gaustatoppen, zyskało dodatkową popularność turystyczną.

153. Tunel Lardal – jest to najdłuższy tunel drogowy na świecie, który łączący miasto Lardal z Aurland w Norwegii i ma 24,5 km długości.

154. Tunel Eiksund – to podmorski tunel drogowy, który w latach (2008 – 2019) był najdłuższym – 7,75 km i najgłębiej położonym – 287 m p.p.m. na świecie. W grudnia 2019 r. Norwegia pobiła swój dotychczasowy rekord otwierając podwodny system tuneli „Ryfast”, który został częścią drogi krajowej 13, stał się najdłuższym i najgłębszym tunelem drogowym na świecie. Jego długość wynosi – 14,3 km a głębokość – 292 m p.p.m.

155. U naszych południowych sąsiadów w języku czeskim Norweg, to -„Nor”, a Norweżka, to oczywiście – „Norka”.

156. Najpopularniejszym norweskim samochodem w latach (1956 – 1958) był „TROLL”, tych wspaniałych gablot z linii produkcyjnej notabene przez 2 lata zeszło – 6 sztuk, z czego – 1 sztuka stoi w muzeum transportu w Lillehammer.

157. W latach (1814 – 1905) Norwegia i Szwecja byli jednym państwem pod nazwą: Zjednoczone Królestwa Szwecji i Norwegii.

158. Na norweskich ulicach zamiast podwójnej ciągłej linii jest jedna linia z długimi pasami przerywanymi.

159. Planując dłuższy pobyt w Norwegii, przyjdzie kiedyś czas na umycie tych ledwo uchylających się okien. Aby uniknąć niepotrzebnej akrobatyki, warto wtedy wiedzieć o zainstalowanej przy oknie blokadzie, ponieważ prawie wszędzie są zamontowane okna obrotowe, które niewątpliwie ułatwiają zadanie.

160. W Trondheim powstał pierwszy i jedyny na świecie „Wyciąg dla Rowerzystów”. Jest to duże ułatwienie dla rowerzystów nie muszących gejować pod górę. Ukończony w 1993 roku zamontowany został wzdłuż prawego krawężnika ulicy na 130 m długości pod dość strome wzniesienie w linii prostej w charakterze szyny, po której przesuwa się metalowa podpórka pod stopę. Siedząc na rowerze oparty prawą stopą o przesuwną podpórkę rowerzysta wciągany jest na górę. Równocześnie może być podpartych 5 rowerzystów.

161.

Wynalazki z Norwegii.

Poza, urządzeniem do krojenia sera, wymyślono : narty, spray, krzesełko dla dzieci oraz płyn do wywoływania zdjęć rentgenowskich, sushi z łososiem.

162. W norweskiej gminie Moskenes położona jest wioska rybacka, której pełna nazwa brzmi – Å – (wym. o:) Ciekawe, czy w tej jednoliterowej nazwie wioski pisząc po norwesku, można palnąć błąd ortograficzny i napisać przykładowo Q.

163. W środkowej Norwegii, położone jest małe miasteczko, które swoją nazwą „HELL” zbudza duże zaskoczenie głównie wśród turystów wywołując komentarze „no no jak, to tak” ? W Polsce jest kilka wiosek o nazwie Piekło, a usłyszeć można co najwyżej „AVE SATAN”.

164. Najgłębszym jeziorem Norwegii jest – Hornindalsvatnet, którego maksymalna głębokość, to – 514 m (dla porównania maksymalna głębokość morza Bałtyckiego, to – 459 m).

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

czytaj dalej
Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

czytaj dalej
Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

czytaj dalej

Nasi eksperci z Norwegii


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *