Norwegia ciekawostki – część 6

ciekawostki, Norwegia

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-13 14:58:52

Norwegia

145. Narodowym ptakiem jest – Wóz białogardły, czyli Pluszcz zwyczajny.

146. Narodowym kwiatem jest – Bergfrue, czyli Skalnica liścieniolistna.

147. Narodowym instrumentem jest – Hardanger nor. Hardingfele, to rodzaj skrzypiec z 8 lub 10 strunami. Cztery naciągnięte i grane są jak w zwykłych, podczas gdy pozostałe rezonują pod ich wpływem. Używane są głównie w południowo-zachodniej części Norwegii, gdzie najstarsze znane są z 1651 roku, wykonane przez Ole Jonsena.

148. Narodowym strojem Norwegii jest – Bunad, to strój wykonany z materiałów najwyższej jakości, przepięknie haftowane oraz bogato zdobione. Bunad jest zakładany na śluby, rocznice oraz szczególne okazje. Często wartość takiego stroju, można porównać do dobrej klasy samochodu.

zobacz: Symbole narodowe Norwegii

149. W 2019 r. w Brumunddal ukończono – “Mjostarnet”, który jest najwyższym na świecie budynkiem wykonanym z drewna, ma 85 m wysokości, 18 pięter i łączną powierzchnię 11 300 m2. Zawiera biura,hotel, apartamenty, restaurację, drewniany basen oraz oryginalny taras na dachu. Powstał według surowych norm ekologicznych, a same deski odporne są na trzęsienia ziemi oraz ogień.

150. W norweskiej gminie Somna stoi prawie 7,5 metrowy pomnik, największej na świecie krajalnicy do żółtego sera. Pomnik ten ma charakter symboliczny, upamiętniający opatentowanie wynalazku. Wpisany został do księgi rekordów Guinnessa.

151. W Oslo znajduje się budynek, w którym przyznaje się Pokojowe Nagrody Nobla.

152. Rjukan, to w pewnym sensie wyjątkowe miasteczko, które położone pomiędzy dwiema wysokimi górami, co roku przez całą jesień nie docierały promienie słonecznie. Dopiero w 2013 r. zrealizowano innowacyjny pomysł oświetlenia Rjukan, gdzie na zboczach góry zamontowano system dużych luster, które sprawdziły się w swym przeznaczeniu. Miasteczko znane z najlepszego punktu widokowego na Norwegię ze szczytu góry Gaustatoppen, zyskało dodatkową popularność turystyczną.

153. Tunel Lardal – jest to najdłuższy tunel drogowy na świecie, który łączący miasto Lardal z Aurland w Norwegii i ma 24,5 km długości.

154. Tunel Eiksund – to podmorski tunel drogowy, który w latach (2008 – 2019) był najdłuższym – 7,75 km i najgłębiej położonym – 287 m p.p.m. na świecie. W grudnia 2019 r. Norwegia pobiła swój dotychczasowy rekord otwierając podwodny system tuneli “Ryfast”, który został częścią drogi krajowej 13, stał się najdłuższym i najgłębszym tunelem drogowym na świecie. Jego długość wynosi – 14,3 km a głębokość – 292 m p.p.m.

155. U naszych południowych sąsiadów w języku czeskim Norweg, to -„Nor”, a Norweżka, to oczywiście – „Norka”.

156. Najpopularniejszym norweskim samochodem w latach (1956 – 1958) był “TROLL”, tych wspaniałych gablot z linii produkcyjnej notabene przez 2 lata zeszło – 6 sztuk, z czego – 1 sztuka stoi w muzeum transportu w Lillehammer.

157. W latach (1814 – 1905) Norwegia i Szwecja byli jednym państwem pod nazwą: Zjednoczone Królestwa Szwecji i Norwegii.

158. Na norweskich ulicach zamiast podwójnej ciągłej linii jest jedna linia z długimi pasami przerywanymi.

159. Planując dłuższy pobyt w Norwegii, przyjdzie kiedyś czas na umycie tych ledwo uchylających się okien. Aby uniknąć niepotrzebnej akrobatyki, warto wtedy wiedzieć o zainstalowanej przy oknie blokadzie, ponieważ prawie wszędzie są zamontowane okna obrotowe, które niewątpliwie ułatwiają zadanie.

160. W Trondheim powstał pierwszy i jedyny na świecie “Wyciąg dla Rowerzystów”. Jest to duże ułatwienie dla rowerzystów nie muszących gejować pod górę. Ukończony w 1993 roku zamontowany został wzdłuż prawego krawężnika ulicy na 130 m długości pod dość strome wzniesienie w linii prostej w charakterze szyny, po której przesuwa się metalowa podpórka pod stopę. Siedząc na rowerze oparty prawą stopą o przesuwną podpórkę rowerzysta wciągany jest na górę. Równocześnie może być podpartych 5 rowerzystów.

161.

Wynalazki z Norwegii.

Poza, urządzeniem do krojenia sera, wymyślono : narty, spray, krzesełko dla dzieci oraz płyn do wywoływania zdjęć rentgenowskich, sushi z łososiem.

162. W norweskiej gminie Moskenes położona jest wioska rybacka, której pełna nazwa brzmi – Å – (wym. o:) Ciekawe, czy w tej jednoliterowej nazwie wioski pisząc po norwesku, można palnąć błąd ortograficzny i napisać przykładowo Q.

163. W środkowej Norwegii, położone jest małe miasteczko, które swoją nazwą “HELL” zbudza duże zaskoczenie głównie wśród turystów wywołując komentarze “no no jak, to tak” ? W Polsce jest kilka wiosek o nazwie Piekło, a usłyszeć można co najwyżej “AVE SATAN”.

164. Najgłębszym jeziorem Norwegii jest – Hornindalsvatnet, którego maksymalna głębokość, to – 514 m (dla porównania maksymalna głębokość morza Bałtyckiego, to – 459 m).

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Mielno, malowniczo położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego, to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Polsce. Nie tylko piękna plaża i bogata historia przyciągają turystów do tego miejsca, ale także różnorodność hoteli i ośrodków wypoczynkowych. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego hotel Mielno jest doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną spędzić niezapomniane wakacje nad morzem.

czytaj dalej
Florencja ciekawostki

Florencja ciekawostki

Florencja jest największym miastem Toskanii. Od XIV do XVI wieku było jednym z najważniejszych miast na świecie pod względem politycznym, gospodarczym i kulturowym. W latach 1865 – 1871, Florencja była stolicą Włoch.

czytaj dalej

Nasi eksperci z Norwegii


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *