logo

EuropaAfrykaAmeryka południowa

Ameryka PołudniowaAustraliaAzja


Urugwaj - flaga

Ostatnia aktualizacja : 4 kwiecień 2017
461 wyświetleń

Urugwaj porady

Aktualnie posiadamy 29 porad o Urugwaju
Urugwaj porady

Podstawowe informacje


1. Kraj bezpieczny – brak ostrzeżeń dla podróżujących.

2. W Urugwaju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa znajduje się w Argentynie, w Buenos Aires.

3. W Montevideo znajduje się polski Konsulat Honorowy, pod adresem: Bvar España 2811, C.P.11.300. Aby się porozumieć wymagana jest znajomość języka hiszpańskiego lub angielskiego.

4. Polacy bez wizy mogą przebywać na terenie tego kraju do 90 dni.

5. Zaleca się picie wody przegotowanej lub butelkowanej.

Zalecane szczepienia przeciwko:

  • błonnicy i tężcowi (cena ok. 60 zł na 10 lat)
  • durowi brzusznemu (cena ok. 225 zł na 3 lata)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (cena ok. 170 zł na ponad 20 lat)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (cena ok. 65 zł na ponad 20 lat)
  • wściekliźnie (cena ok. 160 zł na 5 lat)

turystow

Porady dla turystów


6. Alkohol spożywać mogą osoby w wieku +18 lat. Młodsi tylko w obecności rodziców.

Autor: AlkoWorld

7. Pomimo, że oficjalną monetą jest peso urugwajskie to w ważniejszych punktach turystycznych czy za większe zakupy można płacić w dolarach amerykańskich. Nie ma problemu z wymianą pieniędzy, kantory (Cambio) znajdują się prawie na każdym rogu.

8. W bankomatach obowiązuje limit 300 dolarów dziennie i pobierana jest prowizja. Sieć bankomatów w miastach jest dość dobrze rozbudowa. Przy wyjeździe do mniejszych miejscowości zaleca się posiadanie gotówki.

9. Komunikacja miejsca jest dość dobrze zorganizowana, po ulicach można poruszać się miejskimi autobusami, bilety kupuje się u kierowcy albo u kasjera, który siedzi po prawej stronie zaraz po wejściu do autobusu. Przejazd jednorazowy lub 1 h kosztuje 33 peso, przejazd 2 h kosztuje 46 peso. Pomocna w poruszaniu jest aplikacja „Como ir” wpisując skrzyżowanie dwóch ulic gdzie się znajdujemy i dwóch ulic gdzie chcemy dojechać, aplikacja pokazuje nam wszystkie możliwe połączenia.

10. Taksówki biało-żółte są bezpiecznym środkiem transportu (jak taksówki w większości krajów). Taksówkę można zamówić dzwoniąc pod numer 141 lub korzystając z aplikacji „Voy en taxi”. Taksometry wyświetlają liczbę, która dopiero po przeliczeniu w zależności od taryfy dziennej czy nocnej stanowi kwotę za kurs. Cennik powinien znajdować się w taksówce.

Autor: Takie tam w Urugwaju

kierowcow

Porady dla kierowców


11. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,3 promila.

12. W terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 50 km/h.

13. Poza terenem zabudowanym dozwolona prędkość na zwykłej drodze waha się od 75 do 90 km/h, oraz na drogach szybkiego ruchu od 90 do 110 km/h.

14. W kraju tym ruch jest prawostronny.

Autor: AutoMania

15. Polskie prawo jazdy jest ważne przez 3 miesiące od daty przyjazdu, nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

16. Sygnalizacja świetlna ustawiona jest zaraz za skrzyżowaniem.

17. Na skrzyżowaniach często obowiązuje zakaz skrętu w lewo, znak zakazu znajduję się na sygnalizatorze ulicy przecinającej po lewej stronie.

18. Urugwajczycy światłami awaryjnymi sygnalizują zamiar wykonania niespodziewanego manewru, takiego rodzaju jak zwolnienie, zamiar skrętu w lewo lub prawo, który wymagałby zakłócenia ruchu, zatrzymanie się na drodze.

19. W ramach podziękowania, używają lekkiego klaksonu zamiast świateł awaryjnych.

20. Na ważniejszych ulicach często stoją tak zwani Guardacoches – osoby, które w zamian za pilnowanie samochodu, pomoc w zaparkowaniu czy wyjechaniu oczekują drobnej monety. Średni napiwek dla Guardacoches to 5-20 peso.

21. Przejazd autostradą jest płatny i wynosi 80 peso.

22. Litr benzyny kosztuje 45 peso i cena jest stała dla wszystkich stacji.

Autor: Takie tam w Urugwaju

rowerzystow

Porady dla rowerzystów


23. Nie jest wymagane posiadanie kasku jadąc na rowerze.

Autor: RoweremPrzezŚwiat

24. Pomimo powoli upowszechniającego się roweru jako środka transportu, wielu kierowców jeździ dość nieostrożnie. Zaleca się szczególną ostrożność poruszając się rowerem. Ścieżki rowerowe nie są często spotykane.

Autor: Takie tam w Urugwaju

miejsca

Niebezpieczne miejsca


25. Mimo znacznej poprawy bezpieczeństwa w ostatnich latach i licznych kamer Ciudad Vieja nie jest przyjemny miejsce po zmroku. Tylko nieliczne restauracje czy bary są otwarte, a ulice raczej święcą pustkami, zamykają się wszystkie punkty komercyjne. Życie nocne przenosi się do dzielnicy Pocitos czy Parque Rodo.

26. Zdecydowanie nie zaleca się odwiedzania dzielnic na obrzeżach miasta takich jak Cerro, Penarol, Casavalle, Piedras Blancas, Manga.

Autor: Takie tam w Urugwaju

Pozostałe


27. Numery alarmowe – Pogotowie: 105, Straż pożarna: 104, Policja: 109

28. Numer kierunkowy: +598

29. Aby wykonywać tanie połączenia międzynarodowe warto zakupić kartę Lycamobile. Dzwoniąc z Polski do Urugwaju na telefon stacjonarny zapłacimy 0.39 gr/min, na telefon komórkowy 1.39 gr/min, oraz 0.39 gr za SMS’a (ceny z lipca 2016 roku).

Autor: ImpulS


Dodaj poradę
w budowie
Popraw błąd
w budowie...