Zamek Książ

Książ jest to trzeci co do wielkość zamek w Polsce, znajdujący się w Wałbrzyskiej dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Narodowego.

Historia

Został on wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w latach 1288 – 1292.

Książ fotka

Po roku 1392 stał się własnością monarchów czeskich. Sto lat później władał nim król czesi i węgierski – Władysław Jagiellończyk.

W 1509 roku stał się własnością jednej z najbogatszych rodzin na Śląsku, Hochbergów i pozostał w ich rękach aż do II wojny światowe.
W XVII wieku został przekształcony w luksusowy pałac Ernesta Maksymiliana Hochberga.

Do 1973 roku Książ znajdował się na terenie wsi o tej samej nazwie, ostatecznie włączonej w granice miasta Wałbrzycha.
Po wojnie zamek doszczętnie został zdewastowały i rozkradziony prze wojska radzieckie.

Zniknęły wtedy wytworne, niezwykle wartościowe meble, dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej., gromadzone od setek lat zbiory muzealne. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1956 roku i trwały one ponad 30 lat.

Książ fotka

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej zamek Książ został ogrodzony płotem z drutem kolczastym i prowadzone były na nim tajemnicze prace.

W skale pod zamkiem utworzono sieć korytarzy o łącznej długości ponad 900 metrów i głębokości dochodzącej do 55 m. Przypuszcza się że miała być stworzona specjalna podziemna linia kolejowa prowadząca do zamku. Miało powstać tam centrum dowodzenia kompleksem podziemnych fabryk i laboratoriów, w których pracowano nad nowymi rodzajami broni. Zamek również szykowany był na nową siedzibę Hitlera.

Ostatecznie plan się nie powiódł. Tunele zostały zaminowane tuż przed nadejściem wojsk radzieckich. Do dzisiaj nie udało się odkryć co tak naprawdę znajduje się w zasypanych tunelach. przypuszcza się że mogą się tam znajdować różne dzieła sztuki i bogactwa zrabowane przez hitlerowców na Dolnym Śląsku.

Niektórzy twierdzą, że zakopana tam zostały skrzynie ze skarbami z „Bursztynowej Komnaty”, znajdująca się w zamku sala Konrada wymiarami odpowiada rozmiarom Bursztynowej Komnaty.

To jest na tyle obszerny temat że poświęcony mu będzie oddzielny artykuł.

Książ fotka

Za dodatkową opłata można zwiedzić malutki kawałek podziemia, w tym specjalnie zaprojektowane dla Hitlera windy. Reszta podziemnych zakamarków cały czas badana jest przez Polską Akademię Nauk.

Zamek ten jest wielką gratką dla wszystkich poszukiwaczy skarbów.

Często określany był mianem „Dolnośląskiego Wersalu” ze względu na swoje gabaryty ( miał on ponad 400 pomieszczeń).

Zamek ogrodzony jest pięknym ogrodem. Warta zwiedzenia jest również znajdująca się nieopodal palmiarnia, w której rośnie ok. 100 gatunków roślin sprowadzonych z 4 kontynentów.

Znajduje się tam również jedna z najwspanialszych i największych stajni w Europie – Państwowa Stajnia Ogierów Książ. Do dzisiaj organizowane są tam częste konkursy i prowadzona jest międzynarodowa szkółka ujeżdżania koni.

Ciekawe informacje

Książ fotka

1.W podziemiach zamku podczas II wojny światowej Niemcy planowali uruchomić nowoczesną centrale telefoniczną, z działem nasłuchu radiowego.

2. Zaraz po wojnie i opuszczeniu przez Rosjan Książa, polskie władze zainstalowały przy zamku zagłuszarkę Radia Wolna Europa.

3. W podziemiach Zamku Książ znajdowały się też archiwa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy.

4.Przypuszcza się, że w podziemiach cały czas znajdują się różne dokumenty z danymi agentów, kryptogramy dotyczące zagadki Enigmy, oraz wiele innych tajnych depesz wojskowych.

5. Część pomieszczeń dzierżawiona jest przez firmę hotelarską, która organizuje
najlepsze w Polsce imprezy sylwestrowe. Niestety są one również baaardzo drogie.

6.Palmiarnie wybudowano w 1908-1911 roku za olbrzymia wtedy sumę 7 milionów marek w złocie.

7. Ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są zastygłą lawą z wulkanu Etna.

Ceny

Zwiedzanie zamku, tarasów, stajni i palmiarni kosztuje :
28 zł dorośli i 19 zł dzieci i młodzież ucząca się.

Zwiedzanie wieży zamkowej jedynie z przewodnikiem :
10 zł dorośli i 7 zł dzieci i młodzież ucząca się.

Ceny w hotelu rozpoczynają się od 240zł za pokoje dwuosobowe.

Jazda konno :
w grupie 45 zł
Indywidualna – 60zł
przejażdżka w terenie – 45 zł.

Autor: MR