5 nieznanych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć

nieznane miejsca polska, Polska

zagadkowe miejsca grafika

Na terenie Polski znajduje się wiele pięknych i zagadkowych miejsc, które paradoksalnie jeszcze nie przyciągają rzeszy turystów. Zachęcają malowniczym krajobrazem, dziką naturą i nietypową ofertą turystyczną. Poniżej przedstawione przykłady znajdują się w pięciu różnych częściach kraju, czy warto je odwiedzić?

Region Leszczyński

To obszar leżący na styku województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, kojarzony z gęstymi lasami, pięknymi jeziorami i królem Stanisławem Leszczyńskim, który w XVIII wieku rezydował w zamku w Rydzynie. Symbolem regionu jest Leszno, miasto znane przede wszystkim z zawodów żużlowych na stadionie im. A. Smoczyka oraz z lotniska szybowcowego, wykorzystywanego przez samoloty sportowe. Z perspektywy turystycznej region ten oferuje o wiele więcej niż wskazane aktywności sportowe. Centrum Leszna to urocze barokowe kamieniczki, zabytkowa synagoga oraz Pałac Sułkowskich, projektowany przez włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. To tu swój początek ma trasa „Śladami króla Stanisława”.

Leszno, pałac Sułkowskich

Leszno, pałac Sułkowskich, elewacja północna, autor Sloggi

Rydzyna i Pawłowice to miasta będące polską perłą baroku, gdzie można zwiedzić okazałe kamieniczki i neobarokowe kościoły, kompleksy pałacowe i przyległe do nich parki. Tereny te są znane z licznych dworków i wiatraków kozłowych, a wszystkie te atrakcje można zobaczyć z siodełka rowerowego, ponieważ region ten obfituje również w liczne szlaki rowerowe.

Sezon kąpielowy trwa tu wyjątkowo długo, szczególnie polecane w tym celu są: Jezioro Dominickie, kąpielisko w Osiecznej i w Boszkowie. Tereny są polecane do turystyki weekendowej, ekoturystyki, wypoczynku na obszarze Przemęckiego Parku Krajobrazowego oraz do spływów kajakowych Szlakiem Konwaliowym.

Pojezierze Wałeckie

Ten mezoregion na południu województwa zachodniopomorskiego charakteryzuje się pięknymi krajobrazami i układem rzek stworzonym do kajakarstwa. Na Pojezierzu znajduje się ok. 160 jezior, przy czym największe to Bytyń Wielki, które wraz z okolicznymi terenami jest objęte rezerwatem przyrody. Na jego obszarze znajdują się dwie wyspy i liczne zatoki. W regionie wytyczono wiele pieszych szlaków i ścieżek rowerowych, na których natkniemy się na charakterystyczne kamienne kapliczki. Zalew Jastrowski, Jezioro Tuczno i Orle Wielkie to naturalne środowisko szczupaków, okoni, karpi i węgorzy, dlatego akweny te są chętnie odwiedzane przez wędkarzy. Na uwagę zasługuje Wałcz, małe miasteczko otoczone bukowym lasem, które nie uległo zniszczeniom podczas wojen. Miłośnicy historii mogą zwiedzić Bunkry Wału Pomorskiego oraz przejść pieszym szlakiem poniemieckich fortyfikacji wojennych.

Kiermusy

Kiermusy na Podlasiu to miejscowość oddalona o ok. 30 kilometrów od Białegostoku i 50 km od Łomży, położona w pobliżu Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego. Stała się rozpoznawalna dzięki prywatnej hodowli żubra i Dworkowi nad Łąkami, czyli ośrodkowi konferencyjnemu, który inspirowany jest szlacheckimi motywami. To miejsce zostało stworzone do wypoczynku i relaksu. Na skład kompleksu poza szlacheckim dworkiem m.in. składa się Karczma Rzym, serwująca dania kuchni sarmackiej, dworskie budynki – czworaki, Jantarowy Kasztel, Dom Rasputina oraz…baseny i SPA.

W pobliżu znajdują się także:

  • Muzeum Oręża Polskiego w Jantarowym Kasztelu, sfinansowane przez reżysera Jerzego Hoffmana. Ekspozycja dotyczy historii wojsk polskich i litewskich, a rekwizyty pochodzą m.in. z planu filmowego Trylogii Sienkiewicza.
  • Średniowieczna warownia leśna.
  • Zrekonstruowana granica, dzieląca w przeszłości Rzeczpospolitą z Wielkim Księstwem Litewskim.
  • Tykocin – miejscowość oddalona o 3 km, w której znajduje się dawna synagoga, Muzeum Kultury Żydowskiej i Zespół Klasztorny Bernardynów.
Tykocin grafika

Tykocin, ulica Złota i kościół Św. Trójcy, autor mk

Rapa

Wieś zlokalizowana w północnej części Mazur znajduje się w cieniu piętnastometrowej piramidy (tzw. Piramidy w Rapie). Legenda głosi, że pewnego dnia baron von Fahrenheit wrócił z dalekiej podróży i zastał swoją rodzinę martwą, nakazał więc budowę grobowca w nieoczywistym kształcie, aby ich wskrzesić. Faktem natomiast jest, że na początku XIX wieku rodzina Fahrenheitów zamieszkiwała w okolicznym pałacu w Bejnunach. Na fali fascynacji starożytnym Egiptem, zlecili oni budowę grobowca, zachowanego w stylistyce piramid. Prawdopodobnie budowla miała na celu stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji. Po II wojnie światowej pałac został wysadzony, ale tajemniczy grobowiec jest celem wędrówek turystycznych po dziś dzień (w 2018 roku piramidę odrestaurowano).

Przylądek Stilo

W położonej nad Morzem Bałtyckim koloni Osetnik (do 1945 roku: Stilo-Kathen) próżno szukać kolorowych straganów, smażalni ryb i lasu parawanów. To miejsce znajdujące się na uboczu, tuż obok Rezerwatu przyrody Choczewskie Cisy, jest znane raczej z obozów harcerskich i kempingów. Okoliczną atrakcją jest położona na wydmie, niemal 34-metrowa Latarnia Morska Stilo. Dzięki metalowej konstrukcji i oryginalnej kolorystyce stanowi atrakcję regionu, w całości jest udostępniania do zwiedzania.

...