Algarve – najpiękniejszy region Portugalii?

podróż - porady, Portugalia

najpiękniejszy region Portugalii

Myśląc o Portugalii jako kraju idealnym na letni wypoczynek, na pewno przed oczami turystów stoją rozległe plaże, pełne zaskakujących w formie ostańców skalnych, graniczące z czystą, mieniącą się wszelkimi odcieniami błękitu wodą. W istocie ten obraz bez przeszkód można przypisać do regionu Algarve, który od setek lat kusi swoimi urokami krajobrazu oraz wykwintną, morską kuchnią.

Atrakcje naturalne

Historyczny region Algarve stanowi raj dla turystów pragnących poznawać nietuzinkowe miejsca do nieskrępowanego plażowania, czy też wędrówek po malowniczych atrakcjach. Aby przyjrzeć się bliżej specyfice regionu warto zapoznać się bezsprzecznie z siecią szlaków pieszych o nazwie Rota Vicentina. Ten kompleks został utworzony przez ponad siedemset kilometrów tras spacerowych i rowerowych, wytyczonych przez najpiękniejsze obszary chronione prawnie Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. W opisywanym rejonie turyści powinni zainteresować się fragmentami Caminho Histórico, czy też Trilho dos Pescadores. Aktywni zwiedzający na pewno rozważą ideę wycieczek dookólnych takich jak Cerros da Carrapateira, bądź Endiabrada e os Lagos Escondidos.

Algarve słynie z niesamowitych formacji skalnych, które urozmaicają wybrzeże i sprawiają, że nawet zwykły pobyt na plaży staje się nie lada gratką krajoznawczą. W tym miejscu warto wspomnieć o Ponta da Piedade, okolicach jaskini Algar de Benagil, Cabo de Sao Vincente. Część z tych atrakcji poznaje się dzięki ścieżce dydaktycznej o nazwie Percurso dos Sete Vales Suspensos. Ta prawie sześciokilometrowa droga odwiedza najpiękniejsze kąpieliska regionu, dając zapierający dech w piersiach widok na ocean. Więcej atrakcji w Algarve znajdziesz na stronie doportugalii.pl.

Wielbiciele dzikiej przyrody i fotografowanie z pewnością docenią rezerwat Ria Formosa, masyw wzgórz Serra de Monchique oraz liczne rozlewiska rzek. Pełno w nich jest ptactwa, dzikich zwierząt, które można obserwować oraz chłonąć atmosferę jeszcze nieskażoną masową turystyką.

Szlakiem zabytków kultury

Algarve stanowi wręcz pomnik, swoisty monument upamiętniający erę odkryć geograficznych Królestwa Portugalii. Okres talassokracji położył podwaliny pod zabytkowe centra miast, którymi jest upstrzone wybrzeże. Zarówno duże ośrodki jak Lagos, Portimao, Albufeira, czy Faro oraz te bardziej kameralne, na przykład Silves, Castro Marim i Loule zawierają w swoich granicach liczne pamiątki przeszłości. Ambitni zwiedzający mają niesamowitę okazję na odkrywanie zabytków kultury starożytności, obcych dla Europejczyków śladów mauretańskich, a w końcu eksponatów z okresu formowania się potężnego, iberyjskiego państwa. Wydaje się, że punktem obowiązkowym na mapie każdego turysty przyjeżdżającego w region Algarve jest bodaj najczęściej fotografowane miasto wybrzeża Portugalii, czyli Tavira. W jej granicach zachowało się ponad dwadzieścia świątyń, urokliwa, wiekowa dzielnica muzułmańska, tajemnicze ruiny zamku, pozostałości rzymskiego mostu. Stąd swoje kroki powinno się pokierować dalej, w stronę innych atrakcji. Po drodze na szlaku kulturalnym szczególnie warto zwrócić uwagę na rzadko odwiedzane miasteczko Alte z pięknym, trzynastowiecznym kościołem oraz urokliwe pozostałości po twierdzy Sagres, mieszczącej niegdyś rozsławioną szkołę kartograficzną pod patronatem Henryka Żeglarza. 

Rozrywka dla całej rodziny

Innym ważnym powodem, dla którego Algarve stanowi najbardziej turystyczny region Portugalii, jest gigantyczna liczba parków wodnych i miejsc rozrywki dla całej rodziny. W związku z tym na pierwszym miejscu warto wskazać Zoomarine, tematyczny park wodny, który co roku przyjmuje pół miliona odwiedzających. Można tu skorzystać z kilku atrakcji, takich jak pokazy delfinów, fok i ptaków drapieżnych oraz oczywiście wielu animacji dla młodszych. Najnowszą gratką w Algarve jest Sand City. Tutaj turyści mają okazję podziwiać jedne z najpiękniejszych rzeźb z piasku na świecie. Ten tematyczny park ma swój początek w Międzynarodowym Festiwalu Rzeźby Piaskowej, na którym przez lata prezentowane były rzeźby inspirowane najróżniejszymi tematami, takimi jak podróże, Hollywood, czy muzyka. Jeśli jednak zwiedzający potrzebuje nagłego przypływu adrenaliny, powinien odkryć inne miejsca, takie jak Slide & Splash oraz Aquashow Park. Oba te przybytki znajdują się na liście dwudziestu najlepszych parków wodnych w Europie według portalu TripAdvisor.