Bawaria – niby Niemcy, ale nie do końca

artykuły, ciekawe miejsca, Niemcy

Jednym z pierwszych stwierdzeń na temat tytułowej bajkowej krainy, na jakie można napotkać się przy szukaniu informacji, jest stwierdzenie „Bawaria to nie Niemcy”. Czym w takim razie różni się ona od reszty kraju?

Zaczynając od strony czysto geograficznej – Bawaria jest największym i w ogólnej opinii najlepiej rozwiniętym krajem związkowym w Niemczech. Do 1949r. była osobnym państwem. Oprócz czterech innych landów, graniczy również z Austrią, Czechami i Szwajcarią. Takie przedsiębiorstwa jak MAN (autobusy i samochody ciężarowe), Siemens czy Audi zostały założone właśnie w Bawarii. Szczyci się ona również produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Bawaria w Niemczech nazywana jest „Freistaat Bayern”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Wolne Państwo Niemieckie”. Większość mieszkańców zwraca na to sporą uwagę. Czasem można usłyszeć, że ktoś uważa się nie za Niemca, a właśnie za Bawarczyka.

Neuschwanstein

Źródło: wikipedia.org

Stolicą Bawarii jest Monachium. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi Polakom do głowy, to klub piłkarski Bayern Monachium, w którym gra polski zawodnik Robert Lewandowski. O miejscu tym można powiedzieć jednak znacznie więcej – jest to nowoczesne miasto kultury i nauki z wieloma atrakcjami. Największa sławą cieszy się Oktoberfest, który rocznie przyciąga około 7 milionów osób i z taką liczbą uczestników jest największym festynem ludowym na świecie. Tak, ludowym, ponieważ obowiązują na nim tradycyjne stroje. Kobiety ubierają się w Dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy oraz fartucha. Mężczyźni zakładają zaś krótkie spodenki ze skóry z szelkami. Oczywiście głównym celem festiwalu jest po prostu… picie piwa. Uczestnicy do dyspozycji mają aż 14 namiotów z różnymi rodzajami trunku. Twardą zasadą jest skład – woda, chmiel i jęczmień. Jest to z pewnością główny czynnik dlaczego akurat bawarskie piwo jest uznawane za najlepsze na świecie. Ostatni Oktoberfest odbył się w 2019 roku. Pierwsza przerwa corocznego festiwalu od 150 lat spowodowana korona wirusem wypadła na 2020 oraz 2021 rok.

Oktoberfest

Źródło: awaylands.com

Kuchnia bawarska wyróżnia się wśród innych regionów państwa. Mieszkańcy tradycyjnie jedzą tutaj na śniadanie precle i białe kiełbaski – koniecznie ze słodką musztardą! Ciekawostką jest, że za jej twórcę uchodzi J.C.Develey – również założyciel słynnej firmy Develey. Wedle tradycji, głównym składnikiem kiełbasek jest mięso cielęce, a precle najczęściej posypane są gruboziarnistą solą. W niektórych regionach można nawet skosztować zupy preclowej. Popularne jest stwierdzenie, iż wśród Bawarczyków królują potrawy mięsne i tłuste – tak też możemy określić najpopularniejsze dania obiadowe. Do tych zaliczamy przede wszystkim golonkę, sznycla czy pieczeń wieprzową. Do tego wszystkiego dodawane jest oczywiście piwo – zarówno w formie napoju, jak i składnika dodawanego do przyrządzanych potraw.

golonka

Źródło: pyszny-przepis.pl

Wśród Bawarczyków popularne jest spożywanie posiłków w lokalnych restauracjach. Nie jest więc dziwne, gdy będąc w Bawarii napotkamy w restauracjach czy gospodach sporą liczbę miejscowych. Mieszkańcy są wyjątkowo otwarci i życzliwi, dlatego też przy mniejszej liczbie miejsc chętnie dzielą się tym przy swoim stole!

Państwo Niemieckie w kontekście wiary mocno odbiega od reszty świata. Jak na świecie coraz więcej osób deklaruje się jako osoby wierzące, tak wśród Niemców jest tendencja spadkowa. Bawaria uznawana jest za kraj związkowy z bardzo znaczącą tradycją katolicką, choć nawet i tam z roku na rok przyznających się do Kościoła katolickiego jest coraz mniej. To właśnie z Bawarii, a konkretnie z miasta Marktl pochodzi Benedykt XVI. Praktycznie w każdej większej i mniejszej miejscowości znajduję się kościół – wiele z nich wprawia w zachwyt.

Bawaria kościół

Źródło: widoczki.com

Bawaria od lat przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem, krajobrazami i niespotykaną nigdzie indziej kulturą. Mieszkańcy są uważani za niezwykle życzliwych, a kuchnia za wyjątkowo dobrą. Z pewnością każda mniejsza i większa bawarska miejscowość może wprawić w zachwyt turystów z całego świata. Dlatego też, przy chęci poznania Niemiec, Bawaria z pewnością zasługuje na wyjątkową uwagę!

Natalia Knapik

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.