Bawaria – niby Niemcy, ale nie do końca

artykuły, ciekawe miejsca, Niemcy

Jednym z pierwszych stwierdzeń na temat tytułowej bajkowej krainy, na jakie można napotkać się przy szukaniu informacji, jest stwierdzenie „Bawaria to nie Niemcy”. Czym w takim razie różni się ona od reszty kraju?

Zaczynając od strony czysto geograficznej – Bawaria jest największym i w ogólnej opinii najlepiej rozwiniętym krajem związkowym w Niemczech. Do 1949r. była osobnym państwem. Oprócz czterech innych landów, graniczy również z Austrią, Czechami i Szwajcarią. Takie przedsiębiorstwa jak MAN (autobusy i samochody ciężarowe), Siemens czy Audi zostały założone właśnie w Bawarii. Szczyci się ona również produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Bawaria w Niemczech nazywana jest „Freistaat Bayern”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Wolne Państwo Niemieckie”. Większość mieszkańców zwraca na to sporą uwagę. Czasem można usłyszeć, że ktoś uważa się nie za Niemca, a właśnie za Bawarczyka.

Neuschwanstein

Źródło: wikipedia.org

Stolicą Bawarii jest Monachium. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi Polakom do głowy, to klub piłkarski Bayern Monachium, w którym gra polski zawodnik Robert Lewandowski. O miejscu tym można powiedzieć jednak znacznie więcej – jest to nowoczesne miasto kultury i nauki z wieloma atrakcjami. Największa sławą cieszy się Oktoberfest, który rocznie przyciąga około 7 milionów osób i z taką liczbą uczestników jest największym festynem ludowym na świecie. Tak, ludowym, ponieważ obowiązują na nim tradycyjne stroje. Kobiety ubierają się w Dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy oraz fartucha. Mężczyźni zakładają zaś krótkie spodenki ze skóry z szelkami. Oczywiście głównym celem festiwalu jest po prostu… picie piwa. Uczestnicy do dyspozycji mają aż 14 namiotów z różnymi rodzajami trunku. Twardą zasadą jest skład – woda, chmiel i jęczmień. Jest to z pewnością główny czynnik dlaczego akurat bawarskie piwo jest uznawane za najlepsze na świecie. Ostatni Oktoberfest odbył się w 2019 roku. Pierwsza przerwa corocznego festiwalu od 150 lat spowodowana korona wirusem wypadła na 2020 oraz 2021 rok.

Oktoberfest

Źródło: awaylands.com

Kuchnia bawarska wyróżnia się wśród innych regionów państwa. Mieszkańcy tradycyjnie jedzą tutaj na śniadanie precle i białe kiełbaski – koniecznie ze słodką musztardą! Ciekawostką jest, że za jej twórcę uchodzi J.C.Develey – również założyciel słynnej firmy Develey. Wedle tradycji, głównym składnikiem kiełbasek jest mięso cielęce, a precle najczęściej posypane są gruboziarnistą solą. W niektórych regionach można nawet skosztować zupy preclowej. Popularne jest stwierdzenie, iż wśród Bawarczyków królują potrawy mięsne i tłuste – tak też możemy określić najpopularniejsze dania obiadowe. Do tych zaliczamy przede wszystkim golonkę, sznycla czy pieczeń wieprzową. Do tego wszystkiego dodawane jest oczywiście piwo – zarówno w formie napoju, jak i składnika dodawanego do przyrządzanych potraw.

golonka

Źródło: pyszny-przepis.pl

Wśród Bawarczyków popularne jest spożywanie posiłków w lokalnych restauracjach. Nie jest więc dziwne, gdy będąc w Bawarii napotkamy w restauracjach czy gospodach sporą liczbę miejscowych. Mieszkańcy są wyjątkowo otwarci i życzliwi, dlatego też przy mniejszej liczbie miejsc chętnie dzielą się tym przy swoim stole!

Państwo Niemieckie w kontekście wiary mocno odbiega od reszty świata. Jak na świecie coraz więcej osób deklaruje się jako osoby wierzące, tak wśród Niemców jest tendencja spadkowa. Bawaria uznawana jest za kraj związkowy z bardzo znaczącą tradycją katolicką, choć nawet i tam z roku na rok przyznających się do Kościoła katolickiego jest coraz mniej. To właśnie z Bawarii, a konkretnie z miasta Marktl pochodzi Benedykt XVI. Praktycznie w każdej większej i mniejszej miejscowości znajduję się kościół – wiele z nich wprawia w zachwyt.

Bawaria kościół

Źródło: widoczki.com

Bawaria od lat przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem, krajobrazami i niespotykaną nigdzie indziej kulturą. Mieszkańcy są uważani za niezwykle życzliwych, a kuchnia za wyjątkowo dobrą. Z pewnością każda mniejsza i większa bawarska miejscowość może wprawić w zachwyt turystów z całego świata. Dlatego też, przy chęci poznania Niemiec, Bawaria z pewnością zasługuje na wyjątkową uwagę!

Natalia Knapik

Najpiękniejsze miejsca pod Zakopanem

Najpiękniejsze miejsca pod Zakopanem

Wybierając się w Tatry, najczęściej myślimy o Zakopanem. To miasto w sezonie przyciąga ogromne ilości turystów, przez co może robić się tłoczno. Dzięki rozwojowi turystyki rozwija się również miasto – w Zakopanem znajdziemy coraz więcej restauracji z szerokim wyborem dań, miejsc noclegowych, atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jednak wiele osób poszukuje spokojniejszych miejsc, gdzie można odnaleźć ducha Tatr.

Gdzie na wakacje w lutym? Sprawdź gdzie jest ciepło w tym okresie!

Gdzie na wakacje w lutym? Sprawdź gdzie jest ciepło w tym okresie!

Jeśli masz dosyć zimnej aury, ciągłej wilgoci i roztapiającego się śniegu za oknem, podróże są najlepszym sposobem na odpoczynek i łapanie promieni słonecznych. Po wakacjach bilety tanieją, a hotele pustoszeją, więc śmiało można wyjechać na wymarzony urlop nawet w trakcie zimy, a my podpowiemy, gdzie warto lecieć.

Destynacje, w które powinieneś się udać chociaż raz w życiu

Destynacje, w które powinieneś się udać chociaż raz w życiu

W świecie pełnym fascynujących miejsc, wybór idealnego miejsca na wakacje może stanowić wyzwanie. Dlatego opinie ekspertów, głosy czytelników i aktualne trendy – a także ocena zabytków, kultur, piękna scenerii, opcji kulinarnych i nie tylko – tworzą tę listę najlepszych miejsc na świecie do odwiedzenia. Skorzystaj z tych rekomendacji, aby stworzyć swoją podróżniczą listę życzeń i oddaj swój głos poniżej, aby pomóc nam określić przyszłoroczną listę.

Szukasz ciszy i spokoju na Mazurach? Poznaj okolice Puszczy Piskiej

Szukasz ciszy i spokoju na Mazurach? Poznaj okolice Puszczy Piskiej

Mazury, znane z największych jezior w Polsce, to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na letni wypoczynek. Giżycko, Mrągowo, Mikołajki – te miasta co roku ściągają rzeszę osób zainteresowanych żeglarstwem i sportami wodnymi. Mazury to jednak nie tylko żagle, szanty i szalona zabawa wieczorami. Jeśli szukacie spokojnego miejsca na letni wyjazd, poznajcie okolice Puszczy Piskiej.