Bawaria – niby Niemcy, ale nie do końca

ciekawe miejsca, Niemcy

Jednym z pierwszych stwierdzeń na temat tytułowej bajkowej krainy, na jakie można napotkać się przy szukaniu informacji, jest stwierdzenie „Bawaria to nie Niemcy”. Czym w takim razie różni się ona od reszty kraju?

Zaczynając od strony czysto geograficznej – Bawaria jest największym i w ogólnej opinii najlepiej rozwiniętym krajem związkowym w Niemczech. Do 1949r. była osobnym państwem. Oprócz czterech innych landów, graniczy również z Austrią, Czechami i Szwajcarią. Takie przedsiębiorstwa jak MAN (autobusy i samochody ciężarowe), Siemens czy Audi zostały założone właśnie w Bawarii. Szczyci się ona również produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Bawaria w Niemczech nazywana jest „Freistaat Bayern”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Wolne Państwo Niemieckie”. Większość mieszkańców zwraca na to sporą uwagę. Czasem można usłyszeć, że ktoś uważa się nie za Niemca, a właśnie za Bawarczyka.

Neuschwanstein

Źródło: wikipedia.org

Stolicą Bawarii jest Monachium. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi Polakom do głowy, to klub piłkarski Bayern Monachium, w którym gra polski zawodnik Robert Lewandowski. O miejscu tym można powiedzieć jednak znacznie więcej – jest to nowoczesne miasto kultury i nauki z wieloma atrakcjami. Największa sławą cieszy się Oktoberfest, który rocznie przyciąga około 7 milionów osób i z taką liczbą uczestników jest największym festynem ludowym na świecie. Tak, ludowym, ponieważ obowiązują na nim tradycyjne stroje. Kobiety ubierają się w Dirndl, składający się z gorsetu, bluzki, spódnicy oraz fartucha. Mężczyźni zakładają zaś krótkie spodenki ze skóry z szelkami. Oczywiście głównym celem festiwalu jest po prostu… picie piwa. Uczestnicy do dyspozycji mają aż 14 namiotów z różnymi rodzajami trunku. Twardą zasadą jest skład – woda, chmiel i jęczmień. Jest to z pewnością główny czynnik dlaczego akurat bawarskie piwo jest uznawane za najlepsze na świecie. Ostatni Oktoberfest odbył się w 2019 roku. Pierwsza przerwa corocznego festiwalu od 150 lat spowodowana korona wirusem wypadła na 2020 oraz 2021 rok.

Oktoberfest

Źródło: awaylands.com

Kuchnia bawarska wyróżnia się wśród innych regionów państwa. Mieszkańcy tradycyjnie jedzą tutaj na śniadanie precle i białe kiełbaski – koniecznie ze słodką musztardą! Ciekawostką jest, że za jej twórcę uchodzi J.C.Develey – również założyciel słynnej firmy Develey. Wedle tradycji, głównym składnikiem kiełbasek jest mięso cielęce, a precle najczęściej posypane są gruboziarnistą solą. W niektórych regionach można nawet skosztować zupy preclowej. Popularne jest stwierdzenie, iż wśród Bawarczyków królują potrawy mięsne i tłuste – tak też możemy określić najpopularniejsze dania obiadowe. Do tych zaliczamy przede wszystkim golonkę, sznycla czy pieczeń wieprzową. Do tego wszystkiego dodawane jest oczywiście piwo – zarówno w formie napoju, jak i składnika dodawanego do przyrządzanych potraw.

golonka

Źródło: pyszny-przepis.pl

Wśród Bawarczyków popularne jest spożywanie posiłków w lokalnych restauracjach. Nie jest więc dziwne, gdy będąc w Bawarii napotkamy w restauracjach czy gospodach sporą liczbę miejscowych. Mieszkańcy są wyjątkowo otwarci i życzliwi, dlatego też przy mniejszej liczbie miejsc chętnie dzielą się tym przy swoim stole!

Państwo Niemieckie w kontekście wiary mocno odbiega od reszty świata. Jak na świecie coraz więcej osób deklaruje się jako osoby wierzące, tak wśród Niemców jest tendencja spadkowa. Bawaria uznawana jest za kraj związkowy z bardzo znaczącą tradycją katolicką, choć nawet i tam z roku na rok przyznających się do Kościoła katolickiego jest coraz mniej. To właśnie z Bawarii, a konkretnie z miasta Marktl pochodzi Benedykt XVI. Praktycznie w każdej większej i mniejszej miejscowości znajduję się kościół – wiele z nich wprawia w zachwyt.

Bawaria kościół

Źródło: widoczki.com

Bawaria od lat przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem, krajobrazami i niespotykaną nigdzie indziej kulturą. Mieszkańcy są uważani za niezwykle życzliwych, a kuchnia za wyjątkowo dobrą. Z pewnością każda mniejsza i większa bawarska miejscowość może wprawić w zachwyt turystów z całego świata. Dlatego też, przy chęci poznania Niemiec, Bawaria z pewnością zasługuje na wyjątkową uwagę!

Natalia Knapik

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Europie

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Europie

Podróż po Europie jest nie tylko niezwykłą przygodą, ale również niepowtarzalną okazją do poznawania historii, obcowania ze sztuką, zwiedzania zabytków, napawania się pięknymi widokami. Różnorodność kulturowa sprawia, że każdy może wybrać miejsce idealnie pasujące do własnych upodobań. Wśród nich znajdziemy prawdziwe perełki przyciągające turystów z najdalszych zakątków świata. Poznajcie 5 najciekawszych miejsc w Europie, które warto zobaczyć.

Teneryfa – wyspa słynąca z produktów aloesowych

Teneryfa – wyspa słynąca z produktów aloesowych

Teneryfa to niewielka hiszpańska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc przez Europejczyków do spędzenia zagranicznych wakacji. Piękne plaże, wspaniała pogoda, urzekające widoki i egzotyczna roślinność, wśród której króluje aloes.

Lyon – miasto kościołów i pysznej kuchni

Lyon – miasto kościołów i pysznej kuchni

Trzecie miasto we Francji pod względem ilości mieszkańców to idealny kierunek na weekendowy wypad. Podpowiadamy, co warto zobaczyć oraz jakich dań spróbować podczas wycieczki do Lyonu.