buty do biegania

Buty do biegania – jak wybrać, żeby nie żałować?

Wybór butów do biegania to temat rzeka. Zależnie od tego jak często biegasz, jaką nawierzchnię wybierasz, jak dobra jest Twoja technika biegu czy jak układa się Twoja stopa, polecany przez kogoś model butów może być dla Ciebie idealny lub zupełnie nieodpowiedni. Zawsze warto zapoznać się chociaż z kilkoma poradnikami dotyczącymi wyboru odpowiednich butów biegowych, a na koniec przeprowadzić własne poszukiwania i wybrać kilka modeli, które spełniają oczekiwania. Jak wybrać buty biegowe, żeby nie żałować zakupu? Sprawdź kilka pułapek, na które trzeba się przygotować.

Zakupy tylko w sklepach specjalistycznych

Buty do biegania pojawiają się na początku wiosny wszędzie – od budek na targowiskach, przez oferty supermarketów, po sieciowe sklepy sportowe i wreszcie sklepy specjalistyczne. Jeśli kupujesz swoje pierwsze buty biegowe, nie masz zbyt dużej wiedzy o bieganiu lub wręcz przeciwnie, wiesz doskonale czego oczekujesz i nie dajesz się nabrać na atrakcyjne promocje w dużych sklepach, oferty sklepów specjalistycznych będą najlepszym rozwiązaniem. W grę nie wchodzi tu wyłącznie sama jakość i trwałość obuwia – pracujący w sklepie specjaliści będą w stanie doradzić Ci w sprawie wyboru.

wiązanie butów

Specjalistyczne sklepy z odzieżą sportową to także większa szansa na kolekcje butów przystosowanych do różnych warunków terenowych. W ofercie specjalistycznego sklepu znajdziesz buty do biegania nie tylko do miasta, parku czy na bieżnię, ale też do biegów przełajowych, górskich czy tzw. buty Barefoot naśladujące bieg na boso.

Nie kupuj butów w ciemno

Dostęp do szerokiej oferty butów do biegania możemy zawdzięczać Internetowi, ale nawet w dobie cyfrowych zakupów nie warto kupować butów zupełnie w ciemno. Jeśli jeszcze nie biegasz lub dopiero zaczynasz, prawdopodobnie nie wiesz jaki teren lubisz, jak pracuje Twoja stopa czy jakie buty zupełnie do Ciebie nie pasują. Buty, które nie są przeznaczone typowo do biegania nie zrobią krzywdy, a wręcz ułatwią wybrać buty najlepiej dopasowane do Twoich oczekiwań. Pobiegaj przez jakiś czas w zwykłych adidasach czy halówkach i przekonaj się, czy stopa nie prosi się o nieco szerszą cholewkę, lepszą amortyzację, dobry przewiew. Swoje wnioski możesz przedstawić doradcy w sklepie specjalistycznym. Znajdź też testy na pronację i supinację – sprawdzając jak ustawia się Twoja stopa podczas stawiania kroku czy biegu, ułatwisz sobie znalezienie butów, które będą ją wspierać.

buty biegowe

Złe buty nie oznaczają od razu kontuzji

Butom do biegania przypisuje się wiele cech, ale część z nich to zwyczajne zabiegi marketingowe mające zwiększyć sprzedaż danego modelu. O ile źle dopasowany but może oznaczać większe obciążenie stawów i przyczynić się do kontuzji, nie każda kontuzja wynika ze źle dobranego obuwia, szczególnie na początku przygody z bieganiem. Jeśli biegasz od niedawna, a do tej pory Twoja aktywność fizyczna była minimalna, nogi będą potrzebowały czasu, by przyzwyczaić się do wysiłku. Mogą boleć łydki, kolana, stopy czy biodra, a problem pogłębiać nie najlepiej dopracowana technika biegu.

bieganie

Nie bój się pytać sprzedawcy o pomoc w doborze butów biegowych, niezależnie od Twojego doświadczenia i bez względu na to, czy kupujesz stacjonarnie czy przez Internet. Kluczem do znalezienia odpowiednich butów do biegania jest próbowanie różnych modeli, ale też testowanie własnych możliwości na płaskich, nieprzystosowanych do biegania butach – tylko ćwicząc w złych butach możesz przekonać się jakich cech im brakuje.

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka