Buty górskie są idealne do podróżowania nie tylko po górach!
Na co zwrócić uwagę kupując buty do podróżowania po szczytach? Jakie czynniki mają istotny wpływ na komfort chodzenia po górach? Dla każdego wygodne buty trekkingowe będą znaczyć coś innego. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Ten poradnik umożliwi Ci najlepszy dobór butów trekkingowych do Twoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?
Buty trekkingowe muszą być przede wszystkim wygodne. Będziemy mieć je na nogach chodząc przez wiele godzin po różnej nawierzchni, zarówno latem, jak i zimą. Poza tym, buty górskie muszą zapewnić naszym stopom odpowiednią amortyzację i ochronę przed kontuzją.
Zanim wybierzesz się do sklepu, odpowiedz sobie na dwa pytania:
Gdzie będziesz korzystać z butów górskich? W wysokich górach i trudnych szlakach czy może w dolinach i lasach?
Kiedy najczęściej wybierasz się na piesze wędrówki? Latem, jesienią czy zimą?
Te informacje pozwolą ci wybrać buty dopasowane do Twoich potrzeb.
Rodzaje butów górskich
W sklepach dostępne są trzy rodzaje butów górskich. Wybór odpowiedniego obuwia zależy od terenu, po którym będziemy wędrować.
Buty niskie przeznaczone są do wędrówek po dolinach lub po prostu do chodzenia na co dzień.
Buty wysokie chronią kostki i świetnie nadają się na dłuższe wędrówki górskie. Odpowiednia podeszwa zapewnia amortyzację podczas wędrówek po kamienistym terenie.
Buty specjalistyczne mają jeszcze wyższą cholewkę od butów wysokich. Posiadają też dodatkowe ocieplenie. Przeznaczone są do wędrówki po bardzo wysokich i trudnych szlakach.
Zimowe buty trekkingowe
Jeśli po górach chodzimy głównie późną jesienią i zimą, powinniśmy zaopatrzyć się w buty dostosowane do warunków pogodowych panujących w tych porach roku. Buty muszą być wodoodporne aby nie przemokły podczas wędrówki po zaśnieżonym szlaku.
Po pierwsze, takie obuwie posiada wysoką cholewkę i sztywną podeszwę. Wysoka cholewka zapewnia odpowiednią amortyzację i ochronę kostki, co pozwala uniknąć kontuzji.
Dzięki sztywnej podeszwie buty bardzo dobrze trzymają się podłoża. Oblodzona bądź kamienista nawierzchnia nie będzie przeszkodą na szlaku.
Po drugie, zimowe buty trekkingowe przepuszczają mnie wilgoci do środka. Nawet idąc po śniegu, nasze buty nie przemokną. Zimowe górskie buty są zazwyczaj bardzo ciepłe, jednak jeśli łatwo marzniesz warto dokupić ciepłe, grube skarpety.
Letnie i wiosenne buty trekkingowe
Jeśli nie planujemy wypraw górskich zimą, poszukajmy letnich butów trekkingowych. Obuwie na te pory roku jest lżejsze od typowych butów zimowych. Posiada również inne właściwości termoregulacyjne.
Letnie buty trekkingowe zbudowane są z membrany i wodoodpornej warstwy wierzchniej, zazwyczaj zrobionej z nubuku. Buty zapewniają wysoką oddychalność, dzięki czemu nasze stopy nie będę się nadmiernie pocić.
Letnie buty górskie muszą też być wodoodporne. Zawsze może nas w górach złapać krótka ulewa lub będziemy musieli przejść przez podmokły teren. Ważne, żeby buty nie przemokły podczas niespodziewanych zmian pogody.
Buty górskie to podstawa
Wielu piechurów zgodzi się ze stwierdzeniem, że wygodne buty to podstawa udanej wycieczki. Mamy nadzieję, że z naszym przewodnikiem wybór odpowiedniej pary będzie prosty!
materiał zewnętrzny
Aktualnie posiadamy
+1000 ciekawostek o zwierzętach
- +73 ciekawostki o psach,
- +32 ciekawostki o koniach,
- +31 ciekawostek o pingwinach,
- +22 ciekawostki o tygrysach
- i wiele innych zwierzaków...
Rośliny
- Czemu w Biblijnym raju zakazanym owocem było właśnie jabłko?
- Dlaczego w Portugalii marchewka uznawana jest za owoc?
- Arbuz jest owocem czy warzywem?
- Awokado jest owocem czy warzywem?
- Symbolem czego jest stokrotka?
- Rosiczka naprawdę pożera zwierzęta?