Ciekawostki geograficzne (i nie tylko) o Polsce. Czy znasz je wszystkie?

Polska jest krajem, który z każdym rokiem staje się coraz częstszym celem wycieczek zagranicznych turystów. Zachwyca ich tutaj wszystko– gościnność, dobre jedzenie, piękne widoki i niskie ceny. Nie ma też co ukrywać, że Polska jest krajem pełnym paradoksów i zagadek, o których można opowiadać w nieskończoność.
Malbork grafika

Polska była częściowo pokryta lodem

Dziewiąty pod względem wielkości kraj w Europie, którego 35% ludności przebywa obecnie za granicą – w najróżniejszych zakątkach świata. Co warto o nim wiedzieć? Ten fakt z pewnością powinien zaskoczyć wszystkich mieszkających w północnej części Polski. Otóż naukowcy twierdzą, że 12000 lat temu cały północny region kraju pokryty był pokrywą lodu o grubości osiągającej nawet 2 km. Na szczęście dzisiaj jest tu nieco cieplej…

Polska co roku traci 50 hektarów powierzchni

Jeśli już mowa o około morskich rejonach, to warto wspomnieć o tym, że rok w rok Polska traci na rzecz morza około 50 hektarów plaży. Naukowcy szacują, że jeszcze 10000 lat temu linia morza była wysunięta na północ od 20 do 100 km dalej, niż dziś. Poziom wody w tamtych czasach znajdował się całe 50 m niżej.

Polska ma własną pustynię

Zła wiadomość dla mieszkańców Helu – badacze ostrzegają, że jeśli tendencja ta będzie się utrzymywać, to za kilkadziesiąt, najdalej kilkaset lat, Półwysep Helski całkowicie zostanie pochłonięty przez morze. Oczywiście, jest to także zasługa postępującego efektu cieplarnianego. Skoro mowa o cieple, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Polska ma swoją własną pustynię. Co prawda, w niczym nie przypomina ona popularnej Sahary, ale jednak jest.

Jest to jedyna pustynia w Polsce i nazywana jest pustynią Błędowską. Zajmuje ona obszar około 33 km kwadratowych, jej długość wynosi niecałe 10 km, a szerokość niespełna 4. Znajduje się na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej i jest bardzo popularnym celem wycieczek. Pora pomówić o tym, gdzie znajduje się geograficzny środek Polski. Wiele osób w odpowiedzi na to pytanie z pewnością wskaże na Łódź – i będą bardzo bliscy prawdy.

W miejscowości Piątek jest geograficzny środek Polski

Ale fakt jednak jest taki, że dokładnie geograficzny środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek, która leży 33 km od Łodzi. Już na wjeździe do miejscowości znajduje się tablica informacyjna, a w centrum wsi znaleźć można kamienny pomnik symbolizujący centrum kraju. Warto też poruszyć temat Puszczy Białowieskiej, która jest najstarszym w Europie lasem. Jako jedyny w Europie ma charakter pierwotny.

Polska ma najstarszy las w Europie

Badania szacują, że wiek niektórych drzew osiąga tutaj nawet 500 lat. Fakt, że Puszcza Białowieska jest terenem praktycznie nienaruszonym przez człowieka, sprawia, że świat roślin grzybów i zwierząt jest tutaj niebywale różnorodny i bogaty. Wiele osób postawiło sobie za cel honoru ochronę pierwotnego charakteru puszczy, stąd też jest ona wpisana na wiele międzynarodowych list. Dodać trzeba, że Puszcza Białowieska jest domem dla ponad 800 żubrów, których nie można spotkać w żadnym innym lesie w kraju.

W Polsce występują silne trzęsienia ziemi

Inne zaskakujące fakty o Polsce Jeśli chciałoby się przytoczyć inne ciekawostki o Polsce, z pewnością warto poruszyć historię największego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten kraj. Było to bardzo dawno temu, bo w roku 1443. Dokładnie 5 czerwca okolice wzgórz strzelińskich zostały dotknięte trzęsieniem ziemi o sile ponad 8 stopni w skali Richtera. Zginęło wtedy 30 osób, a wstrząsy były odczuwalne na całym Dolnym Śląsku oraz Śląsku.

Polska ma największy zachowany zamek na świecie

Jeśli już mowa o dawnych czasach, to nie sposób nie wspomnieć o jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Polski. Zamek w Malborku, bo to o nim właśnie mowa, jest największym zachowanym do dzisiejszych czasów zamkiem na świecie. Zbudowany przez Zakon Krzyżacki w latach 1274 – 1457 wraz ze wszystkimi dziedzinami zajmuje powierzchnię 143 000 m2.

… przy którego budowie zużyto 4 500 000 cegieł

Ten imponujący wynik był możliwy do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu 4,5 milionów cegieł przy budowie, co na tamte czasy jest naprawdę imponującym wynikiem. Podsumowując, ciekawostek geograficznych o Polsce można by z pewnością przytoczyć znacznie więcej. Kraj ten bowiem pełen jest naprawdę interesujących regionów – takich jak Pojezierze Mazurskie, góry Karpaty oraz Tatry czy też niebywale urokliwe wybrzeże morskie.

Połączenie tych wszystkich pięknych okoliczności przyrody oraz dobrych warunków do zwiedzania sprawia, że Polskę rok w rok odwiedza coraz większa liczba turystów. Tajemnice ukryte w bogatym dziedzictwie kulturowym oraz różnorodności geograficznej Polski z pewnością warte są poznania. Więcej ciekawostek turystycznych i geograficznych znajdziesz na blogu Best Western.

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka

Halloween

  • Gdzie i kiedy powstało Halloween?
  • Co oznacza słowo Halloween?
  • Dlaczego Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween?
  • Czemu Halloween jest 31 października?

Zobacz odpowiedzistrzałka