Czy teoria ewolucji także ewoluuje?

nauka

ewolucja grafika

Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Jaka jest nasza rola w świecie, w którym przyszło nam żyć? Czy dysponujemy na ten moment narzędziami, które pomogłyby nam ostatecznie odpowiedzieć na pytania, które zadajemy sobie od zarania dziejów?

Prześledź ewolucję teorii ewolucji

Informacje, dotyczące możliwych sposobów powstania pierwotnego źródła życia na naszej planecie ulegają nieustannym przekształceniom. Kolejne odkrycia naukowe, teorie i hipotezy, a nawet oparta na współczesnej wiedzy z zakresu geologii i fizyki reinterpretacja treści świętych ksiąg wielkich religii sprawiają, że nic nie jest już tak oczywiste, jak mogło się wydawać jeszcze kilka lat temu. Nowe odkrycia nie tylko dostarczają nam informacji na temat naszej prawdziwej historii jako gatunku ludzkiego, ale dodatkowo skłaniają jeszcze bardziej do zadawania kolejnych pytań: jeśli teoria ewolucji jest prawdziwa, to czy istnieje siła, która kierowała jej przebiegiem i nadawała tok mechanizmom, które przyczyniły się do powstania organizmów żywych takich, jakimi dzisiaj je znamy? Czy starożytne opowieści o powstawaniu życia na Ziemi można w jakikolwiek sposób uzasadnić odkryciami naukowymi XXI wieku? Czy cywilizacje istniejące przed naszą obecną mogły dysponować podobną, lub nawet bardziej zaawansowaną technologią niż ta, którą znamy współcześnie? Nowoczesna biologia coraz bardziej ukazuje nam organizm ludzki raczej jako pewien rodzaj misternie skonstruowanego superkomputera; holograficzny konstrukt o poziomie skomplikowania dalece wykraczającym poza nasze codzienne rozumowanie niż – jak przyjęło się uważać w  mechanicystycznym modelu wszechświata – zestaw odrębnych, współpracujących ze sobą elementów, składających się na urządzenie, zwane ciałem. Żyjemy w czasach, w których niczego nie musimy już brać na wiarę. Nauka dysponuje narzędziami, umożliwiającymi ponowne przeanalizowanie historii powstawania życia na naszej planecie oraz udzielenie popartych dowodami odpowiedzi na pytania, które dawniej pozostawały jedynie domeną filozofów.

Zagadkowe wykopaliska

Geologia również nie pozwala nam spokojnie podążać za powszechnie przyjętym, materialistycznym konceptem pochodzenia życia. Jak się okazuje — liczne badania archeologiczne potwierdzają słuszność teorii, jakoby życie na Ziemi nie rozwijało się w sposób ciągły. Najnowsze odkrycia archeologiczne dostarczają nam przesłanki, mogące potwierdzać słuszność historii o wielkiej powodzi, stanowiącej zaczątek ponownego (acz niezwykle dynamicznego) rozpoczęcia cyklu biologicznego naszej planety. Powodzi, o której wzmianki znajdujemy zarówno w babilońskim Eposie o Gilgameszu, podaniach Sumeryjskich, staroindyjskich Wedach, jak i dobrze nam znanej historii biblijnej. W jaki sposób tak liczne cywilizacje, zajmujące odległe od siebie obszary naszej planety mogły stworzyć spójną opowieść, znajdującą swoje potwierdzenie we współczesnych odkryciach archeologicznych? Jaki stosunek ma do nich nauka o ziemi? Szczegółowy opis przytoczonych badań znajdziesz pod tym linkiem.

Czy podejmiesz wyzwanie?

Ewolucja myślenia to kolejny krok człowieka na jego drodze rozwoju do pełnowymiarowej cywilizacji. Nasza podróż jako gatunku dopiero się rozpoczyna. Czy jesteśmy gotowi porzucić to, czego udało nam się dowiedzieć przez minione wieki, korzystając z narzędzi, nastawionych na eksplorację pojedynczych aspektów trójwymiarowego świata? Czy jesteśmy gotowi na więcej?  Najnowsze odkrycia naukowe pozwalają nam spojrzeć jeszcze raz na zagadnienie naszego pobytu na planecie Ziemia, zrewidować nasz sposób myślenia o całym znanym nam świecie i zależnościach, które zachodzą między nami jako elementami większej niż mogłoby nam się kiedykolwiek wydawać struktury.

Dowiedz się więcej, odwiedzając poświęcony wnikliwej analizie badań nad prawdziwymi źródłami życia na naszej planecie serwis ewolucjamyslenia.pl