Dobra walizka kabinowa, czyli jaka? Czym kierować się przy wyborze walizki do samolotu?

cze 1, 2023 | porady, Sprzęt turystyczny

walizki

Często organizujesz krótkie wyjazdy lub wycieczki typu city break i szukasz kabinówki, która pomieści wszystkie Twoje rzeczy? A może to Twój pierwszy lot bez bagażu rejestrowanego i nie wiesz, jaką małą walizkę wybrać? Dowiedz się, czym charakteryzuje się dobra walizka kabinowa.

Uniwersalne wymiary walizki kabinowej

Bagaż podręczny, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu, nie może przekraczać ściśle określonych przez linie lotnicze wymiarów. W innym przypadku czeka Cię dodatkowy stres i… kolejne opłaty. Walizka kabinowa czy torba, która jest za duża lub zbyt ciężka, zostanie zabrana przy bramkach i przekierowana do luku bagażowego. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji koszt nadania bagażu rejestrowanego jest zwykle wyższy niż przy stanowisku odprawy, więc lepiej nie ryzykować.

Uśredniony wymiar bagażu podręcznego, który jest akceptowany przez większość przewoźników, wynosi nie więcej niż 55x40x20 cm. To uniwersalny model, który powinien sprawdzić się, gdy podróżujesz różnymi liniami, chociaż są wyjątki. Uważać trzeba między innymi w przypadku American Airlines, gdzie wymiary kabinówki to 56x36x23 cm czy Emirates – 55x38x20 cm. Wizz Air, słynący z tanich lotów do Europy, ma jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania i bagaż zabierany na podkład samolotów tego przewoźnika może mieć maksymalnie 40x30x20 cm.

Jaką małą walizkę wybrać? Najlepiej kierować się standaryzowanym rozmiarem lub tym, gdzie najczęściej kupujesz bilety. Warto też co jakiś czas sprawdzać na stronie wybranej linii, czy przepisy dotyczące bagażu podręcznego się nie zmieniły.

Rodzaje kabinówek – miękka czy twarda?

Skoro znasz już wymiary walizek do samolotu, możesz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, które zadecydują o tym, czy bagaż będzie praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Na początek warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje kabinówek:

  • miękkie,
  • twarde.

Miękkie walizki wykonuje się z nylonu. Charakteryzują się wyższą elastycznością, a co za tym idzie, nieco łatwiej spakować do nich więcej rzeczy. Wadą nylonu jest natomiast niższa odporność na uszkodzenia, wgniecenia, aczkolwiek w przypadku bagażu podręcznego będzie mieć to mniejsze znaczenie niż rejestrowanego – w końcu w głównej mierze to Ty odpowiadasz za to, w jaki sposób kabinówka jest traktowana.

Obecnie jednak o wiele większą popularnością cieszą się twarde walizki. Produkuje się je z różnego rodzaju tworzyw sztucznych jak PC (poliwęglan), ABS (Akrylonitryl, Butadien, Styren) lub PP (polipropylen). Każdy z tych materiałów wyróżnia się wysoką wytrzymałością, dobrze zabezpiecza przed wgnieceniem, dzięki czemu lepiej chroni to, co jest w środku. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy podróżujesz z laptopem lub innym wartościowym sprzętem i nie chcesz, aby cokolwiek mu zagrażało.

Podczas zakupów znaczenie może mieć również fakt, że twarde kabinówki zwykle uważane są za bardziej eleganckie i estetyczne.

walizka

Twarda kabinówka WALAB-0066-51-20 (W23) z materiału ABS jest trwała i praktyczna

Kieszonki i pasy ściągające, czyli wnętrze ma znaczenie

Walizki kabinowe o pojemności wynoszącej 30-40 l w zupełności wystarczą, aby spakować się na krótką podróż służbową czy kilkudniowy wyjazd. Aby jednak ułatwić sobie to zadanie, warto zwrócić uwagę na wnętrze bagażu.

Kabinówki to najczęściej modele jednokomorowe, które zwykle w środku podzielone są na dwie części. Jedna z nich może być zabezpieczona materiałem, który zamykany jest na suwak, druga natomiast wyposażona w elastyczne pasy chroniące przed przesuwaniem się ubrań, a także ich przypadkowym wypadnięciem podczas otwierania bagażu.

Dzięki tym udogodnieniom zarówno przygotowania do wyjazdu, jak i sama podróż staną się łatwiejsze.

walizka podróżna

Nawet jednokomorowa kabinówka WALAB-0067-69-19 (W23) powinna mieć kieszonki i elastyczne pasy w środku

Kółka, teleskopowa rączka, zamek – ważne są detale

Na wygodę korzystania z małej walizki bardzo duży wpływ będą mieć kółka oraz uchwyty, dlatego jest to coś, na co z pewnością trzeba zwrócić uwagę.

Coraz częściej można spotkać się z tym, że w walizkach montowane są cztery podwójne kółka, które umożliwiają obrót o 360 stopni. Takim bagażem o wiele łatwiej lawirować, zwłaszcza w wąskich przejściach, np. w samolocie, ale też w pociągu. Natomiast na trwałość kółek wpływ będzie mieć materiał, z którego zostały wykonane. Od razu można odradzić walizki z kółkami plastikowymi, które często pękają – pod wpływem ciężaru lub nierównej, ostrej powierzchni. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest mieszanka kauczuku i gumy. Jeśli dodatkowo kółka są osadzone na łożyskach, można zyskać pewność, że będą nie tylko odporne na uszkodzenia, ale też ułatwią prowadzenie po różnego rodzaju nawierzchni.

walizka

Małą walizkę z podwójnymi kółkami WALAB-0040-61-19 (W23) łatwo się prowadzi nawet w wąskich przejściach

Na koniec sprawdź, czy kabinówka, oprócz uchwytu, posiada wysuwaną, teleskopową rączkę. Dzięki temu będzie można ją wygodnie za sobą ciągnąć, jak i podnosić, np. podczas wchodzenia po schodach. Jednocześnie warto zweryfikować, czy rączka jest wyposażona w blokadę, która zapobiega przypadkowemu składaniu się.

A czy jest sens kupować bagaż podręczny z zamkiem? Zdecydowanie tak! Chociaż walizkę (teoretycznie) cały czas masz ze sobą i nie oddajesz jej jak bagażu rejestrowanego, może się zdarzyć, że przez nieuwagę zostanie gdzieś pozostawiona. Dlatego lepiej dodatkowo zabezpieczyć zawartość, zwłaszcza gdy podróżujesz ze sprzętem elektronicznym.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!