Dubaj – synonim luksusu. Co warto o nim wiedzieć?

hotele, porady, ZEA

Dubaj

Dzisiejszy Dubaj jest symbolem luksusu, nowoczesności i wszystkiego, co jest „naj” – największe, najwyższe, najbogatsze, najbardziej prestiżowe. Dubajscy inwestorzy wręcz ścigają się w tym, który z nich wymyśli i stworzy najbardziej niezwykły projekt – czy to sztuczna plaża, czy lodowisko na środku pustyni, czy też najlepsze lotnisko na świecie.

Jeden z siedmiu emiratów zaskakuje przepychem oraz przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć i poczuć tę niezwykłą atmosferę na własnej skórze. Jeśli szukacie miejsca, w którym można spędzić luksusowe wakacje – Dubaj jest właściwym kierunkiem!

Czy w Dubaju jest niebezpiecznie?

Z Polski coraz łatwiej dolecieć do Dubaju, a bilety bywają bardzo tanie. Połączenia lotnicze są dostępne nie tylko z Warszawy czy Krakwa, ale i mniejszych miast, takich jak Katowice czy Wrocław. Wiele osób decyduje się na dubajskie linie lotnicze, Emirates, które łączą Warszawę z Dubajem i można wybierać spośród wszystkich klas (ekonomicznej, biznesowej i pierwszej klasy), natomiast z Krakowa lata FlyDubai, arabski low cost, który znajduje się pod marką Emirates, jednak udostępnia tylko klasę ekonomiczną i ekonomiczną premium.

Ostatnimi laty do Dubaju zaczął też latać węgierski przewoźnik – WizzAir – z Krakowa, Warszawy i Katowic, więc możliwości jest coraz więcej. Pojawiają się za to wątpliwości, czy Dubaj to bezpieczne miejsce na wymarzony urlop? Zdecydowanie tak! Warto wiedzieć, że w tym kraju restrykcyjnie przestrzega się zasad i władze bardzo starają się, by nic nie zakłóciło bezpieczeństwa i komfortu turystów.

Podróże do tego emiratu poleca się często samotnym kobietom, ponieważ w obrębie Dubaju mogą się one przemieszczać m.in. w wydzielonej tylko dla kobiet części w metrze i taksówkami, które prowadzą panie. W nowoczesnej części miasta nie zwraca się bacznej uwagi na strój turystek, chociaż ze względu na dominującą religię warto zasłonić dekolt, ramiona i nogi za kolano. W Dubaju bez problemu można kupić alkohol, chociaż ceny niektórych trunków bywają zawrotne!

Największe atrakcje w Dubaju

Dubaj bardzo szybko staje się centrum światowego handlu. W największej i imponującej galerii handlowej, The Dubai Mall, znajduje się ponad 1200 sklepów (a są to dane pochodzące z 2015 roku, obecnie sklepów może być o wiele więcej) przeróżnych światowych marek, a także prywatnych, wybitnych krawców i projektantów mody. Tego miejsca nie ominie żaden miłośnik mody i stylu, bo w The Dubai Mall znajduje się dosłownie wszystko! Obok galerii wznosi się słynny na całym świecie wieżowiec, Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie, mierzący 828 metrów. Jego nazwa pochodzi od imienia szejka Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, który obecnie pełni funkcję prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zwiedzanie budynku jest możliwe z dwóch punktów obserwacyjnych, na At The Top (wjazd na 124. i 125. piętro) oraz At The Top Sky (wjazd na 148. oraz 124. i 125. piętra), przy czym najtańszy bilet to koszt ok. 150 złotych, a najdroższy prawie 600 złotych. Oprócz podziwiania panoramy Dubaju w wieżowcu można też zjeść kolację lub wyskoczyć na drinka – w każdym przypadku, warto to zrobić, bo wizyta w tym mieście bez zdobycia Burj Khalifa się nie liczy!

Dubaj oferuje także egzotyczne wakacje na piaszczystych plażach. Inne popularne atrakcje w Dubaju związane są z pustynią: wycieczki quadami, jazda na wielbłądach, sandboarding (zjeżdżanie po piasku na desce, która przypomina wyglądem deskę do snowboardu), nocleg na pustyni w beduińskim campie czy kilkudniowy pobyt w luksusowym namiocie są na wyciągnięcie ręki.

Pustynia jest też świetnym plenerem na sesje ślubne i narzeczeńskie, z czego chętnie korzystają turyści. W samym mieście stawia się na zwiedzanie, co w pełni sezonu bywa trudne ze względu na warunki atmosferyczne – odczuwalna temperatura sięga i do 50 stopni Celsjusza, więc jeśli nie przepadacie za takimi upałami, do Dubaju lepiej pojechać w trakcie polskiej zimy.

W samym centrum The Dubai Mall można przepadną na cały dzień! Poza centrum miasta do niemal wszystkich najważniejszych punktów dostaniecie się metrem (tańsza opcja) lub taksówką. Wartym odwiedzenia jest luksusowy port z charakterystyczną zabudową, sztuczne wyspy, tradycyjny arabski targ w starej dzielnicy i delfinarium.

Gdzie się zakwaterować w Dubaju?

Hotele w tym mieście z pewnością spełnią wszystkie wymagania klientów (https://planetescape.pl/oferta/dubaj-luksusowy-wyjazd-w-ekskluzywnym-hotelu/). Zdecydowanie polecamy zakwaterowanie w fenomenalnym hotelu Atlantis The Palm, który usytuowany jest na Wyspie Palmowej (sztuczna wyspa – Palm Jumeirah) i jest jednym z najbardziej charakterystycznych hoteli w całym mieście.

Według standardów ma pięć gwiazdek, ale usługi, które oferuje są na poziomie iśćie królewskim – nie bez powodu, bo często zatrzymują się gwiazdy, politycy i inne znane osoby. W hotelu jest ponad 1500 pokoi w przeróżnym standardzie, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Hotel posiada 2 ogromne baseny, park wodny i kilkanaście restauracji z kuchnią z całego świata.