Egzotyczne wakacje – jak zabezpieczyć się przed malarią?

podróż - porady

komar malaria grafika1

Wybierając się na egzotyczne wakacje jesteśmy narażeni na wiele tropikalnych chorób. Najbardziej powszechną z nich jest malaria. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym bezpiecznie spędzimy wymarzone wakacje.

Z roku na rok Polacy coraz częściej wybierają tropikalne kraje. Warto przed takim wyjazdem odpowiednio się zabezpieczyć. Statystyki są niepokojące. Szacuje się, że niespełna 20% naszych rodaków podejmuje odpowiednie działania, aby w pełni zabezpieczyć się przed wyjazdem do miejsc w których występuje malaria. Wynika to z braku wiedzy, oszczędności lub przekonania, że „na pewno nic się nie stanie”. Czy warto ryzykować swoje zdrowie, mając łatwy dostęp do środków, które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo? Zdecydowanie nie. Zanim przejdziemy do opisu zabezpieczeń przed malarią, przyjrzyjmy się bliżej z czym przyjdzie nam się zmierzyć.

Czym jest malaria?

Jest to ostra, często przewlekła tropikalna choroba pasożytnicza przenoszona przez samicę komarów. Mogą się nią zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta. Jej głównymi objawami są gorączka, zmęczenie, bóle głowy i wymioty. Pierwsze symptomy pojawiają się od 7 do nawet 30 dni od zarażenia. Z malarią nie ma żartów. Jest to najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie (ponad 300 milionów zakażeń rocznie). Rocznie zabija ponad 700 tysięcy ludzi. Malaria występuje w ponad 100 krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, na kontakt z nią narażonych jest ponad miliard ludzi. W Polsce rocznie dochodzi do kilkudziesięciu przypadków występowania choroby.

Jak zabezpieczyć się przed malarią?

Nie istnieje 100% metoda zabezpieczająca przed malarią. Dzięki odpowiedniej profilaktyce przed wyjazdem możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania do minimum. Najważniejsza jest profilaktyka antymalaryczna. Przed wyjazdem do najbardziej zagrożonych krajów malariom trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych. Uzyskamy od niego konkretną, specjalistyczną wiedzę, jak najlepiej zabezpieczyć się przed malarią.

Najważniejszą czynnością jaką możemy zrobić, jest przestrzeganie wytycznych bezpieczeństwa dotyczących danego kraju i przyjęcie leków antymalarycznych zmniejszających ryzyko zakażenia. Są one na receptę dlatego konieczna będzie konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie. Wiele osób uważa, że w sytuacji niskiego ryzyka występowania choroby, nie ma potrzeby brać leków z obawy przed skutkami ubocznymi. Co prawda zdarzają się przypadki pogorszenia samopoczucia obserwowane po ich zastosowaniu, jednak do końca nie wiadomo, czy nie jest to spowodowane zmianą klimatu z polskiego na tropikalny.

komary zabezpieczenie grafika

Kolejną bardzo ważna rzeczą jest odpowiedni ubiór zasłaniający jak największą powierzchnię ciała. W oknach pomieszczeń w których będziemy spali koniecznie muszą być założone siatki. Można również zaopatrzyć się w urządzenia (elektrofumigatory), które po podłączeniu do prądu emitują środki chemiczne, zabijające komary.

Każdy z nas z pewnością nie raz na własnej skórze przekonał się co to znaczy „atak” chmary komarów, które nie dają chwili wytchnienia. W tropikalnych krajach wygląda to dużo gorzej. Bez specjalistycznych środków odstraszających komary nie da się normalnie funkcjonować. Polskie komary po swoim „ataku” pozostawią czerwony, swędzący bąbel, który zniknie po kilku dniach. W egzotycznym kraju taka sytuacja może zmienić całe nasze życie.

chmara komarów grafika

Jest wiele domowych sposobów, które radzą sobie lepiej lub gorzej z komarami. Jednak w sytuacji, gdy w grę wchodzi ochrona naszego zdrowia, warto stawiać na najlepsze, sprawdzone produkty. Na rynku dostępne są skuteczne i sprawdzone środki na komary. Najlepiej wybierać takie, które są rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii. Znaleźć je można na stronie: mugga.pl.

Zwykły preparat, który dobrze sprawdza się w Polsce, w tropikalnych warunkach może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Potrzeba większych dawek substancji odstraszających komary.

Wysokiej klasy preparaty są w stanie zapewnić nam spokój nawet na 9 godzin. Jednym z takich polecanych produktów jest Mugga Spray 50 % deet na komary i kleszcze. Idealnie sprawdzi się również dla osób przebywających w Polsce, które na co dzień mają kontakt z komarami i kleszczami np. myśliwi, wędkarze, leśniczy. Jest dla wszystkich lubiących spędzać wolny czas na łonie natury.

komary w lesie

Podsumowując, strach przed komarami nie powinien nas odstraszać od wyboru egzotycznych wakacji. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim wystarczy odpowiednia wiedza, przygotowanie oraz wysokiej jakości preparaty ochronne. Da nam to blisko 100% pewność, że z wymarzonych wakacji wrócimy cali i zdrowi.

materiał zewnętrzny

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?