Egzotyczne wakacje – jak zabezpieczyć się przed malarią?

podróż - porady

komar malaria grafika1

Wybierając się na egzotyczne wakacje jesteśmy narażeni na wiele tropikalnych chorób. Najbardziej powszechną z nich jest malaria. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym bezpiecznie spędzimy wymarzone wakacje.

Z roku na rok Polacy coraz częściej wybierają tropikalne kraje. Warto przed takim wyjazdem odpowiednio się zabezpieczyć. Statystyki są niepokojące. Szacuje się, że niespełna 20% naszych rodaków podejmuje odpowiednie działania, aby w pełni zabezpieczyć się przed wyjazdem do miejsc w których występuje malaria. Wynika to z braku wiedzy, oszczędności lub przekonania, że „na pewno nic się nie stanie”. Czy warto ryzykować swoje zdrowie, mając łatwy dostęp do środków, które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo? Zdecydowanie nie. Zanim przejdziemy do opisu zabezpieczeń przed malarią, przyjrzyjmy się bliżej z czym przyjdzie nam się zmierzyć.

Czym jest malaria?

Jest to ostra, często przewlekła tropikalna choroba pasożytnicza przenoszona przez samicę komarów. Mogą się nią zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta. Jej głównymi objawami są gorączka, zmęczenie, bóle głowy i wymioty. Pierwsze symptomy pojawiają się od 7 do nawet 30 dni od zarażenia. Z malarią nie ma żartów. Jest to najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie (ponad 300 milionów zakażeń rocznie). Rocznie zabija ponad 700 tysięcy ludzi. Malaria występuje w ponad 100 krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, na kontakt z nią narażonych jest ponad miliard ludzi. W Polsce rocznie dochodzi do kilkudziesięciu przypadków występowania choroby.

Jak zabezpieczyć się przed malarią?

Nie istnieje 100% metoda zabezpieczająca przed malarią. Dzięki odpowiedniej profilaktyce przed wyjazdem możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania do minimum. Najważniejsza jest profilaktyka antymalaryczna. Przed wyjazdem do najbardziej zagrożonych krajów malariom trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych. Uzyskamy od niego konkretną, specjalistyczną wiedzę, jak najlepiej zabezpieczyć się przed malarią.

Najważniejszą czynnością jaką możemy zrobić, jest przestrzeganie wytycznych bezpieczeństwa dotyczących danego kraju i przyjęcie leków antymalarycznych zmniejszających ryzyko zakażenia. Są one na receptę dlatego konieczna będzie konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie. Wiele osób uważa, że w sytuacji niskiego ryzyka występowania choroby, nie ma potrzeby brać leków z obawy przed skutkami ubocznymi. Co prawda zdarzają się przypadki pogorszenia samopoczucia obserwowane po ich zastosowaniu, jednak do końca nie wiadomo, czy nie jest to spowodowane zmianą klimatu z polskiego na tropikalny.

komary zabezpieczenie grafika

Kolejną bardzo ważna rzeczą jest odpowiedni ubiór zasłaniający jak największą powierzchnię ciała. W oknach pomieszczeń w których będziemy spali koniecznie muszą być założone siatki. Można również zaopatrzyć się w urządzenia (elektrofumigatory), które po podłączeniu do prądu emitują środki chemiczne, zabijające komary.

Każdy z nas z pewnością nie raz na własnej skórze przekonał się co to znaczy „atak” chmary komarów, które nie dają chwili wytchnienia. W tropikalnych krajach wygląda to dużo gorzej. Bez specjalistycznych środków odstraszających komary nie da się normalnie funkcjonować. Polskie komary po swoim „ataku” pozostawią czerwony, swędzący bąbel, który zniknie po kilku dniach. W egzotycznym kraju taka sytuacja może zmienić całe nasze życie.

chmara komarów grafika

Jest wiele domowych sposobów, które radzą sobie lepiej lub gorzej z komarami. Jednak w sytuacji, gdy w grę wchodzi ochrona naszego zdrowia, warto stawiać na najlepsze, sprawdzone produkty. Na rynku dostępne są skuteczne i sprawdzone środki na komary. Najlepiej wybierać takie, które są rekomendowane przez WHO dla wyjeżdżających w regiony występowania malarii. Znaleźć je można na stronie: mugga.pl.

Zwykły preparat, który dobrze sprawdza się w Polsce, w tropikalnych warunkach może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Potrzeba większych dawek substancji odstraszających komary.

Wysokiej klasy preparaty są w stanie zapewnić nam spokój nawet na 9 godzin. Jednym z takich polecanych produktów jest Mugga Spray 50 % deet na komary i kleszcze. Idealnie sprawdzi się również dla osób przebywających w Polsce, które na co dzień mają kontakt z komarami i kleszczami np. myśliwi, wędkarze, leśniczy. Jest dla wszystkich lubiących spędzać wolny czas na łonie natury.

komary w lesie

Podsumowując, strach przed komarami nie powinien nas odstraszać od wyboru egzotycznych wakacji. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim wystarczy odpowiednia wiedza, przygotowanie oraz wysokiej jakości preparaty ochronne. Da nam to blisko 100% pewność, że z wymarzonych wakacji wrócimy cali i zdrowi.

materiał zewnętrzny

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego jest Tykocin. To niewielkie miasteczko bywa nazywane turystyczną perłą Podlasia. Czy faktycznie zasłużyło na tak zaszczytne miano? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki w Tykocinie!

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.