Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

podróż - porady

dzieci podróż

Podróżowanie z dzieckiem może wydawać się czymś niesamowicie trudnym, męczącym, a nawet niewykonalnym. Istnieją jednak patenty na to by odpowiednio przygotować się na taką podróż i z przyjemnością spędzić wyjazd z dzieckiem.

Przed wyjazdem warto opracować jego plan i spisać na kartce potrzebne i niezbędne rzeczy. Wyjeżdżając z dzieckiem taki plan warto opracować z odpowiednim wyprzedzeniem. Zobacz co radzi ekspert PlanetaDziecka.pl.

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? 

Planując podróż z dzieckiem oprócz podstawowych rzeczy jakimi jest plan podróży, oraz to co niezbędne czyli ubranka i niezbędne akcesoria takie jak zabawki, warto pamiętać o apteczce. Apteczka powinna być uzupełniona w podstawowe elementy potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy. Przed wyjazdem koniecznie należy sprawdzić, czy nie ma w niej podstawowych braków takich jak np. plastry czy woda utleniona. Planując wyjazd w okresie letnim pamiętajmy również o ochronie UV, kremy z filtrem są konieczne do ochrony delikatnej skóry dzieci, a także dorosłych. Warto wziąć również w podróż kosmetyki pełniące ochronę przed owadami. Ugryzienia komarów są dokuczliwe zwłaszcza dla dzieci, swędzą i bolą przez co dziecko traci radość z wyjazdu. Zapewnienie ochrony przed owadami uchroni dzieci przed nieprzyjemnym uczuciem ugryzień. Jeśli planujesz wyjazd z dziećmi poza granice kraju upewnij się, że jego dokumenty nie straciły ważności. Dowód tożsamości dziecka nie jest zazwyczaj tym co nosimy na co dzień przy sobie dlatego może zdarzyć się, że stracimy czujność i przegapimy datę końca jego ważności.

Podróżowanie samochodem 

Dziecko podczas podróży samochodem szybko zaczyna się nudzić i marudzić. W takim wypadku należy zadbać o zapewnienie dziecku wystarczającej ilości rozrywki. Dobrym sposobem jest zabranie do samochodu gier możliwych do zrealizowania, mogą być to gry słowne, gry na skojarzenia, rymowanki oraz zgadywanki. Wszystkie takie zabawy zaangażują Twoje dziecko do kreatywnego myślenia oraz skupienia się na wykonaniu zadania. W samochodzie można również czytać bajki lub słuchać audiobooków, śpiewanie piosenek to również fantastyczny pomysł na umilenie podróży. W przypadku kiedy to wszystko jest za mało warto mieć przy sobie „tajną broń” w postaci tabletu lub laptopa z bajkami animowanymi. Taki sposób spędzenia czasu, na pewni zadowoli Twoje zmęczone oraz marudne w podróży dziecko.  

Trzeba pamiętać również o bezpieczeństwie dziecka. Dzieci do 12 r.ż powinny siedzieć na foteliku ochronnym, dlatego zadbaj o to by był on dobrze zabezpieczony oraz zapięty. Pamiętaj o dobrze dobranym foteliku dostosowanym do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Zapewnienie dziecku bezpiecznej jazdy jest konieczne podczas każdej podróży.

Wady podróżowania z dzieckiem

Warto pamiętać, że mimo wszystko podróżowanie z dzieckiem nie sprawdzi się u każdego. Istnieje ryzyko, że niestety zawsze może pójść coś nie tak, coś na co się nie przygotowałeś/aś lub coś co nie jest zależne od Ciebie. Możliwe, że Twoje dziecko w najmniej oczekiwanym momencie wybrudzi samo siebie lub Ciebie, zwymiotuje lub zgubi coś bez czego nie może zasnąć. Lecąc samolotem dziecko może płakać przez kilka godzin, a Ty spotkasz się z niemiłymi spojrzeniami współpasażerów skierowanymi w Twoją stronę. Podróżując trzeba być przygotowanym na wiele scenariuszy i dla niektórych rodziców będzie wiązało się to z ogromnym wyzwaniem. Ci którzy nie do końca sobie z nim poradzą, będą mieli na swoim koncie nieudany urlop i wrócą jeszcze bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem. Jednak nie warto się zniechęcać. Starsze dzieci nie sprawiają dużych problemów i podróżowanie z nimi może wiązać się tylko z przyjemnością. Dlatego warto odczekać kilka lat i spróbować ponownie.