Jak się przygotować do zimowej wyprawy górskiej?

Chcąc dobrze przygotować się do zimowej wyprawy w góry, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O tej porze roku warunki turystyczne są trudne. Komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo w trakcie wszelkich aktywności to podstawa, abyśmy mogli wrócić do domu cali i zdrowi. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam przygotować się na każdą ewentualność.

wyprawa górska grafika

Chcąc dobrze przygotować się do zimowej wyprawy w góry, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O tej porze roku warunki turystyczne są trudne. Komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo w trakcie wszelkich aktywności to podstawa, abyśmy mogli wrócić do domu cali i zdrowi. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nam przygotować się na każdą ewentualność.

Przygotowania możemy podzielić na kilka etapów.

  • Plan trasy, telefony alarmowe, przygotowanie merytoryczne

To podstawowy i najważniejszy punkt! Zaplanowanie trasy pozwoli na wstępne przewidzenie warunków, jakie będziemy mogli na niej napotkać. Wybierajmy uczęszczane, znane szlaki ze schroniskami, w których będzie można się schować i odpocząć w razie potrzeby. Oceńmy również stopień trudności wybranej trasy pod kątem kondycji swojej i współtowarzyszy podróży.

Sprawdźmy zagrożenia lawinowe. Możemy się skontaktować z GOPR lub TOPR w celu otrzymania aktualnych informacji. Komunikaty pogodowe Instytutu Meteorologii również będą pomocne. Nie wybierajmy się w góry, jeżeli warunki mogą być zbyt trudne lub niebezpieczne.

Zapiszmy sobie numery alarmowe do służb ratunkowych (w wysokich partiach gór zasięg umożliwi połączenie telefoniczne, ale nie zawsze dostęp do internetu). Poinformujmy bliską osobę, że wybieramy się w góry i jaką trasą będziemy się poruszać. W trakcie wędrówki trzymajmy się obranego szlaku. Te kilka kroków podjętych zanim jeszcze ruszymy w drogę, może być kluczowych dla naszego zdrowia i życia.

  • Odpowiedni strój

Strój trekkingowy jest ważny o każdej porze roku, jednak zimą jest on wręcz kluczowy. W Polsce pogoda bywa zmienna i kapryśna, co przekłada się często na komfort podejmowanych aktywności. Zimy potrafią być bardzo mroźne i wilgotne. Dlatego planując wycieczkę w góry, powinniśmy skompletować odpowiednie elementy garderoby.

Po pierwsze – bielizna termoaktywna męska i damska. Modele różnią się krojem, dlatego warto wybierać bieliznę przeznaczoną dla kobiet lub mężczyzn. W tym dziale znajdziemy między innymi kalesony oraz topy i koszulki. Bielizna termoaktywna powinna być wykonana z oddychających, szybko schnących materiałów. Jej zadaniem jest izolowanie ciała od niskich temperatur i dogrzewanie.

Skarpety trekkingowe są szalenie istotne. Zwykłe skarpetki nie będą dobrze chronić naszej stopy przed zimnem, potem czy otarciami. Zainwestujmy w porządne skarpety turystyczne, aby nasze stopy mogły nieść nas przez górskie szlaki przez cały dzień.

Ocieplane spodnie zimowe trekkingowe oraz puchowe kurtki zimowe to idealne rozwiązanie podczas górskich wypraw. Oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu ciepła w chłodne dni mają też za zadanie chronić nas przed deszczem, śniegiem i wiatrem. To odzież, na którą zdecydowanie warto wydać więcej pieniędzy i postawić na wysoką jakość.

Sportowe rękawiczki zimowe i łapawice będą chronić nasze dłonie przed odmrożeniem i ułatwią wspinaczkę. Stuptuty, czyli ochraniacze będą dodatkowo zabezpieczać nasze nogi i stopy przed śniegiem i zimnem.

Ostatnim i jednym z najważniejszych elementów stroju na wyprawę górską są oczywiście buty. Wysokie buty trekkingowe są wykonane tak, aby zapewniać wygodę, komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówek. Wybierzmy model wykonany z nieprzemakalnych materiałów oraz odpowiednim ociepleniem idealnym na zimę.

zimowe wyprawy górskie grafika

  • Akcesoria

Głównym akcesorium, które musimy posiadać, jest odpowiedniej wielkości plecak. Rozmiar dobieramy w zależności od tego, jak długa będzie nasza wyprawa i ile sprzętu jest nam potrzebne. Co pakujemy do środka?

Niezbędne na pewno okażą się latarka-czołówka i scyzoryk. Warto mieć ze sobą również kije trekkingowe, które mogą okazać się niezbędną podporą podczas trudniejszych podejść. Na oblodzonym terenie raki na buty to konieczność – je również weźmy ze sobą.

Jeżeli chcemy nocować w plenerze, konieczne będą odpowiedni namiot i śpiwór przystosowane do zimowych temperatur.

  • Napoje i żywność

Są niezbędne, gdyż dodają energii i rozgrzewają. Na krótkie trasy wystarczy woda w butelce wielorazowego użytku oraz termos z gorącym napojem – kawą lub herbatą. Na dłuższą wycieczkę zabierzmy ze sobą również kuchenkę turystyczną oraz odpowiednie naczynia i sztućce. Z ich pomocą przygotujemy i spożyjemy pożywny posiłek.

Żywność liofilizowana fantastycznie sprawdzi się podczas zimowych wypraw górskich. To kompletne dania zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do ich przygotowania wystarczy tylko gorąca woda – po zalaniu wystarczy wymieszać i chwilę odczekać. Posiłki są pakowane próżniowo, są lekkie i zajmują niewiele miejsca w plecaku. Wśród nich znajdziemy śniadania, obiady czy przekąski.

Dzięki przygotowaniu zgodnie z naszym poradnikiem możecie mieć pewność, że Wasza zimowa wyprawa w góry będzie udana i bezpieczna. Pamiętajcie, aby w górach być ostrożnym i obserwować swoje otoczenie. Reagujcie, jeżeli tylko coś będzie nie tak. W końcu turystyczne wojaże powinny być przede wszystkim źródłem przyjemności i spokojnego obcowania z naturą. Udanych wędrówek!

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka

Halloween

  • Gdzie i kiedy powstało Halloween?
  • Co oznacza słowo Halloween?
  • Dlaczego Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween?
  • Czemu Halloween jest 31 października?

Zobacz odpowiedzistrzałka