Jeśli, snowboard i narty, to tylko narty w Alpach Francuskich!

Czasy, gdy byliśmy skazani na wyjazd na narty wyłącznie do krajów demokracji ludowej (skąd inąd tereny w Karpatach rumuńskich czy u naszych bezpośrednich, południowych sąsiadów są przepiękne i atrakcyjne pod względem turystycznym), na szczęście odeszły w niebyt. Dziś możemy przebierać wśród ofert biur podróży i wśród obiektów hotelowych i kurortów z wieloma trasami, atrakcjami dodatkowymi i lokalną specyfiką kulinarną i etnograficzną. W tej perspektywie wyjazd na narty w Alpach Francuskich jawi się jako świetne rozwiązanie na spędzenie czasu świątecznego lub ferii szkolnych.
Alpy, narty grafika

Narty w Alpach Francuskich – dlaczego akurat tam na ferie lub święta?

Obecnie w dolinach alpejskich rozłożyły się urokliwe wioski i miasteczka, a dookoła nich powstały ogromne kompleksy narciarskie, natomiast jeszcze kilkaset lat temu były one terenem ustawicznych wędrówek ludów. W czasach ekspansji Rzymu i potem wczesnego średniowiecza, tereny te były nawiedzane przez plemiona celtyckie lub germańskie. Dzięki tym zaszłościom historycznym mamy szansę, wybierając się na narty w Alpach Francuskich, nie tylko uprawiać nasz ukochany sport, lecz także choć trochę doświadczyć innych zwyczajów, odmiennej kultury kulinarnej i obejrzeć nieco odmienną architekturę śródgórskich miejscowości, jakże odmienną od naszych tatrzańskich miasteczek i wsi.

alpy narty grafika2

Sezon 2019/2020 w Alpach Francuskich

Alpy po „francuskiej stronie” tych gór, zajmują, generalnie rzecz ujmując, wschodnią cześć tego kraju, przy czym pasmo to rozciąga się na długości około 400 km. Jest to tak duży i różnorodny pod względem geologicznym i przyrodniczym obszar, że utożsamianie go wyłącznie z najwyższym szczytem Alp, czyli górą Mont Blanc (4807 m n.p.m) jest sporym nadużyciem i błędem.

Francja oferuje bowiem kilka alpejskich regionów (oczywiście, ze znakomitymi ośrodkami narciarskimi), z których najważniejszymi chyba są: Alpy Delfinackie i Isere, Alpy Prowansalskie, Alpy Sabaudzkie i Górna Sabaudia oraz tzw. Alpy Wysokie. Natomiast, jeśli chcielibyśmy wymienić regiony „narciarskie” powinniśmy wspomnieć o: Les Sybelles, regionie Trzy Doliny i wchodząca w skład Val Thorens, Val Cenis, Valmeinier/Valloire. Każdy z tych regionów oferuje zróżnicowane pod względem trudności i długości trasy zjazdowe, świetne przygotowaną infrastrukturę oraz zaplecze hotelowe. Przykładowo wymieńmy chociażby subregion skupiony wokół masywu granicznej, pomiędzy Francją a Włochami, najwyższej góry Europy – Mont Blanc, u podnóża której rozłożyły się miejscowości: Chamonix-Mont-Blanc, Saint-Gervais-les-Bains oraz Les Houches, a po włoskiej stronie masywu, równie znany kurort, już w dolinie Aosty, Courmayeur. Wszelkie sporty zimowe, a więc i narty w Alpach Francuskich mają w tym regionie długą tradycję, której zwieńczeniem była organizacja pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich w roku 1937, właśnie w Chamonix.

Artykuł powstał we współpracy z https://nanarty.pl/narty-alpy-francuskie/

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka