Kolorado, czyli najlepsze miejsca do życia w Stanach Zjednoczonych

porady, Stany Zjednoczone

Kolorado

Gdzie w USA żyje się najlepiej? Jaką lokalizację brać pod uwagę w kontekście ewentualnej wyprowadzki za ocean? Analiza rankingu US News&World pokazuje, jak bardzo zmieniają się w tym kontekście upodobania samych Amerykanów.

Kiedy poproszono ich o wskazanie, gdzie chcieliby żyć, wcale nie wskazywali na to, co kojarzy się z USA. Nie ma więc drapaczy chmur w Nowym Jorku. Nie ma – co zaskoczenie – plaż Kalifornii. Nie ma również wiejskich klimatów rancza. Tysiące osób odpowiadało na to pytanie nieco inaczej. Jak twierdzą analitycy – to efekt m.in. pandemii COVID-19 i tego, jak codzienność zawodową zmienił internet.

Kolorado kusi młodych Amerykanów

W rankingu zwyciężyło niespodziewanie Boulder. To 300-tysięczne miasto ok. 50 km od Denver. Stanowi część tej 3-milionowej metropolii. Doceniane są m.in. naturalny krajobraz, pobliże Gór Skalistych i możliwości rynku pracy. Co ciekawe, drugie miejsce w tym zestawieniu zajęło samo Denver. W najlepszej piątce są również Colorado Springs i Fort Collins. W ten sposób samo Kolorado całkowicie zdominowało ranking – ku zaskoczeniu jego twórców.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć planując przenosiny do pierwszego w rankingu Boulder? Prawie 150-metrowy dom przy Mountain Meadows – z widokiem na góry i wyposażony w trzy sypialnie i dwie łazienki – to koszt 625 tys. dolarów. Cena zaskakująca biorąc pod uwagę, że koszt 2 mln zł odpowiada np. nieruchomościom w Polsce. Sama wysyłka do USA np. swoich bagaży pochłonęłaby kilka tys. zł. Jak pokazuje analiza platformy KurJerzy.pl, przesłanie 70-kilogramowej paczki to wydatek ok. 1050 zł brutto.

Gdzie warto zamieszkać w USA?

Jedyną lokalizacją, która w czołowej piątce rozdzieliła miasta z Kolorado jest Austin w Teksasie. Dotychczas, w trzech poprzednich rankingach był to niekwestionowany lider zestawień. Bardzo ciekawy jest z kolei spadek w rankingu Nowego Jorku. Paradoksalnie i tak dotychczas Big Apple nie cieszyło się w tym kontekście szczególną popularnością. Nowy Jork zajmował bowiem dopiero 31 pozycję na liście najbardziej pożądanych lokalizacji w USA. Pandemia i ograniczenia – np. trend do wyprowadzki z dala od metropolii i praca zdalna przez internet – sprawiły, że w tegorocznym rankingu spadł aż na 131 lokatę. Podobnie stało się – choć w mniejszym zakresie – z Waszyngtonem. W ubiegłorocznym rankingu był na 11 miejscu. Obecnie klasyfikuje się go na dopiero 30 pozycji.

Jeśli patrzeć na amerykańskie miasta pod kątem wzrostu ich popularności w kontekście oceny warunków do życia, ciekawym przypadkiem jest Myrtle Beach w Południowej Karolinie. To 30-tysięczny ośrodek turystyczny nad Atlantykiem – w rankingu wzrósł o 49 pozycji. Nieco mniejsza dynamika cechuje Charlotte w Północnej Karolinie – to jedna z lokalizacji, które cieszą się szczególną popularnością wśród osób z młodego pokolenia. Warto zauważyć również, że nie wszystkie duże miasta postrzegane są gorzej niż dotychczas. Boston – również metropolia – znalazł się na 18 pozycji, co dało mu wzrost o dziewięć miejsc. To efekt bardzo atrakcyjnego rynku pracy. Niewątpliwie widać więc, że najlepsze miasta do życia w USA postrzegane są dziś głównie przez pryzmat natury, swoistej ucieczki od klimatu metropolitalnego – głównym atutem dużych miast pozostają atrakcyjne możliwości zatrudnienia.

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Kolonie dla młodego artysty – letnie propozycje

Pierwsze promienie słońca skłaniają do rozmyślania o nadchodzących wakacjach. Ponieważ ostatnie miesiące są trudne dla wszystkich, w tym dla młodzieży uczącej się w trybie zdalnym, warto zaplanować coś specjalnego.

Kubek termiczny na wyprawach górskich

Kubek termiczny na wyprawach górskich

Wyprawa w góry to oprócz wyjazdu nad morze jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży. Każda osoba wybierająca się na górskie szlaki, powinna być do tego bardzo dobrze przygotowana. Trzeba pamiętać, że dla dzieci jest to duża wyprawa – o wiele większa niż spacer po parku – i może stać się coś nieoczekiwanego. Warto być przygotowanym na różne okoliczności.

Wybieramy hamak do ogrodu. Który z nich uprzyjemni leniwe popołudnie?

Wybieramy hamak do ogrodu. Który z nich uprzyjemni leniwe popołudnie?

Wiosna tuż-tuż, dlatego pora rozważyć wybór odpowiednich mebli do ogrodu. O ile zakup zestawu z technorattanu czy drewna nie powinien stanowić większego problemu, o tyle wybór hamaka może budzić więcej wątpliwości. Sprawdź, czym się kierować, kupując nowy produkt. Jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę?

Choroby roślin, które zdarzają się w każdym ogrodzie

Choroby roślin, które zdarzają się w każdym ogrodzie

Zbliża się wiosna, przyroda budzić się do życia. Jest to szczególna pora roku dla każdego ogrodnika. Wysiew nasion, przycinanie pędów, sadzenie i nawożenie roślin to podstawowe prace, które trzeba wykonać, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem. Nie zawsze jednak, pomimo naszych usilnych starań udaje się uzyskać oczekiwane efekty. Rośliny osłabione trudnymi warunkami panującymi podczas zimy narażone są na ataki różnych chorób. W razie infekcji prawidłowa ocena sytuacji i natychmiastowe podjęcie działania może uratować nasz ogród.