kultura w Meksyku grafika

Kultura i obyczaje w Meksyku

Meksykanie to towarzyski i wesoły naród. Cechuje ich ogromne zamiłowanie do tańca i muzyki, zwłaszcza ranchero i mariachi. Odwiedzając Meksyk, mamy niepowtarzalną okazję spróbować smacznych regionalnych potraw i poznać bliżej zwyczaje rodowitych mieszkańców tego państwa.

Kraj ten położony jest w Ameryce Północnej. Od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. Stolica, czyli Meksyk, należy do najbardziej zaludnionych miast na całym świecie. Państwo charakteryzują barwne i zatłoczone miasta pełne atrakcji dla turystów. Sami Meksykanie to naród wyjątkowo towarzyski, spontaniczny i pozytywnie nastawiony do świata. Do Meksyku można dostać się drogą lotniczą. Atrakcyjne połączenia dostępne są na stronie: https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Meksyk-MX/

Tradycje świąteczne Meksykanów

Meksykanie uwielbiają świętować. Jest bardzo prawdopodobne, że osoby, które postanowią spędzić wakacje w Meksyku, trafią na obchody jakiegoś święta. Wiara u Meksykanów ma nieco inny charakter niż np. w Polsce, o czym świadczy chociażby sposób spędzania Święta Zmarłych. Polacy wówczas pogrążają się w zadumie i spokojnej modlitwie, natomiast mieszkańcy Meksyku hucznie świętują przy suto zastawionych stołach, bardzo często tuż nad grobami zmarłych bliskich. 1 i 2 listopada widok biesiadujących ludzi na cmentarzu nikogo nie dziwi. Tuż przed Świętem Zmarłych, 31 października, obchodzi się dzień, w którym na Ziemię przybywają dusze zmarłych dzieci. Wówczas Meksykanie przygotowują im w domach ubranka i ulubione zabawki. 

Kolejne, równie ważne święto meksykańskie to Semana Santa, czyli obchody Tygodnia Wielkanocnego. Wówczas przez ulice miast przechodzą specjalnie przygotowane procesje, odtwarzające drogę krzyżową przebytą przez Jezusa. W Meksyku istotną datą jest również dzień 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 15 września (Narodowe Święto Niepodległości).

Taniec i muzyka 

Mieszkańców Meksyku cechuje wielkie zamiłowanie do muzyki i tańca. Jednym z tradycyjnych tańców meksykańskich (a przy tym spektakularnym widowiskiem) jest Valadores, czyli podniebny taniec prezentowany przez ludzi przebranych za orły i zwisających na linach. W Meksyku bardzo popularna jest ludowa muzyka, zwłaszcza ranchero i mariachi. Barwnie ubranych muzykantów grających na mandolinach i gitarach można spotkać na ulicach miast, w restauracjach, a nawet w autobusach. 

Tradycyjna kuchnia meksykańska 

Kuchnia to ważny element meksykańskiej kultury. Meksykanie uwielbiają jeść bardzo ostre potrawy, dlatego próbując czegoś po raz pierwszy, warto zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie jest się miłośnikiem pikantnych przypraw. Meksykańska kuchnia opiera się głównie na daniach mięsnych i tortillach, np. gringas, czyli z mąki pszennej bądź kukurydzianej. Do popularnych potraw, jakie warto spróbować, spędzając urlop w Meksyku, należą: taco (mięso wołowe z warzywami zawinięte w tortilli), quesadilla (serowe nadzienie w dwóch plackach tortilli), tamales (rodzaj pierogów pieczonych w liściach kukurydzy). Odwiedzając Meksyk, powinno się również spróbować owoców morza, zwłaszcza krewetek jedzonych razem ze skorupką, a także Cafe de Olla, czyli bardzo słodkiej kawy z cynamonem, podawanej w glinianym dzbanku. 

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka