wyprawa rowerowa grafika

Kupujemy rower MTB!

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, idealna pora na rower. Dni stają się coraz dłuższe, przyroda budzi się do życia, robi się coraz cieplej. Wszystko to pozytywnie nastraja do działania. Pora ruszyć w nieznane!

Jazda na rowerze jest świetnym pomysłem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przemieszczanie się w tempie 10-15 km/h pozwala nam w pełni cieszyć się mijanymi widokami nie tracąc przy tym dużo sił. W ciągu jednej całodniowej przejażdżki możemy bez większego problemu pokonać dystans ponad 50 km odwiedzając piękne miejsca w okolicy. Z roku na rok stan szlaków rowerowych znacznie się poprawia co w znaczący sposób wpływa na komfort jazdy. Coraz więcej miejsc można odwiedzić omijając ruchliwe drogi, co jest bardzo dużym plusem, gdy wybieramy się na przejażdżkę całą rodziną.

Przygotowania do sezonu rowerowego

Doprowadzenie roweru do stanu używalności, po wielu latach stania w piwnicy może okazać się czasochłonne i kosztowne. Warto już teraz pomyśleć o wizycie w serwisie, gdzie specjaliści ocenią czy warto naprawiać, czy lepiej kupić nowy rower.

Zakup roweru jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Coraz modniejsze staje się jeżdżenie rowerem do pracy, co pozwala zaoszczędzić na biletach komunikacji miejskiej lub paliwie. Przede wszystkim jest to inwestycja w swoje zdrowie. Zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, rozładowanie stresu, poprawa kondycji… Można długo wymieniać pozytywy płynące z jazdy na rowerze, które w żaden sposób nie da się przeliczyć na pieniądze. Zdrowie jest bezcenne.

rower grafika

Co w sytuacji, kiedy nie mamy pieniędzy na zakup dobrego roweru?

Ja osobiście wychodzę z założenia, że lepiej mieć tani, gorszej jakości rower, niż nie mieć w ogóle. Ważne jest, aby polubić tą wolność jaką dają przejażdżki. Poczuć zastrzyk endorfin. Gdy już zakochamy się w takiej formie spędzania wolnego czasu, szybko znajdą się pieniądze na zakup lepszego modelu.

Miejski, szosowy, a może MTB? Jaki rower wybrać?

Przed wyborem roweru warto zastanowić się do jakiego typu jazdy będziemy go najczęściej używać. Jeżeli planujemy przemieszczać się szybko po mieście, najlepiej wybrać rower miejski. Chcąc pokonywać duże dystanse idealnie sprawdzi się rower szosowy. Pragnąc kontaktu z naturą, najlepiej wybrać rower górki (MTB). Są również typowo turystyczne rowery trekkingowe.

Z racji tego, że zbliża się wiosna i warto jak najwięcej czasu spędzać blisko budzącej się do życia przyrody, w artykule tym bliżej przyjrzymy się rowerom MTB.

Co to znaczy rower MTB?

MTB to skrót pochodzący od angielskiego Mountain Terrain Bike (rower górski). Jest to rower stworzony do jazdy po trudnym terenie. Szerokie, wzmacniane opony oraz amortyzatory pozwalają pokonywać najbardziej wymagające trasy. Geometria ramy wymusza od nas przyjęcie mocno pochylonej pozycji, co stabilizuje jazdę podczas stromych podjazdów. Jest to najczęściej wybierany rower w Polsce.

Rowery MTB plusy i minusy

  • doskonale sprawdza się na trudnych, górskich trasach,
  • łatwo pokonuje piaszczyste ścieżki,
  • dobra amortyzacja,
  • świetnie sobie radzi w ciężkich warunkach pogodowych.
  • szerokie opony utrudniają jazdę po asfalcie,
  • duża waga,
  • geometra ramy dostosowana do tras górskich, może być niewygodna na dłuższych trasach po płaskim terenie.

Rowery MTB idealnie sprawdzą się dla osób zaczynających przygodę z rowerem. Świadomość, że wszędzie damy radę nim wjechać, daje nam ogromne poczucie wolności. Zero ograniczeń. Nie musimy się martwić tym, że droga nagle się skończy… Nic nas nie zatrzyma.

rower grafika2

Jaki rower na sezon 2020?

Rok 2020 zapowiada się wyjątkowo ciepło i słonecznie. Da nam to wiele miesięcy idealnej pogody do jazdy na rowerze.

Firmy rowerowe każdego roku wypuszczają na rynek nowe, ulepszone modele rowerów. Wprowadzane są nowoczesne rozwiązania technologiczne mające na celu zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Wiosna jest bardzo dobrym momentem na zakup roweru. Wiele firm organizuje tzw. „czyszczenie magazynów”. Można trafić na bardzo ciekawe oferty w dobrej cenie. Przykładowo rowery MTB firmy Indiana wyposażone w trwały i niezawodny osprzęt znanych firm (Shimano, Rockshox, Suntour) nawet o 20% taniej. Obejrzeć je można w sklepach MediaExpert.

Zakup roweru w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet?

Rower najlepiej wybrać w sklepie stacjonarnym. Przed podjęciem decyzji, możemy go dotknąć, obejrzeć z każdej strony, zmierzyć oraz co najważniejsze uzyskać fachową poradę. Dobrze jest móc rower poczuć, przejechać się na nim. Dwa z pozoru identyczne rowery mogą całkowicie inaczej zachowywać się podczas jazdy.

Nowy czy używany?

Decydując się na pierwszy rower lepiej kupić nowy. Zapach świeżości, idealny stan, piękny wygląd da nam dużo większą frajdę niż rower z lepszymi parametrami technicznymi, ale ze śladami użytkowania. Z roku na rok rowery są coraz lepsze pod względem technologicznym. Dzisiejszy rower za 2000 zł może okazać się dużo lepszy pod wieloma względami od roweru za 10 tysięcy z przed 20 lat.

Na koniec pamiętajcie o zakupie dobrej jakości kasku. Bezpieczeństwo najważniejsze. Przydadzą się również rękawiczki, pompkę i podstawowe narzędzia naprawcze. Gdy już wszystko mamy pora ruszać w nieznane! Do zobaczenia na szlaku.

...