Pałac w Lubniewicach

Pałac w Lubniewicach

Lubuskie atrakcje turystyczne

Przy bliższym poznaniu okazuje się, że lubuskie to nie tylko region tranzytowy, ale może być również docelowy dla wielu turystów. Nadal jest to jednak region mało znany i wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z licznych atrakcji województwa.

Województwo lubuskie ma obszary cenne kulturowo i przyrodniczo, na których opiera się rozwój turystyki w tym regionie. Turyści przyjeżdżają w lubuskie zobaczyć Park Mużakowski, Park Narodowy 'Ujście Warty”, Drawieński Park Narodowy i inne przyrodnicze atrakcje. Doskonałą okazją do zaprezentowania regionu jest PolandRock Festiwal w Kostrzynie, zwłaszcza, że obok Kostrzyna jest kilka ciekawych atrakcji turystycznych, choćby wspomniany Park Narodowy 'Ujście Warty”. Jednak, czy region potrafi to wykorzystać? Jeśli znikomy procent uczestników festiwalu zainteresuje się innymi atrakcjami, to i tak mogą to być setki, jeśli nie tysiące ludzi. Tuż obok festiwalowego pola, w zasadzie za płotem jest Fort Sarbinowo, największy pomocniczy fort twierdzy Kostrzyn, ale z roku na rok niszczeje i nie jest wykorzystywany turystycznie. We wsi obok, jest piękny pałac w Dąbroszynie i zabytkowy park (w zasadzie są dwa parki) należący do gminy Witnica. Tylko co z tego, jeśli jest zamknięty. Na polder północny Parku Narodowego „Ujście Warty” można dojechać tylko samochodem terenowym, a mapki terenów Parku nie zachęcają do odwiedzin. Można by tak długo wymieniać. Owszem, ludzie na festiwalu przyjechali po inna rozrywkę, ale warto im uświadomić, że warto tutaj przyjechać również w innym terminie.

grafika

Zajmijmy się jednak tym co ciekawe w lubuskim. Są dwie fajne miejscowości, z cudownym mikroklimatem, położone nad jeziorami – Łagów i Lubniewice. To miejscowości wypoczynkowe dla turystów lubiących wakacje w lasach nad jeziorami , ale także miejscowości z historią. Łagów pochodzi z XIII wieku, chociaż na Sokolej Górze istniał starszy gród. Wieś była własnością templariuszy, a po ich rozwiązaniu przeszła w ręce margrabiów brandenburskich. W połowi XIV wieku majątek i wieś kupili Joannici, którzy zbudowali zamek jako siedzibę komandorii i przejściowo Baliwatu Brandenburskiego. Zamek zbudowano na niewielkim wzgórzu położonym między dwoma jeziorami, obok ważnego szlaku handlowego, którym Joannici mieli się opiekować. Miejsce budowy zamku było więc dobrze wybrane pod kątem strategicznym i walorów obronnych lokalizacji. Na początku był to duży dom mieszkalny, wieża i brama wplecione w mur kurtynowy. Z czasem dobudowano trzy pozostałe skrzydła, podwyższono wieżę, zbudowano basztę bramną i „szyję”, a całe założenie otoczono wysokim murem. Teren wewnątrz murów wyrównano, przez co mury zewnętrzne stały się murami oporowymi (więcej o zamku – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/ ). W czasie wojny trzydziestoletniej zamek zajęli Szwedzi, a Brandenburczycy bezskutecznie próbowali go odzyskać i to była cała wojenna historia tego zamku. Przetrwał również inne wojny i dzisiaj jest jednym z lepiej zachowanych zamków zbudowanych przez zakon Joannitów.

Zamek w Lagowie

Zamek w Lagowie

Lubniewice datują się na koniec XIII wieku, w tamtym okresie przez pewnie czas należały do księstwa Głogowskiego. Miasto rozwijało się dzięki rzemiosłu, w XVIII wieku rozwinęła się hodowla jedwabników i handel suknem. Dzisiaj jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, korzystająca z korzystnego położenia, lasów i jezior. W Lubniewicach zbudowano 2 pałace, które w przeszłości były wykorzystywane, bywał tutaj Michalina wisłocka, której poświęcono stary pałacowy park. Dzisiaj są własnością warszawskiej fundacji i są niedostępne (nie są odnowione). W 1812 roku zbudowano pałac dla rodziny von Waldow, klasycystyczny budynek określany dzisiaj jako „stary zamek” . W drugiej połowie XIX wieku pałac rozbudowano. Po wojnie pałac pełnił funkcje szkoły i ośrodka wypoczynkowego, więc w trakcie przebudowy zmieniono układ wnętrz. Nowy pałac zbudowany został po drugiej stronie zatoki, nad jeziorem w latach 1909-11 i nosi zwyczajowa nazwę 'Nowy Zamek”. Po wojnie w pałacu była szkoła z internatem, później ośrodek wczasowy, obecnie stoi nieużytkowany. Nie wiadomo jakie są zamiary właściciela. Szkoda, bo byłaby wspaniała atrakcja turystyczna w regionie. Zdjęcia pałacu zza ogrodzenia – https://discover.pl/palac-w-lubniewicach/ .

Przykładów ciekawych zabytków i miejsc w regionie lubuskim jest dużo więcej. Trzeba ich szukać na własna rękę, ponieważ nie ma dobrego portalu turystycznego, który prezentowałby, pełna ofertę.

...