Luksusowe wakacje: w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii?

Grecja, podróż - porady

wakacje w Grecji

Wakacje w Europie mają dużo plusów – poczynając od strony formalności i podróżowania wyłącznie na ważny dowód osobisty, przez różnorodność kierunków do wybrania, aż do bliskości destynacji, dzięki czemu czas nie jest ograniczeniem! W Europie też ma się okazję skorzystania z usług najlepszych na świecie hoteli, których poziomu mogą pozazdrościć hotelarze z innych kontynentów. Oferta usług jest bardzo bogata, a atrakcji i ciekawych miejsc nie brakuje. Zastanawiacie się, czy nie spędzić urlopu w Grecji, Hiszpanii lub Portugalii? Każdy z tych krajów zachwyca długą historią i fascynującą kulturą, licznymi zabytkami i niezwykłym krajobrazem. Podróżując do tych krajów można liczyć i na wypoczynek i na zwiedzanie! Które miejsca wybrać na luksusowe wakacje?

Na tropie historii – stolice i historyczne miasta

Zarówno Grecja, Hiszpania, jak i Portugalia mogą poszczycić się bogatą historią, która kształtowała kulturę europejską. Obszar kontynentalny tych krajów skrywa nieprawdopodobną ilość wspaniałej architektury, muzeów i galerii sztuki, zabytkowych katedr i kościołów oraz historycznych centrów miast – nie tylko stolic. Zaczynając od Grecji – wiele lotów na greckie wyspy można połączyć z city breakiem w Atenach. W jeden dzień można tu przejść 2,5 kilometrową Ścieżkę Archeologiczną, która wiedzie od wzgórza Akropol i Partnenonu, przez Świątynię Nike, Erechtejon i Muzeum Akropolu. Warto także udać się do malowniczych ateńskich dzielnic, Pláka i Anafiotika, gdzie można poczuć sielską atmosferę, zjeść dobry lunch i odetchnąć po emocjonujących wycieczkach wśród starożytnych ruin.

W Atenach odwiedźcie także Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Świątynię Zeusa Olimpijskiego, Muzeum Bizantyńskie i Stadion Olimpijski. W Portugalii na pewno zahaczycie o Lizbonę, stolicę ze słynnymi żółtymi tramwajami, przy których fotografują się turyści. To piękne miasto z bogatą historią, które zachwyca kolorową architekturą i swobodnym klimatem. Zanim udacie się na podbój innych miejsc w Portugalii, takich jak Azory czy Madera, polecamy poświęcić trochę czasu na stolicę. Najbardziej rozpoznawalna z głównych atrakcji Lizbony, Zamek św. Jerzego, jest położona w pobliżu Alfamy na szczycie wzgórza z widokiem na stolicę Portugalii. To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Lizbonie. Imponujące muzeum i fascynujące stanowisko archeologiczne sprawiają, że zamek jest świetną okazją na wycieczkę dla całej rodziny, a dzieciom szczególnie spodoba się wspinaczka po solidnych murach i wieżach otaczających teren.

Jednak Punktem kulminacyjnym każdej wycieczki po Lizbone jest XVI-wieczny klasztor Hieronimitów, jeden z największych zabytków Portugalii, o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym, zasługującym na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W stolicy Portugalii warto wybrać się także do oceanarium, Muzeum Narodowego Sztuki Antycznej, wierzę Belem oraz na słynny most Vasco da Gama. Zwiedzając Hiszpanię, wylądujecie prawdopodobnie w Madrycie lub Barcelonie i każde z tych miast zasługuje na uwagę! Miłośnicy fantazyjnej architektury odnajdą się w Barcelonie, która żyje duchem artysty Gaudiego, a fani serialu „Dom z papieru” na pewno zechcą zobaczyć filmową scenerię w Madrycie.

Rajskie scenerie – najpiękniejsze wyspy w Europie

Piękne krajobrazy, piaszczyste plaże, palmy i turkusową wodę mają do zaoferowania wszystkie z tych krajów. Zacznijmy od Hiszpanii, która oprócz Słonecznego Wybrzeża – Costa del Sol – posiada kilka wysp, w tym znaną z imprez Ibizę i skalistą Majorkę. Europejskie kierunki mogą naprawdę pod tym względem zaskoczyć. Jeśli chodzi o inne hiszpańskie perełki i miejsca, w których można spędzić udany wypoczynek, to wiele osób lubi Wyspy Kanaryjskie. Jeśli chodzi zaś o królową rajskich wysp w Europie, Grecję, na luksusowe wakacje polecane są m.in. Santorini, Mykonos i Kreta.

Greckie wyspy wyróżnia architektura – typowym krajobrazem jest niska zabudowa z bielonymi domkami i niebieskimi dachami, które wyłaniają się spośród skał. W Grecji osoby lubiące ekskluzywne wakacje mogą cieszyć się ogromnym wyborem hoteli w najwyższym standardzie. Największymi atrakcjami cieszą się te, które posiadają wille z prywatnymi basenami w … jaskiniach. Przejść obojętnie nie można też obok greckiej kuchni i win – oliwki, pomidory, sałata, fantastyczne sery i jedzenie skropione oliwą z oliwek smakują wybornie i łatwo dzięki nim zrobić romantyczną kolację o zachodzie słońca. Natomiast w Portugalii, oprócz wyspy wiecznej wiosny – Madery, i krainy zieloności i wulkanów z czarnymi plażami, Azorów, z plaż można korzystać np. w Algarve. Z tej strony wybrzeża Oceanu Atlantyckiego można podziwiać słynne pomarańczowe jaskinie i bezludne wysepki. Algarve to bardzo turystyczny region, co jednak nie powinno zniechęcać – posiada świetną infrastrukturę turystyczną i wiele atrakcji, stąd poleca się go na wakacje dla rodzin z dziećmi.