Mało znane fakty o Bałtyku

podróż - porady, Polska, polskie morze

Bałtyk

Mało znane fakty o Bałtyku

Bałtyk, szczególnie w tym roku, to główny kierunek wakacyjnych wojaży. Ale czy wiesz, że zanim morze było morzem, funkcjonowało jako jezioro? A w przeszłości doświadczyło tsunami, zalewając domy? To niejedyne zaskakujące fakty dotyczące morza, które wielu Polaków uwielbia odwiedzać w sezonie wakacyjnym.

Bałtyk jest jednym z najmłodszych mórz i zarazem jednym z mniejszych na świecie. I jednym z najsłodszych mórz na ziemi. Linia brzegowa ma długość ok 8100 km i jest mocno urozmaicona. Ciekawostką są długie piaszczyste plaże, choć dla nas to być może coś normalnego, to nie każde morze ma takie otoczenie.

Początki Morza Bałtyckiego

Sięgają one 13-14 tys. lat wstecz. Bałtyk powstał na skutek stopnienia lądolodu (zlodowacenie Wisły), a powstałe jeziora stworzyły słodkowodne Jezioro Bałtyckie. Wody rozciągały się od obecnej Danii na zachodzie po dzisiejszą Litwę na wschodzie. Obecnie Bałtyk otoczony jest dziewięcioma państwami. Oprócz Polski nad Bałtykiem leżą: Niemcy, Litwa, Rosja, Łotwa, Finlandia, Dania, Estonia, Szwecja. Największe miasta, mapę wybrzeża oraz przydatne informacje dotyczące odpoczynku nad Bałtykiem znajdziesz na portalu https://www.travelin.pl/region/polskie-wybrzeze. A sam Bałtyk jest morzem dość płytkim, średnio ma ok 53 m głębokości. W najgłębszym miejscu ma 459 m. Natomiast w obszarze przynależącym do Polski 120 m (w Głębi Gdańskiej).

Zamarznięte morze

Morze Bałtyckie nie jest ciepłem morzem. Z resztą, któż z nas nie narzeka, że woda jest zima. Oczywiście po krótkiej chwili w niej spędzonej człowiek się przyzwyczaja. Zimą zamarza nawet w połowie, ale bywały i takie zimy, gdy Bałtyk zamarzał w 90 proc., a nawet w całości. I taki przypadek miał miejsce całkiem niedawno, patrząc na to kiedy powstał, bo wielu z nas to może pamiętać, a był to rok 1987. Zamarzanie Bałtyku praktycznie w całości nie było czymś bardzo dziwnym.

Morski niedźwiedź

Tym określeniem kronikarze nazwali tsunami, które przetoczyło się przez Bałtyk. Sztorm z 1497 roku zniszczył nabrzeża portowe w Darłówku, potonęło bydło, pozmywało domy, zalało klasztory, duże statki wyrzuciło na ląd. Drugie tsunami przeszło w 1757 roku. Przez mieszkańców określane było niedźwiedziem morskim.

Duże zanieczyszczenie

Niestety Bałtyk należy do niechlubnej czołówki mórz o największym zanieczyszczeniu. Problemem jest nie tylko to, co zostało zatopione w trakcie wojny, ale również to co wyrzucamy teraz my do morza. Baltic Marine Environment Protection Commission – Helsinki Commission przeprowadził w 2018 roku badania, które wskazują, że 97 proc. zanieczyszczeń obecnych w morzu powstało na lądzie. Być może dlatego dla wielu alternatywą dla morza jest Warmia i Mazury. Równie piękne rejony i chętnie wybierane na wakacyjny urlop. O atrakcjach Warmii więcej przeczytasz na stronie https://www.travelin.pl/region/warmia. Zaś o sam Bałtyk musimy bardziej dbać, bo jest ekologiczną bombą i coraz częściej pojawia się pytanie nie o to czy wybuchnie, ale kiedy skończy się jego litość wobec ludzi?!

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

W naszej strefie żyje około 100 gatunków. W ogóle w całym Bałtyku jest mniej gatunków niż porównując z Morzem Północnym. W Bałtyku żyją: śledzie, szproty, dorsze, płastugi, łososie, węgorze. Wiele gatunków jest zagrożonych ze względu na zbyt duże połowy. I choć obowiązują limity, czy zawsze są przestrzegane?

W Bałtyku żyją również foki i morświny. Morze Bałtyckie nadal pełne jest tajemnic.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo