Miasta warte odwiedzenia w Izraelu

ciekawe miejsca, Izrael, wczasy

Jerozolima

Izrael to stosunkowo małe państwo, położone u wybrzeży Morza Śródziemnego. Piękne plaże, pyszne jedzenie, świetna pogoda oraz wiele ciekawych miejsc – to wszystko sprawia, że Izrael przyciąga turystów z całego świata. Jakich miejsc, będą w Izraelu, nie można przegapić? Jerozolima, Morze Martwe, a może Tel-Awiw?

Jerozolima

Jerozolima to najpopularniejsze miejsce Izraela, do którego przyjeżdżają wyznawcy aż 3 religii. To właśnie tam znajduje się wiele miejsc kultu religijnego. Jerozolima to stolica Izraela, która powstała w III-II w. p.n.e. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Jerozolimie jest Ściana Płaczu. To najważniejsze miejsce dla wyznawców judaizmu. Ten wielki mur podzielony jest na część dla mężczyzn oraz dla kobiet.

Zwiedzanie Jerozolimy należy rozpocząć od Starego Miasta, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tam m.in. słynny meczet Al-Aksa, Wzgórze Świątynne czy Drogę Krzyżową. W ramach Starego Miasta turyści mogą zobaczyć 4 różne dzielnice – muzułmańską, ormiańską, żydowską oraz chrześcijańską. Wąskie uliczki obfitują tu w liczne straganiki, w których można kupić wiele ciekawych rzeczy i spróbować smakowitych potraw. Osobom, które lubią odwiedzać lokalne bazarki, polecamy również wybrać się na Mahane Yehuda Market. Można tu kupić aromatyczne przyprawy czy najlepsze owoce.

Tel-Awiw-Jafa

Tel-Awiw to miasto, które żyje całą dobę. Łączy w sobie zarówno nowoczesność, jak i historię. Łączy w sobie 3 religie. Oprócz pięknych plaż ma turystom o wiele więcej do zaoferowania. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest Muzeum Sztuki. Można tam podziwiać sztukę nowoczesną artystów z całego świata.

Tel Awiw

Na uwagę zasługuje również stara część miasta, czyli Jafa. Jest ona jednym z najstarszych miejsc Izraela. W Jafie turyści mogą zobaczyć architekturę pochodzącą sprzed kilkuset lat. Właśnie w Jafie znajduje się meczet, który wybudowany został w XII wieku. Niedaleko znajduje się także Jaffa Port, z którego korzystały starożytne cywilizacje. Obecnie w porcie jest wiele restauracji, knajpek i kawiarni, czyli miejsc idealnych na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu.

Hajfa

Hajfa to 3 największe miasto Izraela. Będąc w Hajfie, warto zaplanować odwiedziny Klasztoru Karmelitów. Świątynia została wzniesiona w 1836 roku. W środku znajdziemy piękne freski obrazujące św. Eliasza. Po zobaczeniu klasztoru turyści mogą przejść szlakiem do kolejnego słynnego w Hajfie miejsca – Jaskini Eliasza. Pięknym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć, jest The Bahá’í Gardens. Ogrody położone są na zboczach góry Karmel. Z góry rozciąga się piękny widok na zadbane ogrody, miasto oraz port i Zatokę Hajfy.

Aszdod

W Aszdod warto wybrać się do Parku Aszdod-Yam. To miejsce idealne do wypoczynku – znajduje się tam jezioro, plac zabaw dla dzieci, a także wiele restauracji. Miejscem, w którym nudzić nie będą się zarówno dorośli, jak i dzieci, jest Park Etgarim. Oprócz zabawy w basenie na odwiedzających czekają również inne atrakcje, np. paintball.

Osobom, które nie wyobrażają sobie zwiedzania bez wizyty w muzeum, polecamy Muzeum Kultury Filistynów. Funkcjonuje ono od 1990 roku i jest jedyną na świecie placówką zajmującą się badaniem cywilizacji Filistynów.

Izrael, chociaż jest małym krajem, to naprawdę daje turystom wiele możliwości. Warto zaplanować wycieczkę do tego państwa i odkrywać kulturę żyjącej tam społeczności.

materiał zewnętrzny

Apartamenty z basenem w Zakopanem

Apartamenty z basenem w Zakopanem

Nietrudno poddać się jesiennej, pochmurnej aurze, kiedy mgliste i zimne poranki przechodzą niepostrzeżenie w takie same wieczory. Szybko zapadający zmrok i brak słońca niejednemu zabrały motywację i chęć działania. My jednak mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych przepisów na to, jak nie dać się jesiennej chandrze i odzyskać radość!

Z wizytą w południowej Szwecji. Co warto zobaczyć w Skanii?

Z wizytą w południowej Szwecji. Co warto zobaczyć w Skanii?

Skania (szw. Skåne) to region w południowej Szwecji leżący nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Dzięki atrakcyjnemu położeniu Skania jest chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, którzy wybierają się do Skandynawii na weekendową lub kilkudniową wycieczkę. Największym miastem Skanii jest Malmö, choć to tylko jedna z wielu ciekawych lokalizacji – w tym regionie znajdują się aż trzydzieści trzy gminy! Jeśli planujesz zatrzymać się na południu Szwecji, koniecznie sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić.