znicze

Nagrobek – z czego robiony najczęściej?

Rodzinna mogiła to miejsce szczególnej czci dla zmarłych krewnych, dlatego jako w pewnym sensie wyraz szacunku warto zainwestować w solidnej jakości nagrobek, który upamiętni naszych bliskich. Przy zlecaniu budowy grobowców zdecydowanie najważniejsze powinny być nie tyle kwestie wizualne, co rodzaj tworzywa, z jakiego powstanie pomnik. Które materiały królują na rynku funeralnym i są zalecane przez specjalistów? Sprawdź poniżej.

Sposób selekcji

Niestety mało który konsument w momencie składania zamówienia w firmie kamieniarskiej zna się na rzeczy i wie, z jakiego wachlarza surowców w ogóle może stworzyć nagrobek. Nie ukrywajmy, że tak fachowej wiedzy nie posiada nikt z nas, ale nie oznacza to, że nawet zupełny laik nie może dokonać dobrego wyboru właściwego materiału. Wystarczy wstępne rozeznanie i zaznajomienie się z kilkoma najczęściej wybieranymi i zalecanymi tworzywami. Ponadto, dokonując selekcji budulca, warto wziąć pod uwagę także grunt dookoła grobowca, a ściślej ukształtowanie terenu. Istotne jest między innymi jaka jest najbliższa roślinność oraz typ gleby. By nie zaburzyć estetyki miejsca cmentarnego – nie tylko tego, na którym spoczywa nasz krewny ale i sąsiedzkich – ważne, aby zwrócić uwagę na wielkość grobowców obok. Nie mając rozeznania w temacie, przyda się podpytać ekspertów – na przykład z zakładów funeralnych typu Jakubisiak, który posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie nie tylko tworzenia grobowców, ale i ich pielęgnacji.

Najpowszechniejsze warianty

Do najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budowie nagrobków zaliczyć trzeba zwłaszcza kamienie naturalne. Cieszą się one zdecydowanie największym zainteresowaniem z tego względu, że łączą w sobie to, co w przypadku grobowców jest kluczowe – z jednej strony ładny i elegancki wygląd, a z drugiej trwałość i wytrzymałość. W szczególności warto wspomnieć o szerokim zastosowaniu marmuru, piaskowca oraz granitu. Są one dostępne w rozlicznych odmianach, które są zróżnicowane zarówno kolorystycznie, jak i pod katem struktury budulca, co natomiast przekłada się na ich rozmaity przedział cenowy. Ciężko jest generalizować, jak kosztowny będzie pomnik wykonany z któregoś z powyższych materiałów naturalnych ale z pewnością musimy mieć świadomość tego, że jest to produkt z najwyższej półki. Surowce tego rodzaju są niesamowicie estetyczne, ale musimy pamiętać, że aby utrzymać ich nienaganny wygląd, obowiązkowo powinniśmy zadbać o regularne impregnowanie nagrobków. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, ponownie odsyłamy do fachowców typu Jakubisiak. To, w jaki sposób zakonserwujemy grobowiec uzależnione musi być stricte od typu budulca. Przykładowo, piaskowiec wymaga pielęgnacji specjalistycznej nie częściej niż raz na trzy lata, z kolei marmur już dwa razy w roku.

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka