Najczęstsze błędy językowe w CV po angielsku

język angielski, porady, praca

CV po angielsku

Mogłoby się wydawać, że w dobie obecnej globalizacji CV w języku angielskim to standard. Poniekąd tak jest, ale w wielu życiorysach nadal można spotkać błędy, które nie powinny się zdarzy sobie deklarującej znajomość tego języka na poziomie B2.

Jakie błędy pojawiają się w CV po angielsku najczęściej? Czy można ich łatwo uniknąć? Odpowiedzi na te pytania, a także najczęstsze błędy znajdziesz poniżej. Kompletny poradnik jak napisać CV po angielsku znajdziesz w tym artykule w serwisie CVninja.pl.

Zwróć uwagę na przyimki 

Przyimki potrafią najszybciej zweryfikować, czy kandydat faktycznie zna angielski. CV po angielsku bez przyimków trudno napisać, dlatego zdecydowanie łatwiej sprawdzić choćby w sieci, czy stworzona konstrukcja gramatyczna ma sens. Szczególnie kłopotliwy jest przyimek na, który może mieć różną postać w zależności od kontekstu danego wyrażenia. Nie będzie to zatem zawsze on. Dlatego nie należy szukać samego przyimka. Zawsze konieczne jest sprawdzenie kontekstu i konkretnego zastosowania tego przyimka w zdaniu. Dzięki temu CV po angielsku nie będzie zawierało kompromitujących błędów. Dobre słowniki zawierają przykłady brzmienia danego przyimka w różnych kontekstach, szczególnie tych metaforycznych. 

CV w języku angielskim a polski szyk zdania 

Kalka to zmora szkolnych wypracowań z angielskiego. Tłumaczenie 1:1 nigdy nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że angielski nie ma tak bogatego słownictwa jak polski. Szczególną ostrożność należy zatem zachować przy konstrukcjach zawierających wyrażenia metaforyczne. Tu kalka może całkowicie zmienić sens zdania. Również zasady interpunkcji są inne w języku angielskim. Dlatego nie należy z automatu stawiać przecieków zgodnie z polskimi regułami. CV w języku angielskim straci na naturalnym brzmieniu, jeżeli zostanie przetłumaczone na sztywno. Najlepszą opcją jest napisanie CV po angielsku od nowa, wyciągając sens z CV w polskiej wersji językowej. To uchroni piszącego przed tzw. słowami pułapkami, jak flagowy już przykład stan cywilny. Nie jest to bowiem civil status, a marital status. Takie błędy bardzo podważają wiarygodność zadeklarowanego przez kandydata poziomu znajomości języka angielskiego. 

Małe i wielkie litery w życiorysie

Ten błąd jest wyjątkowo rażący w angielskim CV, szczególnie gdy kandydat deklaruje zaawansowaną znajomość tego języka. Dlaczego? Ponieważ w języku angielskim są pewne grupy słów, jak nazwy tygodni czy miesięcy, które pisze się wielką literą. Nauka tych nazw jest zaś przedmiotem pierwszych lekcji tego języka. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że zwroty grzecznościowe nie są w języku angielskim pisane wielką literą. Na to z kolei należy uważać pisząc list motywacyjny, który bardzo często jest wymagany przez pracodawców. To samo dotyczy zwrotów grzecznościowych, które tłumaczone dosłownie z języka polskiego na angielski brzmią kuriozalnie. 

Czego nie pisać w CV po angielsku? 

Ten błąd dotyczy informacji, jakie zwyczajowo podawane są w polskich życiorysach. Chodzi tu o: 

  • płeć; 
  • obywatelstwo; 
  • zdjęcie.

Dlatego te elementy nie powinny znaleźć się w CV w języku angielskim? Ponieważ zagraniczni pracodawcy nie gromadzą tego typu danych, aby nie ryzykować zarzutu dyskryminacji ze względu na płeć, obywatelstwo lub wygląd zewnętrzny. Pierwsze skrzypce grają tu więc kwalifikacje oraz doświadczenie kandydata. Dlatego tym bardziej warto zadbać o poprawność gramatyczną tego dokumentu. Wiele informacji można znaleźć bezpośrednio w sieci, a w bardziej skomplikowanych przypadkach (CV naszpikowane terminologią specjalistyczną) warto zasięgnąć opinii profesjonalnego tłumacza.

Po więcej informacji na temat tworzenia CV zapraszamy na: https://cvninja.pl/

materiał zewnętrzny

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Chętnie korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w domu, biurze lub innym miejscu, gdzie spędzasz sporo czasu? W takim razie na pewno spodobają Ci się dystrybutory do wody. W końcu zapewniają stały dostęp do naprawdę smacznej i czystej wody. Dzięki temu możesz z łatwością zadbać o swoje zdrowie, wysoki poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Poznaj pozostałe korzyści, jakie zapewnia to urządzenie.

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Nowoczesne, ozdobne, a do tego naprawdę funkcjonalne – właśnie takie są panele akustyczne dekoracyjne, które coraz częściej są wieszane na ścianach. Z ich pomocą możesz jeszcze lepiej podkreślić wyjątkowość aranżacji salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. Weź też pod uwagę inne zalety, jakie wyróżniają tego typu wyposażenie.