Najczęstsze błędy językowe w CV po angielsku

język angielski, porady, praca

CV po angielsku

Mogłoby się wydawać, że w dobie obecnej globalizacji CV w języku angielskim to standard. Poniekąd tak jest, ale w wielu życiorysach nadal można spotkać błędy, które nie powinny się zdarzy sobie deklarującej znajomość tego języka na poziomie B2.

Jakie błędy pojawiają się w CV po angielsku najczęściej? Czy można ich łatwo uniknąć? Odpowiedzi na te pytania, a także najczęstsze błędy znajdziesz poniżej. Kompletny poradnik jak napisać CV po angielsku znajdziesz w tym artykule w serwisie CVninja.pl.

Zwróć uwagę na przyimki 

Przyimki potrafią najszybciej zweryfikować, czy kandydat faktycznie zna angielski. CV po angielsku bez przyimków trudno napisać, dlatego zdecydowanie łatwiej sprawdzić choćby w sieci, czy stworzona konstrukcja gramatyczna ma sens. Szczególnie kłopotliwy jest przyimek na, który może mieć różną postać w zależności od kontekstu danego wyrażenia. Nie będzie to zatem zawsze on. Dlatego nie należy szukać samego przyimka. Zawsze konieczne jest sprawdzenie kontekstu i konkretnego zastosowania tego przyimka w zdaniu. Dzięki temu CV po angielsku nie będzie zawierało kompromitujących błędów. Dobre słowniki zawierają przykłady brzmienia danego przyimka w różnych kontekstach, szczególnie tych metaforycznych. 

CV w języku angielskim a polski szyk zdania 

Kalka to zmora szkolnych wypracowań z angielskiego. Tłumaczenie 1:1 nigdy nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że angielski nie ma tak bogatego słownictwa jak polski. Szczególną ostrożność należy zatem zachować przy konstrukcjach zawierających wyrażenia metaforyczne. Tu kalka może całkowicie zmienić sens zdania. Również zasady interpunkcji są inne w języku angielskim. Dlatego nie należy z automatu stawiać przecieków zgodnie z polskimi regułami. CV w języku angielskim straci na naturalnym brzmieniu, jeżeli zostanie przetłumaczone na sztywno. Najlepszą opcją jest napisanie CV po angielsku od nowa, wyciągając sens z CV w polskiej wersji językowej. To uchroni piszącego przed tzw. słowami pułapkami, jak flagowy już przykład stan cywilny. Nie jest to bowiem civil status, a marital status. Takie błędy bardzo podważają wiarygodność zadeklarowanego przez kandydata poziomu znajomości języka angielskiego. 

Małe i wielkie litery w życiorysie

Ten błąd jest wyjątkowo rażący w angielskim CV, szczególnie gdy kandydat deklaruje zaawansowaną znajomość tego języka. Dlaczego? Ponieważ w języku angielskim są pewne grupy słów, jak nazwy tygodni czy miesięcy, które pisze się wielką literą. Nauka tych nazw jest zaś przedmiotem pierwszych lekcji tego języka. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że zwroty grzecznościowe nie są w języku angielskim pisane wielką literą. Na to z kolei należy uważać pisząc list motywacyjny, który bardzo często jest wymagany przez pracodawców. To samo dotyczy zwrotów grzecznościowych, które tłumaczone dosłownie z języka polskiego na angielski brzmią kuriozalnie. 

Czego nie pisać w CV po angielsku? 

Ten błąd dotyczy informacji, jakie zwyczajowo podawane są w polskich życiorysach. Chodzi tu o: 

  • płeć; 
  • obywatelstwo; 
  • zdjęcie.

Dlatego te elementy nie powinny znaleźć się w CV w języku angielskim? Ponieważ zagraniczni pracodawcy nie gromadzą tego typu danych, aby nie ryzykować zarzutu dyskryminacji ze względu na płeć, obywatelstwo lub wygląd zewnętrzny. Pierwsze skrzypce grają tu więc kwalifikacje oraz doświadczenie kandydata. Dlatego tym bardziej warto zadbać o poprawność gramatyczną tego dokumentu. Wiele informacji można znaleźć bezpośrednio w sieci, a w bardziej skomplikowanych przypadkach (CV naszpikowane terminologią specjalistyczną) warto zasięgnąć opinii profesjonalnego tłumacza.

Po więcej informacji na temat tworzenia CV zapraszamy na: https://cvninja.pl/

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.