Park Jurajski w Bałtowie – najpopularniejsze dinozaury naturalnej wielkości!

ciekawe miejsca, dzieci, parki rozrywki

Park Jurajski w Bałtowie

JuraPark Bałtów to pierwszy taki park dinozaurów w Polsce. Inspiracją do jego stworzenia była lokalizacja – miejsce, w którym odkryto tropy górnojurajskich dinozaurów. Od samego początku Park Jurajski w Bałtowie cieszył się dużą popularnością w województwie świętokrzyskim. Każdego roku odwiedza go przeszło 300 tysięcy turystów z całego kraju. To doskonałe miejsce zarówno na rodzinny wypad, jak i szkolną wycieczkę.

Park dinozaurów – podróż w czasie do świata prehistorycznego

JuraPark w Bałtowie to tak naprawdę część całego kompleksu, na terenie, którego znajduje się wiele innych atrakcji dla dzieci. Jednak to właśnie Park Dinozaurów przyciąga najwięcej osób.

Składa się on ze ścieżki dydaktycznej, która obejmuje różne, następujące po sobie okresy genealogiczne. Na całej trasie znajduje się około 100 modeli różnych dinozaurów odtworzonych w ich naturalnej wielkości.

Zostały one zaprojektowane i starannie wykonane przez paleoartystów, którzy zadbali o każdy detal oraz o to, by projekt uwzględniał najnowsze odkrycia i standardy obowiązujące w paleontologii.

Ponadto współpracowali oni ze znawcami dinozaurów z całego świata, odkrywcami ich tropów oraz uznanymi naukowcami, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

Pozwoliło to stworzyć niezwykle realistyczne modele dinozaurów, które niegdyś żyły na naszej planecie. Można je lepiej poznać, spacerując ścieżką dydaktyczną w JuraParku i zapoznając się z burzliwą historią dziejów naszej planety.

Na terenie Parku Dinozaurów znajduje się także jurajska plaża, po której niegdyś spacerowały dinozaury i właśnie w tutejszym wąwozie natrafiono na ich tropy.

Zobaczenie na własne oczy pełnych niezwykłych odkryć miejsc stanowi wspaniałą przygodę i atrakcję dla każdego młodego miłośnika paleontologii.

Ze względu na duży wkład w popularyzację wiedzy z zakresu paleontologii JuraPark został objęty patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

dinozaury w juraparku Bałtów

Inne atrakcje dla dzieci i dorosłych w JuraPark Bałtów

Na terenie JuraParku, oprócz fascynującej ścieżki edukacyjnej z modelami dinozaurów w ich naturalnej wielkości, znajduje się też Gondwana – kontynent dziecięcej wyobraźni. To miejsce pełne aktywnej zabawy połączonej z nauką, oczywiście o tematyce paleontologicznej.

To właśnie tutaj dzieci mogą dowiedzieć się więcej o pracy paleontologa oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych paleontologów. Oto niektóre z tematów zabaw i warsztatów:

 • Drogowskazy wiedzy – sprawdź się jako znawca dinozaurów.
 • Jaki to dinozaur? – sprawdź, jak dobrze znasz się na dinozaurach.
 • Wystawa „Dinozaury Gondwany”.
 • Przyjrzyj się pracy paleontologa preparującego skamieniałości i posłuchaj, jak opowiada o swojej pracy.
 • Odwiedź tajemniczą wioskę człekokształtnych sprzed około 30 tysięcy lat i poznaj swoich przodków.
 • Zobacz „Czarcią Stopkę” – miejsce odkrycia pierwszego tropu dinozaura w Bałtowie.

Po ciekawych i pouczających zajęciach przyjdzie pora na beztroską zabawę w parku rozrywki znajdującym się w JuraParku.

To bezpieczne miejsce zabaw zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Jednocześnie każdy rodzic może mieć na oku swoje dziecko, uczestnicząc w zabawie lub odpoczywając gdzieś z boku.

W parku rozrywki nie brakuje atrakcji sprzyjających aktywnej zabawie, ale też nawiązujących do świata dinozaurów. Oto niektóre z dostępnych atrakcji:

 • Huśtawki, bujaki, karuzele – przystosowane do dzieci w różnym wieku.
 • Zjeżdżalnie z możliwością wspinania się – to świetna zabawa, w której dzieci mogą sprawdzić swoją siłę, zwinność oraz umiejętność wspinania się i pokonywania różnych przeszkód.
 • Przeplotnie – piramida wykonana z lin, po której można dowolnie się wspinać, przechodzić i wdrapywać na wyższe poziomy.
 • Dino Puzzle – puzzle do układania wykonane z kamienia, przedstawiające szkielet dinozaura.
 • Kostka Rubika – konstrukcja wykonana z drewna i metalu do wspinania się.
 • Odkop mnie – miejsce, w którym dzieci mogą pobawić się w paleontologa i samodzielnie odkryć ogromny szkielet dinozaura.
 • Paszcza dinozaura – możesz do niej wejść i zrobić sobie świetne zdjęcie na pamiątkę.

park rozrywki Bałtów

JuraPark w Bałtowie – miejsce idealne na rodzinną przygodę

Park Dinozaurów w Bałtowie jest częścią Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, w którym znajdziesz także szereg innych atrakcji dostępnych zarówno latem, jak i zimą, bazę noclegową i gastronomiczną.

Jest to dobry wybór na rodzinny wyjazd – całodniowy lub kilkudniowy – połączony z noclegiem i zwiedzaniem okolic.

Bałtowski Kompleks Turystyczny organizuje także wyjazdy szkolne – wycieczki jedno- lub kilkudniowe, ferie zimowe czy zielone szkoły.

Inne atrakcje dostępne na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego to: Prehistoryczne Oceanarium, Muzeum Dinozaurów, Zwierzyniec Bałtowski, Polska w Miniaturze, Kraina Koni, Galeria Stary Młyn i wiele innych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i zarezerwowania pobytu.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.