tatry grafika

Pomysł na majówkę w Tatrach

Długi majowy weekend to jednocześnie początek sezonu letniego. W ruch idą grille, leżaki, hamaki albo przeciwnie – buty trekingowe i plecaki. A jak w trasę, to najlepiej po górach.

Gdzie pojechać na majówkę w góry

Jak zaplanować wyjazd, by po powrocie móc powiedzieć, że to była naprawdę udana majówka? Tatry od lat kuszą dobrze utrzymanymi szlakami, malowniczymi krajobrazami i wszechobecną ciszą. Oczywiście pod warunkiem, że nie weźmiemy kierunku na Zakopane, bo tam niezmiennie jest tłoczno. Ale już majówka blisko Zakopanego da nam dokładnie to, czego potrzebujemy. Czyste górskie powietrze, rześkie poranki, puste szlaki i bliskość najbardziej obleganego w polskich górach miasta, gdyby zachciało nam się skosztować nieco turystycznego folkloru.

Okolice zakopanego to bardzo dużo mniejszych i większych miejscowości, które są dobrze przygotowane na przyjęcie wymagających turystów. Warto odwiedzić choćby https://www.dworekgoralski.pl/ by przekonać się, majówka w górach nie musi polegać na nocowaniu w schronisku.

Majówka w górach – jak się przygotować

Prognozy pogody mają to do siebie, że niekoniecznie się sprawdzają, dlatego nie można im ślepo ufać. W ekwipunku majowego turysty muszą się więc znaleźć zarówno ubrania na cieplejsze, jak i chłodniejsze dni. No i trzeba pamiętać, że poranki i wieczory są jeszcze chłodne, a w ciągu dnia może, ale nie musi zrobić się ciepło. W plecaku powinno się znaleźć miejsce na ciepłą bluzę i nieprzemakalną kurtkę, którą zdejmiemy z siebie, jeśli akurat zrobi się cieplej. Jeśli chodzi o buty, to najlepiej sprawdzą się uniwersalne buty trekkingowe, dobre zarówno na suchą pogodę, jak i na deszcz.

Warto też mieć ze sobą przedmioty nieco kontrastowe: okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem, jeśli maj przywita nas prawdziwie wiosenną, a może nawet letnią pogodą oraz płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek rzęsistego deszczu.

Jeśli nie Zakopane, to co?

W których miejscowościach obok Zakopanego najlepiej wypoczniemy? Gdzie szukać noclegów, by spędzić naprawdę udaną majówkę? Kościelisko, Murzasichle, Małe Ciche, Nowe Bystre, Chochołów, Szaflary, to tylko niektóre z miejscowości wartych wzięcia pod uwagę. Na pewno lepiej kierować się do tych miejscowości, które nie uchodzą za modne. Będzie tam mniej ludzi, a więc większa szansa na prawdziwy wypoczynek. A jeśli chodzi o warunki noclegowo-żywieniowe, to można się przyjemnie zaskoczyć.

...