Powtórki maturalne -jak podejść do tego z głową?

Do matury coraz bliżej, dla nauczycieli pojawił się okres przeprowadzania próbnych matur, a dla uczniów to ostatni dzwonek, aby wziąć się za przygotowania do matury. Materiał w większości jest już przerobiony, pora więc zacząć jego powtórki. Gdy spojrzymy na ogrom zagadnień, wymagań i treści, możemy przerazić się ilością i po prostu się poddać. Ale nic z tych rzeczy! Wszystko jest do zrobienia, liczy się dobry plan. Zaczynajmy od już!

powtórki maturalne

Zaczynamy od teorii!

Nie można mówić o powtórkach maturalnych, jeżeli naszym pierwszym krokiem nie będzie dogłębne zapoznanie się z materiałem. Teoria to cała wartość merytoryczna zadań maturalnych, to na nich opierają się wszystkie umiejętności, które mamy wykorzystać. Co z tego, że umiemy pisać świetne wypracowania, jak nie znamy wymaganych lektur? Jak możemy rozwiązać dowody matematyczne, skoro nie znamy podstawowych twierdzeń? Nie mówiąc już o specjalistycznych przedmiotach np. biologii, fizyce, gdzie na przysłowiowe ‘lanie wody’ nie ma w ogóle miejsca. Wszystkie zagadnienia mamy zapewne opisane w naszych podręcznikach szkolnych. Dobrze jest również opierać się na swoich notatkach z lekcji, ponieważ nie zawsze treść z książki daje pełne zrozumienie tematu. Podstawą każdego maturzysty powinno być także dobre repetytorium. Jest to całe kompendium wiedzy, która jest filarem teorii w przygotowaniach maturalnych

Praktyka czyni mistrza!

Może to oklepane hasło, lecz co zrobić jak to naprawdę działa? Może męczyć nas ilość zadań robiona na lekcji, a tym bardziej tych zadawanych przez nauczycieli w ramach zadania domowego. Pamiętajmy jednak, że to wszystko w dobrej wierze. Egzamin maturalny składa się z samych zadań, więc im więcej zrobimy ich w ramach przygotowań do matury, tym mniejsza szansa, że w maju nas coś zaskoczy. Ktoś mógłby powiedzieć, że bez względu na to ile ich zrobimy i tak identycznie nie pojawi się na arkuszu maturalnym. To prawda, każdy egzamin jest inny, lecz wykonywane zadania dają nam większe obycie. Powoduje to, że widząc zadanie obcej treści nie paraliżuje nas strach przed nieznanym, tylko poprzez szukanie analogii udaje się nam je rozwiązać. Im więcej zadań, ćwiczeń rozwiązanych przed maturą, tym mniejszy stres na i po maturze. 

Alternatywne sposoby na naukę

Przygotowanie do matury nie opiera się wyłącznie na siedzeniu w książkach. Tak się nie da! Co jakiś czas musimy sobie zrobić przerwę, wyjść na spacer czy napić się dobrej herbaty z rodziną. Takie działania pozwalają naszemu mózgowi na chwilę się zrelaksować i nie myśleć o zbliżającym się egzaminie. Ponadto, podczas nauki także możemy wybrać od czasu do czasu inne metody, niż książki. Efekt będzie ten sam, jak nawet nie lepszy. Wiele platform edukacyjnych oferuje interaktywne powtórki maturalne, wzbogacone zdjęciami, filmami i animacjami. Jeżeli myślisz, że granie w grę mija się z nauką to jesteś w błędzie. To się łączy, trzeba tylko wybierać te właściwe. Kolejnym świetnym sposobem są fiszki maturalne, za pomocą których w prosty sposób powtórzymy, a zarazem sprawdzimy się z wybranych zagadnień. Nie zapominajmy, że każdy kontakt -niezależnie czy jest to gra czy wyjście do muzeum- z daną dziedziną coś nam daje. Często informacje zdobyte w taki sposób zostają z nami na znacznie dłużej.

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka