Poznajcie 7 współczesnych cudów świata

Brazylia, Indie, Meksyk, nieznane miejsca na świecie, Peru, Włochy

7 lipca 2007 roku ogłoszonych zostało siedem współczesnych cudów świata. Wybrane zostały w ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską firmę New Open World Corporation. Swój głos oddało ponad sto milionów osób. Spośród 177 kandydujących obiektów wybrana została następująca siódemka:

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to olbrzymia budowla, stworzona ludzkimi rękami, będąca symbolem wytrwałości w dążeniu do celu. Rozciąga się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan (około 2400 km długości, średnia wysokość około 9 m). Budowę muru rozpoczął w III w p.n.e. pierwszy cesarz Chin – Qin Shi Huang. Obecną postać uzyskał dopiero za panowania dynastii Ming w okresie między 1268, a 1644 rokiem. Główną funkcją muru była ochrona północnych Chin przed ludami północy. Wierzono również, że chroni przed demonami grasującymi na pobliskich, nieurodzajnych stepach.

 

Petra

Petra to ruiny tajemniczego miasta zbudowanego przez plemię Nabatejczyków około 400 roku p.n.e. Jest to główną atrakcją turystyczną Jordanii. Ruiny zostały odkopane w 1929 roku i zbadane przez brytyjskich archeologów. Wyrzeźbione w skale ściany Petry są świadectwem dobrobytu i wielkości starożytnej cywilizacji.

Posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro nad zatoką Guanabara. Budowa 38 metrowego pomniku rozpoczęła się w 1922 roku i trwała 9 lat. Rocznie odwiedza go ponad 2 miliony turystów z całego świata.

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu jest to najlepiej zachowane miasto Inków, znajdujące się w peruwiańskich Andach, 112 km od Cuzco. Zbudowane zostało około 1450 roku. Nigdy nie zostało zdobyte przez hiszpańskich najeźdźców. Powszechnie uważa się, że Machu Picchu było królewską posiadłością cesarza Inków Pachacuti. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Ameryce Południowej.

Chichén Itzá

Chichén Itzá jest to starożytne miasto zbudowane przez cywilizację Majów w okresie między VIII, a X wiekiem, znajdujące się na meksykańskim półwyspie Jukatan. Jest to jedno z najczęściej odwiedzane miejsc archeologicznych na świecie.

Koloseum

Koloseum to ruiny wielkiego Amfiteatru Flawiuszów, znajdujące się w stolicy Włoch – Rzymie. W latach swojej świetności obiekt mógł pomieścić ponad 50 000 ludzi. Odbywały się na nim najważniejsze uroczystości, walki gladiatorów oraz igrzyska. Obecnie jest najważniejszym symbolem Rzymu. W 2018 roku Koloseum zostało najpopularniejszą atrakcją turystyczną na świecie (około 7,5 miliona odwiedzających).

Tadż Mahal

Tadż Mahal jest to mauzoleum znajdujące się w Agra w Indiach, wybudowane w latach 1632-1643, ku czci żony mongolskiego cesarza Szahdżahana. Nazywane jest „świątyniom miłości”. Przy budowie pracowało ponad 22 tysiące robotników i 1000 słoni. Codziennie miejsce to odwiedza ponad 30 000 turystów.

 

Na koniec warto również wspomnieć o ósmym współczesnym cudzie świata – Wielkiej Piramidzie w Gizie, która nieoficjalnie dodana została do listy pod naciskiem rządu egipskiego. Jest to najwspanialsza budowla z czasów starożytności, który przetrwał do dzisiaj i jak najbardziej należy jej się miejsce w tym zestawieniu.

 

Więcej informacji o 7 cudami świata zarówno współczesnych jak i starożytnych znajdziecie na stronie: https://kronikidziejow.pl/porady/7-cudow-swiata-daty-miejsca-budowniczowie-przyczyny-zniszczenia/

Sycylia ciekawostki

Sycylia ciekawostki

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Znajduje się we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jakie są główne atrakcje turystyczne Sycylii? Jaki jest najwyższy szczyt Sycylii?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

Symbole narodowe Peru

Symbole narodowe Peru

Poznajcie najważniejsze symbole narodowe Peru (flaga, herb, hymn, motto, zwierzę, drzewo, sport i wiele innych)