grafika

Pozornie niedoceniana rola asystentów stomatologicznych

Asystent stomatologiczny to osoba, która często w gabinecie stomatologicznym jest zupełnie niezauważana, ale równie często jest postacią o znaczeniu kluczowym dla przebiegu całego leczenia stomatologicznego danego pacjenta.

A takie spojrzenie na role asystenta w zupełności pomija kwestie związane z organizacyjną częścią pracy. To czy zauważymy asystentkę stomatologiczną w gabinecie naszego dentysty, w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb, o których możemy nawet nie mieć pojęcia.

Psycholog

Najważniejszą rolą, jaką pełni asystentka stomatologiczna Warszawa dla pacjentów gabinetów stomatologicznych, jest oferowanie im wsparcia mentalnego. Dla większości pacjentów gabinet stomatologiczny jest straszny i powoduje nieprzyjemne odczucia już na etapie umawiania wizyty, a moment wejścia do gabinetu często bywa przeżyciem traumatycznym. Asystent stomatologiczny to osoba posiadająca podstawowy trening z zakresu psychologii pacjenta, dzięki czemu zna i potrafi stosować techniki umożliwiające relaks oraz uspokojenie pacjentów przed zabiegami. Ogromne znaczenie w tej kwestii ma odpowiednia osobowość asystenta stomatologicznego, ponieważ praca ta wymaga empatii oraz właściwej otwartości na ludzi. Nieraz niezbędne jest też sprawne podejście do dzieci, jeśli gabinet świadczy usługi stomatologiczne dla najmłodszych.

Organizator

Jeśli pacjent nie potrzebuje bezpośredniego wsparcia ze strony asystenta stomatologicznego i czuje się w gabinecie wystarczająco komfortowo, zazwyczaj nie będzie wchodził z nim w interakcje. Jest to scenariusz, w którym obecność asystentki stomatologicznej może być dla pacjenta niezauważalna i jest to sytuacja pożądana, ponieważ głównym celem tandemu stomatolog-asystentka jest zaoferowanie jak najlepszej i jak najsprawniej przeprowadzonej usługi.
Nie oznacza to jednak, ze asystentka stomatologiczna nie będzie wykonywała żadnej pracy. Asystent przyjmuje na siebie obowiązki organizacyjne bezpośrednie i pośrednie. Wśród obowiązków bezpośrednich można wymienić w szczególności przygotowanie narzędzi i leków tak, by lekarz nie musiał przerywać procedur medycznych w celu przygotowania niezbędnych w nich elementów. Rola asystenta stomatologicznego jest również dbanie o aspekty czysto organizacyjne działania gabinetu i może prowadzić dokumentacje, która odpowiednimi przepisami prawa nie jest zastrzeżona jedynie dla lekarza. Grafiki stomatologów, terminy wizyt pacjentów i ich potwierdzanie czy zamawianie artykułów biurowych to wszystko rola asystenta.

https://szkolymedyczne.eu/kierunki/asystentka-stomatologiczna/

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka