Przykra strona turystyki – jak sprowadzić zwłoki zmarłego turysty?

artykuły, podróż - porady

Jesteśmy świadkami coraz większego rozwoju turystyki. Jeździmy na wakacje my, rodzina, przyjaciele i znajomi. Podróże zagraniczne są coraz powszechniejsze i bezpieczniejsze. Mimo to czasami zdarza się najgorsze i wypoczywającego turystę spotyka na miejscu nie wymarzony wypoczynek, a niestety odpoczynek wieczny. Co robić w takiej sytuacji? Jak sprowadzić do Polski zwłoki bliskiego zmarłego za granicą? 

Kiedy cierpimy po stracie bliskiego, często nie w głowie nam załatwianie formalności i użeranie się z nieczułymi na naszą stratę urzędnikami. Na szczęście nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Powstaje bowiem coraz więcej firm, które zajmą się sprawą profesjonalnie i sprowadzą zwłoki członka rodziny w szybkim tempie i z odpowiednią dozą szacunku. Co, jednak jeśli zdecydujemy się zabrać za to na własną rękę?

Jak wygląda proces sprowadzania zwłok do Polski?

Niestety sprawa jest dość skomplikowana. Pierwsze, co należy zrobić po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiej osoby, to pozyskanie odpisu jej aktu urodzenia i zawarcia związku małżeńskiego (jeśli ją dotyczy). Jeśli nie mamy dostępu do jej dokumentów, należy je zdobyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie od lekarza stwierdzającego zgon trzeba pobrać kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o pozwolenie i pochówek zwłok w Polsce. W tym celu należy się zgłosić do właściwego starostwa powiatowego, lub urzędu miasta. Z kolei do władz lokalnych w miejscu śmierci osoby bliskiej, należy się udać po jej akt zgonu. Aby otrzymać pozwolenie na wywóz zwłok, należy poświadczyć, że transportowane one będą w specjalnie do tego przeznaczonej, zalakowanej trumnie i że nie znajduje się w niej nic innego poza zwłokami. Tego poświadczenia dokonuje się w lokalnym odpowiedniki polskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Ostatnim niezbędnym elementem procesu, jest zgłoszenie się z kompletem dokumentów do polskiego konsula, który ostatecznie zezwoli na przewóz zwłok do Polski. Dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia, możliwe jest pobranie zwłok ze szpitala, kostnicy lub domu pogrzebowego i przetransportowanie ich pod polski adres. Jak widać, wymaga to sporo czasu i wysiłku i zapewne jest ostatnim, na co mamy ochotę kiedy znajdujemy się w żałobie. Na szczęście, jak już wspomniano, istnieje alternatywne rozwiązanie.

 

Profesjonalne firmy zajmujące się transportem zwłok

Istnieją firmy, które za nie wygórowaną opłatą zajmą się tym procesem za nas (zob. Anielski Orszak). Zazwyczaj wystarczy jedynie wysłać wybranemu zakładowi formularz, w którym, poza podstawowymi informacjami o zmarłym, znajdą się również upoważnienia, do prowadzenia sprawy w imieniu jego rodziny. To wystarcza, by firma za nas zajęła się tym smutnym obowiązkiem. Większość firm wyznacza także rodzinie zmarłego opiekuna, który będzie stale dostępny pod telefonem, by odpowiedzieć jej na pytania oraz na bieżąco informować ją o postępie w prowadzeniu sprawy. Często w ofercie jest również pomoc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS, nie należy więc się zbytnio przejmować finansami. Firma wystawi fakturę za swoje usługi i z jej pomocą bez wątpienia takie wsparcie uzyskamy. Cały proces trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni, a jeśli chodzi o kraje europejskie, często firmie transportującej zwłoki wystarczą nawet dwa od otrzymania formularza, do dostarczenia zwłok pod wskazany adres. Jest to więc kolejny argument, by powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy bez wątpienia poradzą sobie z ewentualnymi problemami, jakie mogę się pojawić podczas tego procesu i niepotrzebnie go wydłużyć.

Jeśli wydarzyło się najgorsze i trzeba będzie dopełnić tego niewesołego obowiązku najlepiej zdać się na profesjonalistę. Wszystkim tym którzy trafili na niniejszy artykuł, zmagając się ze stratą, przesyłamy szczere kondolencje.

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo