Przykra strona turystyki – jak sprowadzić zwłoki zmarłego turysty?

podróż - porady

Jesteśmy świadkami coraz większego rozwoju turystyki. Jeździmy na wakacje my, rodzina, przyjaciele i znajomi. Podróże zagraniczne są coraz powszechniejsze i bezpieczniejsze. Mimo to czasami zdarza się najgorsze i wypoczywającego turystę spotyka na miejscu nie wymarzony wypoczynek, a niestety odpoczynek wieczny. Co robić w takiej sytuacji? Jak sprowadzić do Polski zwłoki bliskiego zmarłego za granicą? 

Kiedy cierpimy po stracie bliskiego, często nie w głowie nam załatwianie formalności i użeranie się z nieczułymi na naszą stratę urzędnikami. Na szczęście nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Powstaje bowiem coraz więcej firm, które zajmą się sprawą profesjonalnie i sprowadzą zwłoki członka rodziny w szybkim tempie i z odpowiednią dozą szacunku. Co, jednak jeśli zdecydujemy się zabrać za to na własną rękę?

Jak wygląda proces sprowadzania zwłok do Polski?

Niestety sprawa jest dość skomplikowana. Pierwsze, co należy zrobić po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiej osoby, to pozyskanie odpisu jej aktu urodzenia i zawarcia związku małżeńskiego (jeśli ją dotyczy). Jeśli nie mamy dostępu do jej dokumentów, należy je zdobyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie od lekarza stwierdzającego zgon trzeba pobrać kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o pozwolenie i pochówek zwłok w Polsce. W tym celu należy się zgłosić do właściwego starostwa powiatowego, lub urzędu miasta. Z kolei do władz lokalnych w miejscu śmierci osoby bliskiej, należy się udać po jej akt zgonu. Aby otrzymać pozwolenie na wywóz zwłok, należy poświadczyć, że transportowane one będą w specjalnie do tego przeznaczonej, zalakowanej trumnie i że nie znajduje się w niej nic innego poza zwłokami. Tego poświadczenia dokonuje się w lokalnym odpowiedniki polskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Ostatnim niezbędnym elementem procesu, jest zgłoszenie się z kompletem dokumentów do polskiego konsula, który ostatecznie zezwoli na przewóz zwłok do Polski. Dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia, możliwe jest pobranie zwłok ze szpitala, kostnicy lub domu pogrzebowego i przetransportowanie ich pod polski adres. Jak widać, wymaga to sporo czasu i wysiłku i zapewne jest ostatnim, na co mamy ochotę kiedy znajdujemy się w żałobie. Na szczęście, jak już wspomniano, istnieje alternatywne rozwiązanie.

 

Profesjonalne firmy zajmujące się transportem zwłok

Istnieją firmy, które za nie wygórowaną opłatą zajmą się tym procesem za nas (zob. Anielski Orszak). Zazwyczaj wystarczy jedynie wysłać wybranemu zakładowi formularz, w którym, poza podstawowymi informacjami o zmarłym, znajdą się również upoważnienia, do prowadzenia sprawy w imieniu jego rodziny. To wystarcza, by firma za nas zajęła się tym smutnym obowiązkiem. Większość firm wyznacza także rodzinie zmarłego opiekuna, który będzie stale dostępny pod telefonem, by odpowiedzieć jej na pytania oraz na bieżąco informować ją o postępie w prowadzeniu sprawy. Często w ofercie jest również pomoc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS, nie należy więc się zbytnio przejmować finansami. Firma wystawi fakturę za swoje usługi i z jej pomocą bez wątpienia takie wsparcie uzyskamy. Cały proces trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni, a jeśli chodzi o kraje europejskie, często firmie transportującej zwłoki wystarczą nawet dwa od otrzymania formularza, do dostarczenia zwłok pod wskazany adres. Jest to więc kolejny argument, by powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy bez wątpienia poradzą sobie z ewentualnymi problemami, jakie mogę się pojawić podczas tego procesu i niepotrzebnie go wydłużyć.

Jeśli wydarzyło się najgorsze i trzeba będzie dopełnić tego niewesołego obowiązku najlepiej zdać się na profesjonalistę. Wszystkim tym którzy trafili na niniejszy artykuł, zmagając się ze stratą, przesyłamy szczere kondolencje.

Rejsy wycieczkowe – pomysł na niezapomniane wakacje

Rejsy wycieczkowe – pomysł na niezapomniane wakacje

Pomysłów na spędzenie wakacji jest mnóstwo… Do tej grupy zaliczają się także rejsy wycieczkowe. Zwiedzanie różnych regionów świata z pokładu statku to niezapomniane przeżycie, łączące w sobie wiele aktywności: częste zmiany krajobrazów, bogactwo zwiedzanych miejsc, ciekawe atrakcje na pokładzie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rejsy statkiem cieszą się coraz większą popularnością. Na co zwrócić uwagę, wybierając się w swoją pierwszą wyprawę tego typu? Czego możesz się spodziewać? Jakie zalety wiążą się z rejsami?

Wyjazd do Norwegii – co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Wyjazd do Norwegii – co ze sobą zabrać i jak się przygotować?

Planujesz wyjazd do Norwegii i zastanawiasz się, w jaki sposób się do niego przygotować? To zasadne pytanie, zwłaszcza że kraj fiordów nie należy do Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, co trzeba ze sobą zabrać i jak zorganizować swoją podróż. Oto najważniejsze informacje.

Przykra strona turystyki – jak sprowadzić zwłoki zmarłego turysty?

Przykra strona turystyki – jak sprowadzić zwłoki zmarłego turysty?

Jesteśmy świadkami coraz większego rozwoju turystyki. Jeździmy na wakacje my, rodzina, przyjaciele i znajomi. Podróże zagraniczne są coraz powszechniejsze i bezpieczniejsze. Mimo to czasami zdarza się najgorsze i wypoczywającego turystę spotyka na miejscu nie wymarzony wypoczynek, a niestety odpoczynek wieczny. Co robić w takiej sytuacji? Jak sprowadzić do Polski zwłoki bliskiego zmarłego za granicą?

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Europie

5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Europie

Podróż po Europie jest nie tylko niezwykłą przygodą, ale również niepowtarzalną okazją do poznawania historii, obcowania ze sztuką, zwiedzania zabytków, napawania się pięknymi widokami. Różnorodność kulturowa sprawia, że każdy może wybrać miejsce idealnie pasujące do własnych upodobań. Wśród nich znajdziemy prawdziwe perełki przyciągające turystów z najdalszych zakątków świata. Poznajcie 5 najciekawszych miejsc w Europie, które warto zobaczyć.