Przykra strona turystyki – jak sprowadzić zwłoki zmarłego turysty?

artykuły, podróż - porady

Jesteśmy świadkami coraz większego rozwoju turystyki. Jeździmy na wakacje my, rodzina, przyjaciele i znajomi. Podróże zagraniczne są coraz powszechniejsze i bezpieczniejsze. Mimo to czasami zdarza się najgorsze i wypoczywającego turystę spotyka na miejscu nie wymarzony wypoczynek, a niestety odpoczynek wieczny. Co robić w takiej sytuacji? Jak sprowadzić do Polski zwłoki bliskiego zmarłego za granicą? 

Kiedy cierpimy po stracie bliskiego, często nie w głowie nam załatwianie formalności i użeranie się z nieczułymi na naszą stratę urzędnikami. Na szczęście nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Powstaje bowiem coraz więcej firm, które zajmą się sprawą profesjonalnie i sprowadzą zwłoki członka rodziny w szybkim tempie i z odpowiednią dozą szacunku. Co, jednak jeśli zdecydujemy się zabrać za to na własną rękę?

Jak wygląda proces sprowadzania zwłok do Polski?

Niestety sprawa jest dość skomplikowana. Pierwsze, co należy zrobić po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiej osoby, to pozyskanie odpisu jej aktu urodzenia i zawarcia związku małżeńskiego (jeśli ją dotyczy). Jeśli nie mamy dostępu do jej dokumentów, należy je zdobyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie od lekarza stwierdzającego zgon trzeba pobrać kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o pozwolenie i pochówek zwłok w Polsce. W tym celu należy się zgłosić do właściwego starostwa powiatowego, lub urzędu miasta. Z kolei do władz lokalnych w miejscu śmierci osoby bliskiej, należy się udać po jej akt zgonu. Aby otrzymać pozwolenie na wywóz zwłok, należy poświadczyć, że transportowane one będą w specjalnie do tego przeznaczonej, zalakowanej trumnie i że nie znajduje się w niej nic innego poza zwłokami. Tego poświadczenia dokonuje się w lokalnym odpowiedniki polskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Ostatnim niezbędnym elementem procesu, jest zgłoszenie się z kompletem dokumentów do polskiego konsula, który ostatecznie zezwoli na przewóz zwłok do Polski. Dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia, możliwe jest pobranie zwłok ze szpitala, kostnicy lub domu pogrzebowego i przetransportowanie ich pod polski adres. Jak widać, wymaga to sporo czasu i wysiłku i zapewne jest ostatnim, na co mamy ochotę kiedy znajdujemy się w żałobie. Na szczęście, jak już wspomniano, istnieje alternatywne rozwiązanie.

 

Profesjonalne firmy zajmujące się transportem zwłok

Istnieją firmy, które za nie wygórowaną opłatą zajmą się tym procesem za nas (zob. Anielski Orszak). Zazwyczaj wystarczy jedynie wysłać wybranemu zakładowi formularz, w którym, poza podstawowymi informacjami o zmarłym, znajdą się również upoważnienia, do prowadzenia sprawy w imieniu jego rodziny. To wystarcza, by firma za nas zajęła się tym smutnym obowiązkiem. Większość firm wyznacza także rodzinie zmarłego opiekuna, który będzie stale dostępny pod telefonem, by odpowiedzieć jej na pytania oraz na bieżąco informować ją o postępie w prowadzeniu sprawy. Często w ofercie jest również pomoc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS, nie należy więc się zbytnio przejmować finansami. Firma wystawi fakturę za swoje usługi i z jej pomocą bez wątpienia takie wsparcie uzyskamy. Cały proces trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni, a jeśli chodzi o kraje europejskie, często firmie transportującej zwłoki wystarczą nawet dwa od otrzymania formularza, do dostarczenia zwłok pod wskazany adres. Jest to więc kolejny argument, by powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy bez wątpienia poradzą sobie z ewentualnymi problemami, jakie mogę się pojawić podczas tego procesu i niepotrzebnie go wydłużyć.

Jeśli wydarzyło się najgorsze i trzeba będzie dopełnić tego niewesołego obowiązku najlepiej zdać się na profesjonalistę. Wszystkim tym którzy trafili na niniejszy artykuł, zmagając się ze stratą, przesyłamy szczere kondolencje.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Translator dla podróżników – jakiego tłumacza wybrać?

Translator dla podróżników – jakiego tłumacza wybrać?

Bariera językowa często stanowi poważne wyzwanie dla świeżo upieczonych podróżników. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, komunikacja z obcokrajowcami stała się znacznie łatwiejsza. Translatory to niezastąpione narzędzia dla każdego globtrotera. Ale jak wybrać najlepszy translator na podróż dla siebie?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo