Rodzinny wakacyjny wyjazd w góry – jak go zaplanować?

sie 29, 2023 | polskie góry, porady, wczasy

wakacyjny wyjazd w góry

Wyjazd na wakacje dla całej rodziny to zawsze duże przedsięwzięcie. Jeżeli nie wiemy, gdzie wybrać się na urlop tym razem, zawsze warto rozważyć pobyt na terenie górskim. Dlaczego to ciekawy pomysł?

 

1. Wakacje w górach – dlaczego warto się na nie zdecydować?

2. Wakacje w górach z dzieckiem – jak się spakować?

3. Jak szukać obiektów i hoteli przyjaznym dzieciom?

4. Plac zabaw, wypożyczalnie sprzętu i inne – dodatkowe, cenne opcje hotelowe

5. Na co jeszcze uważać wybierając się w góry?

 

Wakacje w górach – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wyjazd wakacyjny w gronie rodzinnym to zawsze wielkie wydarzenie, ale też nie lada wyzwanie pod względem logistycznym. Musimy skoordynować nie tylko dorosłych, ale również i dzieci, co nie jest najprostsze, jednak przy odrobinie planowania na pewno nam się uda. Dlaczego warto zdecydować się na wyjazd w góry, zamiast nad morze czy jezioro? Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich to fakt, że ten kierunek nie jest aż tak popularny w sezonie letnim, co oznacza mniej turystów w miejscowości, na którą się zdecydujemy. Kolejne argumenty to również ładniejsza pogoda, co ułatwia wędrówki po górach oraz w lesie, a także możliwość doświadczenia pięknych widoków oraz spędzenia czasu na łonie natury. Wybrane w górach wakacje to zdecydowanie opcja, którą warto rozważyć co najmniej raz.

 

Wakacje w górach z dzieckiem – jak się spakować?

Wakacje w górach z dzieckiem wymagają od nas ekstra uwagi zarówno już na miejscu, jak i w momencie planowania noclegu, przejazdu i pakowania bagaży. Jeżeli chcemy chodzić po górach, powinniśmy wcześniej sprawdzić trasy, które nasza pociecha będzie w stanie pokonać, oraz zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie wędrówek po tego rodzaju terenie. Dodatkowo warto również wybrać hotel, który zapewni nam dość wygód i przyjemności, aby dziecko nie nudziło się w czasie pobytu na jego terenie.

Pakując się na wyjazd musimy zadbać o kilka rzeczy. Podstawą jest obuwie odpowiednie na piesze wędrówki po górzystym terenie oraz adekwatna odzież. Warto spakować kilka dodatkowych koszulek i spodni, tak na wszelki wypadek. Nieodzowna będzie również apteczka ze środkami niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy. Jeżeli wybieramy się w góry, musimy również zadbać o sprawny telefon i aktualną papierową mapę okolicy.

 

Jak szukać obiektów i hoteli przyjaznym dzieciom?

Hotel okolice Zakopanego, który jest jednocześnie przyjazny dzieciom zwykle posiada wiele udogodnień, których standardowe obiekty nie zawsze mogą zaoferować. Najbardziej atrakcyjny będzie oczywiście hotel z widokiem na góry, który jednocześnie dba o potrzeby najmłodszych. Do udogodnień, na które warto zwrócić uwagę, jest lokalizacja – najlepiej z daleka od zgiełku miasta – sala zabaw lub plac do zabaw na świeżym powietrzu, a także usługi animatorów i innych osób, które w razie potrzeby mogą zająć się naszym dzieckiem przez krótką chwilę. Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na rozkład pokojów i wielkość łóżek, ponieważ będzie to gwarantem udanego, wygodnego odpoczynku. Jeżeli podróżujemy z małymi dziećmi, bardzo istotne jest to, czy w pokoju znajduje się odpowiednie łóżeczko i inne udogodnienia dla świeżo upieczonych rodziców.

 

Plac zabaw, wypożyczalnie sprzętu i inne – dodatkowe, cenne opcje hotelowe

Poza standardowymi opcjami, jakimi często charakteryzują się hotele dla rodzin z dziećmi w polskich górach, możemy poszukać także dodatkowych możliwości, które czasem znajdują się w pobliżu lub wręcz na terenie obiektu. Jeżeli jedziemy w zimowe ferie, niewątpliwie przyda się wypożyczalnia skuterów śnieżnych i innego sprzętu do zabawy w białym puchu. W przypadku wyjazdu letniego na pewno warto szukać wypożyczalni rowerów, na których będziemy mogli zwiedzić okolicę. Będzie to miła odmiana od pieszych wędrówek, która jednocześnie urozmaici dzieciom pobyt. O dodatkowe atrakcje powinniśmy zawsze zapytać przed rezerwacją pokoju. Choć w lato na góry decyduje się mniej osób, nadal warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Poza sezonem możemy dokonać rezerwacji z miesięcznym wyprzedzeniem, podczas gdy w wakacje powinniśmy zrobić to na co najmniej 2-3 miesiące przed planowaną datą urlopu.

 

Na co jeszcze uważać wybierając się w góry?

Przebywając z dziećmi w górach powinniśmy pamiętać o podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie każda osoba wędrująca po górach powinna znać i rozumieć. Przede wszystkim musimy posiadać przy sobie mapę okolicy – w formie papierowej, aby nie ryzykować jej utracenia w przypadku braku zasięgu czy wyładowania telefonu. Kolejnym warunkiem jest właśnie posiadanie sprawnego i naładowanego smartfona, którym w razie potrzeby będziemy mogli wezwać pomoc. Pamiętajmy również, aby wybierać trasę dostosowaną do możliwości dziecka, ponieważ inaczej możemy mieć problem z powrotem.

Jeżeli chcemy wybrać się w polskie góry, musimy również zwrócić uwagę na obecne w lasach zwierzęta. Jeżeli mamy choć cień podejrzeń, że jakieś znajduje się w pobliżu, powinniśmy wycofać się z tego miejsca możliwie jak najszybciej.

materiał zewnętrzny

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!