Studia za granicą? Zainteresuj się tym wcześniej

Ludzie są coraz bardziej otwarci na świat. Podczas zagranicznych wyjazdów poznajemy nowe miejsca, kultury, doświadczenia i bardzo się to nam podoba. O ile osoby starsze miewają jeszcze opory z byciem ‘obywatelem świata’, młode wręcz przeciwnie, traktują to jako fakt. Posługują się językiem obcym -zazwyczaj angielskim- w codziennym życiu, podczas korzystania z internetu, oglądania filmów, szukania informacji w podręcznikach czy utrzymywania kontaktów z zagranicznymi znajomymi. Dlaczego więc nie pomyśleć w takiej sytuacji o studiach za granicą?

studia za granicą

Ale w sumie po co wyjeżdżać?

W naszym kraju jest wiele uczelni na światowym poziomie, posiadają znakomite opinie, ich absolwenci cieszą się dużym powodzeniem wśród pracodawców. Jaki więc jest sens studiowania za granicą? Przede wszystkim pamiętajmy, że studiowanie to nie tylko studia. To okres nauki samodzielności, zrozumienia czym jest dorosłość, poznania nowych przyjaciół, odkrycia wspaniałych miejsc i wydarzeń. Siedzenie w podręcznikach to nie wszystko. Osoba idąca na studia ma ok. 20 lat, nie posiada ona jeszcze żadnych większych zobowiązań, jest otwarta na nowe pomysły i wyzwania. Studia za granicą nie tylko spełniają wszystkie powyższe wymagania, ale dają też dużo większe możliwości. Nie ma lepszego sposobu na doskonalenie języka, niż posługiwanie się nim na co dzień. Chyba nie muszę udowadniać jak bardzo taka umiejętność ważna jest na rynku pracy. Ponadto, taki wyjazd znacznie poszerza horyzonty, czyni nas bardziej otwartym na międzynarodowe znajomości, dalsze odkrywanie świata nie stanowi żadnego problemu.

Jakie wymagania stawiają zagraniczne uczelnie?

Jeśli myślisz, że studiowanie za granicą jest tylko dla wybranych, trzeba mieć bardzo wysokie wyniki w nauce i perfekcyjnie opanowany język…  To tak nie wygląda. Zagraniczne uczelnie działają podobnie do tych co w Polsce. Są lepsze, są gorsze, od koloru do wyboru! Ważne jest, abyś miał opanowany angielski na poziomie min. B2 i świat czeka otworem. Jest to poziom który bez problemu opanujesz na podstawie podręczników szkolnych. Niektóre uniwersytety wymagają przy rekrutacji potwierdzenia znajomości języka w formie certyfikatu (TOEFL/IELTS), na innych wystarczy jedynie wynik z matury. Jeśli chodzi o warunki dostania się na studia zagraniczne, w krajach europejskich uznawana jest polska matura, więc tu bez problemu, bardziej skomplikowana sprawa jest z dostaniem sią na studia do USA. Wymaga to sporo zaangażowania, ponieważ kandydat musi zdać testy SAT (odpowiednik polskiej matury), co wymaga dużego przygotowania. Szczegółowe warunki rekrutacji i czesnego znajdziemy na stronie interesującej nas uczelni. Warto zainteresować się tym znacznie wcześniej, aby dopełnić wszystkich potrzebnych.

Nie ukrywajmy, zmiana kraju to bardzo duże wyzwanie.

Wszystko wydaje się ładne, piękne, kolorowe, ale taki wyjazd wymaga od nas poświęcenia. Od razu rzut na głęboką wodę. Do tej pory w domu, pod jednym dachem z rodzicami, a teraz inne miasto, inny kraj, podręczniki w obcym języku, inne wszystko. Decydując się na studia za granicą, wyjeżdżamy na długi okres, z dala od wszystkiego co znaliśmy do tej pory. Czy będziesz tęsknić? Oczywiście! Ale wszystko da się pokonać, są telefony, jest internet. Wyjeżdżając nawet na studia do innego miasta w Polsce nie będziesz częstym bywalcem w domu. Studia to czas nowych wyzwań, a do odważnych świat należy.

...

Aktualnie posiadamy

+1000 ciekawostek o zwierzętach

  • +73 ciekawostki o psach,
  • +32 ciekawostki o koniach,
  • +31 ciekawostek o pingwinach,
  • +22 ciekawostki o tygrysach
  • i wiele innych zwierzaków...

Paczki wiedzy o zwierzętach strzałka

Wszystkie kraje świata


Zwierzęta światazwierzęta


Anatomia
paczka wiedzy