W dobrych butach dojdziesz, dokąd chcesz

podróż - porady

buty grafika

Nic tak nie popycha do działania, jak zwykła ciekawość. To właśnie przez ciekawość planujemy podróże i krótkie wycieczki, to ciekawość zmusza do wejścia na górę, zwiedzenia równin, do wypraw w nieznane i całkiem bliskie miejsca. Zaspokojenie ciekawości często jest jednak trudne, bo wymaga odpowiedniego sprzętu, w tym przede wszystkim obuwia.

Komu w drogę, temu… dobre buty

Przodkowie współczesnych ludzi mieli nieco inaczej zbudowane, a przede wszystkim bardziej wyćwiczone stopy. Pozwalały one bezpiecznie przejść po kamieniach, szyszkach, po piachu czy po twardym podłożu. Dziś raczej nikt tego nie próbuje, bo lepszym wyjściem jest po prostu zakup odpowiednich butów. Producenci prześcigają się w patentowaniu nowych rozwiązań i opracowywaniu technologii, które sprawiają, że można iść dalej, wygodniej i bezpieczniej.

Dobre buty to w zasadzie najważniejszy element wyposażenia absolutnie każdej wyprawy. Dotyczy to zarówno tych najbardziej wymagających, z maratonem na Antarktydzie i wspinaczką w Nepalu na czele, jak i na pozór łatwiejszych: spaceru po zaśnieżonych Połoninach albo letniej wycieczki na bagna Biebrzy. Wszędzie tam dobry but chroni stopę, stabilizuje staw skokowy, sprawia, że marsz mniej męczy i jest przyjemniejszy.

Nie oszczędza się na butach

Każdy doświadczony globtroter wie, że na butach nie należy oszczędzać. To jednak nie znaczy, że ich zakup musi pochłonąć fortunę. Na stronie https://woliniusz.pl/pol_m_Marki_Adidas-241.html można kupić tanio buty marki Adidas – nie tylko te ikoniczne modele do hipsterskiego lansu, ale przede wszystkim mnóstwo dopracowanych butów trekkingowych, górskich, śnieżnych itd. Oczywiście – są też buty miejskie i ich nie wolno bagatelizować, bo mimo prostego wyglądu często są one bardzo zaawansowane technicznie.

Tak czy owak, mając 200-300, czasem 500 złotych, można kupić buty, które nawet zaawansowanym amatorom przygód naprawdę będą służyły wiele sezonów i pozwolą zaspokajać ciekawość i w miejscach bliskich, i tych odległych. Czy to duży wydatek? Oczywiście, można kupić byle jakie buty za kilkadziesiąt złotych, ale to co najmniej nieroztropne. Wytrzymają one sezon, może nawet krócej, nie zapewnią pożądanego komfortu ani bezpieczeństwa na szlaku. Lepiej wydać kilkaset złotych i kupić dobry but. Skąd to wiadomo? Stąd, że ludzie, którzy raz zdecydowali się na zakup dobrego obuwia wędrówkowego, kolejne kupują, dopiero gdy pierwsza para rozejdzie się ze starości, a zwykle szukają dokładnie tego samego modelu. Trudno o lepszą rekomendację.

Podsumowanie

Nie ma znaczenia, dokąd wiedzie cię ciekawość. Na bosaka tam nie dojdziesz. Dobre buty pozwalają zdobywać bliższe i dalsze szczyty, docierać tam, gdzie inni nie mogą i robić to dużo bezpieczniej. Nie muszą przy tym kosztować mnóstwa pieniędzy – wystarczy wiedzieć, gdzie szukać, żeby kupić taniej najlepsze buty w swojej klasie.

materiał zewnętrzny

...