egzaminy ósmoklasisty grafika

Wszystko, co musicie wiedzieć o ocenianiu egzaminu ósmoklasisty. Jak wybrać szkołę, gdy Wam się nie powiedzie

Jeszcze kilka tygodni temu nie wiadomo było, w jakiej formie odbędą się egzaminy ósmoklasistów. Na szczęście młodzi ludzie mają to już za sobą. Ale teraz czeka ich równie stresujący czas, czyli oczekiwanie na wyniki. Tutaj pojawiają się więc w pełni uzasadnione pytania, a więc jak oceniany jest egzamin i co zrobić, gdy wynik jest raczej słaby.

Jak oceniany jest egzamin?

Punkty z egzaminu 8 klas przyznawane są w zależności od odpowiedzi jakiej udzielicie – to oczywiste. Ale wiele pytań jest otwartych np. z języka polskie i wymaga pogłębionej argumentacji, dlatego też w zależności od ilości argumentów oraz ich trafności zostaną przyznane Wam punkty. Są też pytania, gdzie za prawidłową ocenę można otrzymać maksymalnie jeden punkt. Aby go dostać, odpowiedź na dane pytanie musi być w 100% trafna. Z kolei w pytaniach, gdzie uczeń ma za zadanie uzupełnić zdanie znakami interpunkcyjnymi ocenianie jest inne. Otóż za częściowo poprawną odpowiedź otrzymuje się część puli punktów. Podobnie rzecz wygląda z przedmiotów ścisłych, zatem wyjaśnimy Wam to na przykładzie zadań matematycznych. Jeżeli na egzaminie wymagane jest uzasadnienie, to nie wystarczy tylko wpisać wynik, lecz całe zadanie trzeba rozwiązywać krok po kroku i wszystkie te kroki należy zapisywać.

Co liczy się na egzaminie?

Na egzaminie liczy się wiedza, ale także to, czy potraficie ją wykorzystywać w praktyce. Otóż ostatnie lata jasno pokazały, że wiele młodych osób i dzieci ma problemy z analizą i interpretacją tekstów. Nie do końca rozumieją to, co czytają. Dlatego też już od kilku lat sposób nauczania uległ zmianie i należy odchodzić od uczenia na pamięć, lecz zdobytą wiedzę trzeba umieć przedstawić. Ważne jest też uzasadnienie. Zatem na egzaminie nie liczy się sam wynik, ale jak do niego doszliście. Przy czym droga nie może być na skróty. Oceniany jest również stan Waszego słownictwa i umiejętność budowania zdań, nie tylko podstawowych, ale i rozwiniętych. Z kolei pisząc rozprawkę musicie odpowiednio argumentować Wasze zdanie, przy czym interpretacja powinna być zgodna z wytycznymi. Wiele młodzieży dużo punktów traci na analizie czytanego tekstu, gdyż nie potrafią odpowiednio interpretować i mają przez to problem z odpowiedzą na dane pytania. Jeżeli jeszcze jesteście przez egzaminem, to pamiętajcie, że tej umiejętności też trzeba się uczyć i ją regularnie powtarzać. Nie wystarczy też przeczytanie samej lektury, jeżeli nie będziecie potrafili opowiedzieć o czym jest. Swoją drogą, przygotowując się do egzaminu przyszłorocznego, pamiętajcie, że czytanie streszczeń nie wystarczy, aby móc odpowiedzieć na pytania czy zastosować głęboką, bądź pogłębioną interpretację.

Co zrobić, gdy wynik z egzaminu jest raczej słaby?

To Wasz pierwszy poważny egzamin, ale pamiętajcie, że jeżeli przez cały rok staraliście się i przykładaliście się, powinniście go zdać na bardzo dobrym poziomie. Jednak czasami stres plus braki w wiedzy dają niezbyt dobry efekt i wtedy pojawia się uzasadnione pytanie: „co zrobić?” Owszem pewnie nie dostaniecie się do najbardziej prestiżowych szkół, ale do jakiejś się dostaniecie. Może jej renoma nie będzie wysoka czy też średnia, ale pozwoli Wam zdobyć wiedzę i dobrze przygotować się do egzaminu. Choć oczywiście możecie także aplikować do najlepszych placówek, w końcu nic nie tracicie, co najwyżej Was odrzucą.

Wybór szkoły ma znaczenie

Ale nim podejmiecie decyzję, do jakich szkół aplikujecie, zastanówcie się, co chcecie robić. Oczywiście plany mogą się Wam jeszcze zmienić, ale mimo wszystko już teraz warto pomyśleć o swojej drodze edukacji. Pamiętajcie, że szkoła branżowa daje zawód, a jednocześnie nie oznacza, że musicie na niej zakończyć edukację. Z kolei liceum ogólnokształcące jest pierwszym krokiem do studiów. Możecie także wybrać placówki dwujęzyczne, ale wtedy czeka Was jeszcze egzamin sprawdzający Waszą wiedzę i umiejętności.

Wybór szkoły ma znaczenie i o tym pamiętajcie. Warto też porozmawiać z rodzicami, którzy chętnie Wam doradzą, a przy tym przedstawią zalety każdej placówki. Jednocześnie pamiętajcie, że w renomowanych szkołach zazwyczaj od uczniów wymaga się więcej, ale po co iść na łatwiznę?