10 ciekawych miejsc w Egipcie, które warto zobaczyć

ciekawe miejsca, Egipt, naj naj

1. Wielki Sfinks


Wielki Sfinks grafika

Wielki Sfinks to monolityczny posąg przedstawiający sfinksa, mitycznego lwa z ludzką głową. Jest to jeden z głównych symboli Egiptu.


2. Abu Simbel


Abu Simbel grafika

Abu Simbel to kompleks dwóch wydrążonych w skale świątyń, wybudowanych za rządów faraona Ramzesa II. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Egipcie.


3. Muzeum Egipskie w Kairze


Muzeum Egipskie w Kairze grafika

Muzeum Egipskie w Kairze przedstawia największe kolekcje sztuki i historii starożytnego Egiptu.


4. Zespół Świątyń Karnaku


Zespół Świątyń Karnaku grafika

Zespół Świątyń Karnaku to największy na świecie kompleks świątyń. W tym niezwykłym miejscu zobaczymy wiele starożytnych kolumn, hieroglifów, obelisków i innych zabytków.


5. Świątynia Luksorska


Świątynia Luksorska grafika

Świątynia Luksorska to drugi po Karnaku najważniejszy kompleks świątyń w Egipcie.


6. Świątynia Hatszepsut


Świątynia Hatszepsut grafika

Świątynia Hatszepsut to częściowo wykuta w skale budowla sakralna uznawana za jedno z największych osiągnięć architektonicznych starożytnego świata.


7. Świątynia Edfu 


Świątynia Edfu  grafika

Świątynia Horusa w Edfu to jeden z najlepiej zachowanych obiektów kultu w Egipcie.


8. Dolina Królów


Dolina Królów grafika

Dolina Królów to kompleks grobowców, rozłożonych wzdłuż skalnej doliny, w którym przez około 500 lat Egipcjanie chowali swych faraonów.


9. Świątynia Ramzesa III


Świątynia Ramzesa III grafika

Medinet Habu to jeden z największych kompleksów świątynnych w Egipcie, w którym znajduje się grobowiec i pałac faraona Ramzesa III.


10. Piramida Cheopsa


Piramida Cheopsa grafika

Piramida Cheopsa to niezwykła, starożytna budowla należąca do grupy siedmiu cudów świata, jedyna, która przetrwała do czasów współczesnych.Więcej wpisów z serii TOP 10 znajdziecie na naszej nowej stronie: poznajcie.pl


Największe centra hazardu na świecie

Największe centra hazardu na świecie

Hazard nie jest zakazany we wszystkich krajach, a w niektórych kasyna przynoszą ogromne dochody. Oczywiście, aby spróbować szczęścia nie ma potrzeby, aby przejść do Los Vegas, przestrzeń online oferuje wiele platform internetowych, ale przed wyborem platformy zaleca się sprawdzić ich licencjonowanie.

Który model GoPro jest najlepszy dla Ciebie?

Który model GoPro jest najlepszy dla Ciebie?

Kamery GoPro zrewolucjonizowały sposób pokazywania sportów akcji i dynamicznych scen. Dzięki nim można zabrać ze sobą widzów w podróż, a także pokazać im zachwycające widoki wprost ze szlaku czy nawet podwodne przygody. Sprawdź poniższy przegląd kamer sportowych GoPro, aby wybrać najlepszy model dla siebie!

Najgorsze filmy 2021 roku

Najgorsze filmy 2021 roku

Kiedy wybieramy dla siebie gry, w tym darmowa kasa na start, to zazwyczaj wiemy, że mamy do czynienia z czymś dobrym i polecanym. Niestety zdarza się tak, że trafiamy czasem na filmy, o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć, zaraz po seansie. W 2021 roku było trochę takich produkcji, które zaliczyć możemy do najgorszych. Oto nasza lista.

Gry na Switcha

Gry na Switcha

Wolne chwile można spędzić choćby z ulubioną konsolą. Dla wielu osób jest to Nintendo Switch. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu, jakie ciekawe gry pojawią się na tej platformie w styczniu 2022 roku.

Najlepsze filmy o dinozaurach

Najlepsze filmy o dinozaurach

Zimowe wieczory nie zachęcają zbytnio do aktywności. Wiele osób wolałoby najchętniej spędzić czas pod kocem, oglądając filmy, odwiedzając na telefonie kasyno bezdepozytu. Właśnie taki czas jest dobry do tego, aby postawić na ciekawy film. Mamy zatem propozycję – dinozaury! Powstało wiele ciekawych produkcji, w których dinozaury stanowią główny lub poboczny temat. Oto zatem nasza lista najlepszych tytułów.

10 najcenniejszych marek na świecie

10 najcenniejszych marek na świecie

10. Mastercard (szacowana wartość: $112 876 000 000)
9. McDonald’s (szacowana wartość: $154 921 000 000)
8. Visa Inc. (szacowana wartość: $191 285 000 000)

10 najwyższych ratuszy

10 najwyższych ratuszy

10. Stary Ratusz w Toronto (wysokość: 104 m)
9. Ratusz w Kopenhadze (wysokość: 105,5 m)
8. Ratusz w Sztokholmie (wysokość: 106 m)