10 najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie, których lepiej unikać podczas wakacji 2021

Afganistan, DRK, Irak, TOP 10

Wakacje to czas odpoczynku i beztroski, który warto dobrze spożytkować. Dla wielu z nas idealnym wypełnieniem tego czasu są właśnie podróże z naszą rodziną, znajomymi, czy też w pojedynkę. Jednak przy wyborze miejsca docelowego warto sprawdzić jego stan bezpieczeństwa, dla naszego własnego komfortu. Tu z pomocą przychodzi nam coroczny ranking Global Peace Index (GPI). Pokazuje on, jak wygląda stan pokojowości w 163 krajach świata. Na podstawie danych z roku 2020, możemy śmiało odradzić wam wybór właśnie tych krajów:

10. Rosja

Rosja

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/595108538258723151/

Występuje tam mocna centralizacja władzy wokół jednej osoby, jaką jest Władimir Putin. Z czym wiążą się niedawne protesty, w sprawie aresztu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Strajkujący posądzali prezydenta m.in. o korupcję. Skutkiem tych działań były masowe zatrzymania, aresztowania oraz pogróżki ze strony władzy, mające na celu stłumienie protestu. Oprócz licznych przypadków agresji ze strony władzy, na niekorzyść Rosji przemawia m.in. wysoki poziom homofobii, bardzo słabe relacje z państwami sąsiednimi (w tym zbrojne ataki na Ukrainę) oraz duża militaryzacja państwa (w miarę łatwy dostęp do broni).

9. Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/636555728565572177/

Liczne zabójstwa, napady, przestępstwa, często z użyciem siły, z pewnością nie brzmią jak wymarzone wakacje. Dodatkowo zważywszy na obecność konfliktów religijnych, a wcześniej wojny domowej, związanej z próba obalenia prezydenta, stosunkowo łatwo nabyć tam jakąś broń. Warto, też wspomnieć, że aparatura zwalczania przestępstw, również nie prosperuje tam zbyt dobrze. Mimo zachęcającej wizji safari, z której słynie ten rejon, zachęcamy aby z tej atrakcji skorzystać w innym miejscu.

8. Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/45599014960868900/

Panuje tam dość napięta sytuacja polityczna, co można zaobserwować po licznych zamieszkach oraz starciach z obecnymi tam służbami bezpieczeństwa. Występuję duży terror polityczny, związany z niestabilnością tamtejszych instytucji władzy. Istnieje, również wiele uzbrojonych ugrupowań przestępczych. Szczególnie w prowincjach Kasai obecne są zabójstwa oraz porwania obcokrajowców. Przerwy w dostawie prądu, są tam na porządku dziennym.

7. Libia

Libia

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/340021840611661560/

Obecnie występuje tam całkowita destabilizacja władzy, która związana jest z wojną domową. Dodatkowo konflikt ten podsycają Rosja i Turcja, wspierając dwie przeciwne sobie ugrupowania. Ze względu na restrykcyjne przestrzeganie religii islamskiej, zabrania się tutaj chodzenia w zbyt odkrywających ciało strojach w przypadku kobiet. Mężczyźni, również mogą zapomnieć o założeniu swoich zwiewnych, krótkich spodenek. Kolejną surową normą prawną jest uznawanie aktów homoseksualnych jako nielegalne. W obecnej ciężkiej sytuacji politycznej, kary za nieprzestrzeganie, któryś z praw mogą być bardzo wysokie.

6. Somalia

Somalia

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/417145984216054125/

Wybierając ten kraj trzeba liczyć się z tym, że z pewnością nie będą to spokojne wakacje. Na ulicach całego kraju mają miejsce regularne ataki terrorystyczne, starcia zbrojne oraz napady rabunkowe. Tak jak w Libii, homoseksualizm jest tutaj również zakazany. Ponadto możemy zapomnieć o relaksującym rejsie po Zatoce Adeńskiej, czy Oceanie Indyjskim, gdyż możemy natknąć się na licznych w tej okolicy piratów morskich.

5. Jemen

Jemen

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/770397079997598453/

W 2018r. ONZ określił sytuację w Jemenie jako “największą katastrofę humanitarną na świecie”. Sformułowanie to idealnie określa obecny stan tego kraju. Wojny domowe spowodowały tam kolosalne zniszczenia oraz doprowadziły do zubożenia wielu ludzi. Walki te w 2018r. doprowadziły do opuszczenia swojej ojczyzny przez 3 mln obywateli. Nie wspomnę już o wielkich startach w ludziach, którzy zginęli na froncie, wliczając w to również dzieci. Oprócz tego kraj ten zmaga się z licznymi pandemiami chorób takich jak: cholera, malaria, dur brzuszny, czy koronawirus SARS-CoV-2. Jakby tego było mało występują tam liczne klęski żywiołowe m.in. powodzie, fale szarańczy. Warto też być świadomym, iż aby móc przemieszczać się po Jemenie, w celach turystycznych, należy mieć zezwolenie Policji Turystycznej.

4. Sudan Południowy

Sudan Południowy

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/726698089846687711/

Wybierając to miejsce, tak jak w powyższych krajach trzeba liczyć się z regularnymi starciami zbrojnymi na ulicach miast. Występuje tu duży problem z prądem. Większość obywateli zasila swoje domy z prywatnych generatorów, w związku z czym duża część kraju nie jest zaopatrzona w prąd. Nie funkcjonuje tu również poczta, przez co możemy zapomnieć o wysyłaniu pocztówek do naszych bliskich. Tak jak w pary przypadkach wyżej, osoby homoseksualne nie są tu mile widziane, gdyż mogą łatwo dostać się za kratki.

3. Irak

Irak

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/578712620862247455/

W przypadku tego kraju, zarówno w większych miastach, jak i na prowincjach nie możemy czuć się bezpieczni. Chociaż stolica Iraku, Bagdadz teoretycznie wygrała z Państwem Islamskim, w praktyczne istnieje dalej duże zagrożenie atakami terrorystycznymi. Na terenach wyzwolonych sytuacja prezentuję się równie ciężko. Bez zapewnionej ochrony oraz transportu, ciężko jest się tutaj przemieszczać.

2. Syria

Syria

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/345229127669349671/

Miejsce to jest bardzo niestabilne, a przekroczenie jego granicy od strony Iraku oraz Turcji jest nielegalne. Osobom zatrzymanym z tego powodu grozi kara od 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Większość terenów tego kraju kontrolowane są przez wojsko kurdyjskie. Utrudnia to wszelkie poruszanie się po tym kraju, a osoby decydujące się na to, muszą liczyć z realnym zagrożeniem swojego życia. Areszty, bez formalnego podania powodu tego zatrzymania, są tutaj czymś normalnym. Należy pamięta, iż w żadnym z naszych dokumentów nie powinna widnieć jakakolwiek rzecz nawiązującego do państwa izraelskiego. W przeciwnym razie, może czekać nas nawet śmierć. Kolejnym zakazem obowiązującym na terenie państwa jest zakaz nagrywania oraz robienia zdjęć. Homoseksualizm, podobnie jak w przypadku poprzednich krajów, również i tutaj jest nielegalny.

1. Afganistan

Afganistan

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/89579480057820755/

Niesamowicie niebezpieczny kraj, w którym ludzie narażeni są na ataki terrorystyczne, porwania, liczne interwencje kontrolne oraz długotrwałe zatrzymania więzienne. Na niektórych obszarach państwa mogą znajdować się miny, ich szczątki oraz części pułapek, które nie zadziałały. Warto wstrzymać się z spożywaniem jakiegokolwiek alkoholu. Mimo, iż w tym zakresie przepisy nie są jasno sformułowane, z racji obowiązującej tu religii islamskiej, mogą wystąpić różne komplikacje z tym związane. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć to fakt, iż nie powinniśmy wdawać się w wszelkie rozmowy religijne, gdyż każda nasza wypowiedź może zostać przekręcona lub źle zrozumiana. Mężczyźni powinni również, uważać na kontakty, nawet te niewerbalne (w tym zwykłą wymianę spojrzeniami), z innymi kobietami, gdyż może skończyć się to agresją ze strony jej krewnego lub jej małżonka. Nie ma tutaj, także mowy o opalaniu. Każda część naszego ciała powinna być dobrze osłonięta.

Autor: Marcin Herschfeld

Afganistan święta

Afganistan święta

Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Afganistanie. Nowy Rok, w Afganistanie zwany Nawroz, obchodzi się 21 marca. Jest to pierwszy dzień wiosny. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Afganistanie.

Afganistan sport

Afganistan sport

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Afganistanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.).

Afganistan społeczeństwo

Afganistan społeczeństwo

Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Afganistanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).

Afganistan praca

Afganistan praca

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Afganistanie (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.).